• bir adet vasat romantik komedi* ve bir adet vasatın biraz üstü remake* yaparak hayranlarını hafiften mayhoş eden coen biraderler'in 2007 projesi. yine bir uyarlama olacakmış ve yine kardeşler görevleri paylaşmış, görüntü yönetimini de roger deakins ustaya emanet etmişler. kadroda da javier bardem, woody harrelson, tommy lee jones ve stephen root gibi parlak isimler var. ha nerde bi john turturro, hani lan steve buscemi diyerek isyan eden coen hayranları olabilir, olsun, önemli olan onların gol atması değil, takımın kazanması. leziz bir film çıkmasını bekliyoruz.
  • cannes film festivali'nde altın palmiye ödülüne aday gösterilmiş film.. ödülü 4 luni, 3 saptamini si 2 zile isimli romen filmine kaptırmıştır..
  • sunu kisa net aciklamak isterim: coen kardesler cile cekse izlerim, rastik cekse beklerim, halay cekse katilirim, niyet cekse inanirim.

ama coen'ler havasini bulup da film cekince aglarim, gulerim, hayret ederim, nese dolarim, kiskanirim, imrenirim, sapsallarim. bu da oyle bir film olmus, filmi bastan sona oyle avanak gibi izledim ki yarin yine gidip izledikten sonra entrysini yazabilecegim.

coenler sadece kendileri yapabilecekleri bir seyi, sadece kendilerinin yapabilecegi bir ustalikla, hem yikiyor, hem de ustune kat cikiyor (nasil yapiyorlar sormayin). ayni cagda, ayni donemde yasadigima cocukcasina mutlu oldugum bu abilerimin ellerinden opuyor, alkislarla yaziyorum.
  • coen kardesler filmlerinde sevdiginiz her seyi yillar sonra tekrar bulabileceginiz bir coen kardesler filmi. neyini sevdigimi bilmeden sevdigim coen kardesler yine sevdigim seylerden koymuslar bu filme ve 2 saat boyunca perdeye aptal gibi bakakalmami saglamislar. fargo'yu, o brother where art thou'yu suzmusler, texas topragina serpmisler, bu filmi o colden yesertmisler. alisik olmadik aksanlar konusunda uzman olan coen kardesler, uzak topraklarin kendini bilmez melodilerini getirmisler karsimiza yine. benim gibi guney aksanini anlamakta gucluk cekenlerdenseniz, kaybolan her sozcuk istirabiniz olur ama bir yandan da dvd'ye kalanlar icin sevinirsiniz. bir de oyunculuk var tabi; javier bardem karikaturden firlamis haline bakmaksizin saykotik katillige arsizca burunmus, kara mizaha gulumserken hafifce urpermemizi saglamis. sonuc olarak, evet, alkislarla yaziyorum ve alkislarla yasatiyorum coen amcamlari.
  • alkışları görüyorum ve artırıyorum.
    coen biraderlerin, meksikalıya acıyarak su vermenin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini irdeledikleri filmde, oksijenin sanıldığı gibi sadece hayat veren bir gaz olmadığı alt metin olarak işleniyor. coen'lerin new york'taki kayip kardesleri otisabi ile sinemadan gecenin saat birinde çıkıp, new mexico'dan union square'e doğru ağır adımlarla ilerlediğimizde, "uproariously touching! two thumbs up! breathtakingly brilliant! tommy lee jones at his best! javier bardem delivers! funniest woody harrelson ever! adamlar yapmis!" gibi o gune kadar kimsenin aklina gelmemis ozgun kritiklerde bulunmak disinda birsey diyemedik uzun sure.
    "abi tesis yok, holywwod'taki para bizde olsa neler yaparız" gereksizliğinin, isin ehlinin, üj bej oyuncu ile ne gorkemli isler yapabildiğini görmesini isterim.

- tikat! yüzde 10 ifşaat içerir-

kurbanlarının kaderine yazı tura atarak karar veren, cizmelerini kan bulasmasin diye gozu gibi sakinan duyarli bir katil... canımın içi batı teksas. "fuck 1" vizesiyle giriş çıkış yapılan meksika sınırı...sinemanın en çok konuşulan, en çok taklidi yapılan sahneleri arasina kafadan gireceğinden zerre şüphem olmayan "psycho katil - benzinlik kasiyeri" diyalogu... yerde beraber yatan bir köpek ölüsü ve 6 meksikalının cesedini goren her teksaslınin, sadece köpek icin uzuldugu hayvansever duyarlılik... kapalı bir televizyondan da hayatı ve ölümü seyretmeye devam edebilen farkindalik... gayet sakin bir anlatimda ciddi gerilim...
    ...ve tabi bir de, cevaplar sunmak yerine hayata dair sorularımızı çoğaltan coen'lerin son nihilist kazığı; what's the most you ever lost on a coin toss?
    buyur burdan...
  • filmin karakterleri icin ;

(bkz: carla jean moss)
    (bkz: carson wells)
    (bkz: llewelyn moss)
  • imdb top 250'ye 38. sıradan giriş yapıp, 8.9 rating alarak dikkatleri çekmekle kalıyor şimdilik. nette sadece cam çekimleri var malesef. elimiz mahkum bekleyeceğiz filmin dvd'sinin çıkması ya da avrupa sinemalarına gelmesi için.
  • cormac mccarthy'nin ayni adli romanindan uyarlanan, coen kardeslerin son filmi. muazzam. izleyeli daha bir saat oluyor, yazacak bir sey aklima gelmiyor ne kadar guzel oldugundan baska. sinema gercekten cok guzel bir sey, onu diyeyim sadece.

ayni zamanda, william butler yeats'in sailing to byzantium adli siirinin ilk misrasinin yuzde 90'idir. dolayisiyla roman (ve film) adini bu siire borclu olabilir.
  • cinayetler, silahlar, acımasız ve zeki seri katiller, içi para dolu çantalar, içi para dolu çantaların peşinden koşan aptal beyaz adamlar, duygu yüklü polisler, unutulmaz diyaloglar, trajedi, olmazsa olmaz ironiden oluşan sihirli iksirleri ile coen kardeşlerin yeni başyapıtı. javier bardem'in tek kelimeyle döktürdüğü filmdir ayrıca...
  • --- spoiler ---
    guzel baslayip hayal kirikligi yaratan; hollywood bitirisi yapmayalim diye kasan film. ayrica javier bardem'in para pesindeki acimasiz adamdan cok tuple gezen sapik katil havalarinda dolanmasi ilginc. sunu da unutmamak lazim, kitaptan bire bir adaptasyon olup senaryoda mumkun oldugunca oynama yapilmamistir.

bardem'in elinde gezdirdigi her derde deva tupten ben de istiyorum. diz ameliyatini da tuple yapacak zannetim (valla).
    ama havasi biter diye yapmadi herhalde. colun ortasinda doldurmasi zor oluyordur tabi. son kaza sahnesinde tupsuz kacti cok uzuldum.
    adi, "tupunu seven kovboy" olsaymis keske.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap