şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şampuansız!

  şampuanların saç derisini siktiğini bu yüzden şampuan olmadan da saçların temiz tutulup yaşamaya devam edilebilineceğini hatta çok daha sağlıklı olacağımızı savunan öğreti. dünyada bi sürü takipçisi de var.

  http://en.wikipedia.org/wiki/no_poo
 • defne sabunuyla başladığım işi geliştirip geçmeyi planladığım sistem. kıvırcık saçlarımı ehlileştirmek adına çıktığım yolda son on yıldır saçlarımdan aşağı boca etmediğim çok az kozmetik kaldı ve ben artık bunaldım gittiğim her yere şişe şişe kimyasal taşımaktan. en pahalısı bile saçımı en fazla bir gıdım iyi gösterebilirken ben neden bunlara bu kadar çok para ödüyorum ki?
  bu mantıkla başladığım banyoda saçı açmak için kullanılan saç kremi yerine saçıma elma sirkesi sıkıp tarama yöntemi meyvelerini verdi mesela. saçım saç kremi kullandığım zamana göre çok daha kolay açıldığı gibi daha da az dökülüyor. ki normalde benim kıvırcık saçlarımın bir kısmı ben kremle saçımı açmaya çalışırken çıkan savaşa kurban giderdi. yahu ben manyak mıyım o yıvışık şeylere dünyanın parasını dökeyim o zaman?

  karbonata da geçeceğim, az kaldı.

  edit: bir bucuk ay karbonat kullandim. bir seyleri yanlis mi yaptim bilmiyorum ama cok fazla kepege sebep oldu, biraktim. yine sabun falan bulacagim sanirim.
 • iki haftadır uyduğum akım. bu kadar az zamanda bile faydasını gördüm. saçlar en az sampuanla yıkanmış gibi yumuşak ve temiz oluyor, şampuanla yıkanmış saça göre ise daha kolay şekil alıyor. ayrıca istediğiniz aromalarla, yağlarla güzel kokular elde edebilir ve saçlarınıza uygulayabilirsiniz. eğer kullanacağınız sirkeyi de kendiniz yaparsanız daha ne olsun.
 • bir şampuandan kurtulma yöntemi. bugün 3. kullanışım ve saçlarım hiç bu kadar güzel olmamıştı: hacimli, parlak, yumuşak, canlı ve bir şampuan reklamında vaat edilen her şey.

  bu yöntemle tanışmam alakasız bir internet sitesinde insanların bu yöntemi uyguladığını, yalnız uzun saçlar için uygulamasının zor olduğunu duymamla başladı. ulan ne ki bu no poo diye araştırmaya başladım. sonuç itibariyle şampuansız saç temizliği olduğunu öğrendim. saçlarım da baya uzun bu arada. fakat sonuç hüsran değil tam bir emancipation oldu :)

  malzemeler: karbonat, elma sirkesi ve iki bardak su.
  uygulama: bir yemek kaşığı karbonat bir bardak suda; bir yemek kaşığı elma sirkesi de bir bardak suda çözdürülür. karbonat su çözeltisi aynı şampuan gibi fakat hiç malzeme artamayacak şekilde kullanılır; su ile durulanır. ardından elma sirkesi su çözeltisi yine tüm malzeme tek yıkamada bitecek şekilde yumuşatıcı olarak kullanılır, saçlar istenirse taranır bu aşamada ve su ile durulanır. zamanla kendi saçınız için en uygun ölçüyü kendiniz ayarlıyorsunuz. fazla yağlı ise daha çok karbonat daha az sirke; çok kabarık ve kuru ise daha az karbonat daha çok sirke gibi. ya da az ve ya kısa saçlıysanız yarımşar ölçü gibi.
  2-3 yıldır bu yöntemi uygulayanlar olduğu için 3. kullanımımla henüz başlangıç seviyesindeyim. pros ve cons yazarak bu yönteme geçeceklere kısa sürede edindiğim deneyimlerimi aktarmak isterim:

  cons:
  - banyo yapmadan önce karbonat ve elma sirkesini birer bardak su ile çözelti hazırlamalısınız. banyo öncesi ek hazırlık bir zaman kaybına neden olur. fakat öncesinde her gün saçınızı yıkamak zorunda kalırken şimdi haftada bir yıkadığınız için totalde zaman kazanırsınız.
  - bazıları saçlarının tam da istediği gibi temizlenmediğinden yakınmış. bunun nedeninin karbonatlı çözeltiyi saça tam yayamamak olduğunu düşünüyorum. ben bu sorunu karbonat çözeltisini bardaktan kafama boca ederek değil de; çözeltiyi eski bir şampuan şişesine ve ya kozmetik marketlerde satılan minik yolculuk şişelerine doldurarak aştım sanırım. küçük ağızlı bir şişeden tüm saç diplerine kolayca bu çözeltiyi yayılabilir ve yağlılık ve temizlenmemişlik hissinden tamamen kurtulabilirsiniz.
  - saçlarınızdan elma sirkesini tam olarak durulamanıza rağmen saçlar ıslakken ve ya yeni kuruduğunda hafif bir elma sirkesi kokusu kalıyor. fakat dışardan bir insan bu kokunun elam sirkesi olduğunu anlamaz. yarım saat sonra ise eser kalmıyor bu kokudan, tamamen uçuyor.

  pros:
  - ilk kullanımda yaşanan temizlik hissi kelimelerle anlatılmaz. karbonatlı suyu arındırdıktan sonra saçımdan gelen “gıcırrrrrr” sesini bizzat kulaklarımla duydum; gıcır gıcır olma durumunun mecazi bir şey olmadığını o ilk yıkamada hissettim. bu nedenle tavsiyem bu yönetimi devamlı uygulamak istemeseniz bile ayda bir falan saçınızı arındırmak için uygulayın derim.
  - eskiden saçımı yıkamadığım ikinci gün saçlarım yağlanırdı fakat bu yağlanma temiz bir yağlılık durumu değildi. saç diplerim resmen ağırlaşır ve başımda ağrı gibi bir hissiyat yapardı: nemli saçla rüzgarda duruyormuşum gibi. bu yöntemle zaten saçın yağlanma durumu bir 3 günden sonra falan başlıyor ve bu yağ hiçbir ağırlık yapmıyor. saçımı donuklaştırmıyor ve ağrı/ağırlık yapmıyor. bilmiyorum placebo etkisi mi, ama bu yönü bu yönteme devam etmemdeki en önemli neden. çünkü saçımı yıkamadığım ikinci gün kafamda ağırlık olması, hafif hasta gibi hissetme durumundan falan hep kurtuldum. bunun nedeninin şampuandaki bazı maddelerin saçıma ve kafa derime yapışmış olmasına bağlıyorum, artık saçımda şampuan kalıntısı kalmadığı için saçımı ve kafa derimi çok hafif hissediyorum. günlük duşumu da saçımı bir bone ile toplayıp öyle alıyorum ve hiç kirli hissetmiyorum.
  - elma sirkesi saçları hem çok parlak yapıyor hem de yumuşacık yapıp kolayca taranmasını sağlıyor. elma sirkesini de yine bir şişeye koyup öyle kullanmak gerek. yoksa saçınıza tam dağıtamayabiliyorsunuz.
  - diğer artıları: düşük maliyetli ve sağlıklı oluşu. organik şampuan saçmalıklarından da bu yöntemle yine kurtuluyorsunuz.

  sonuç olarak deneyip görün derim. gerçekten şaşıracaksınız. şampuan gibi bir saçmalığın yıllardır farkındaydım ama yerine hiçbir formül bulamamıştım. zeytinyağı sabunu falan denemiştim ama saçlarım rastalı gibi olmuştu. organik şampuan kullandım ama hem çok pahalı bir çözüm olmuştu hem de saç yıkama sıklığıma bir çözüm olmamıştı üstelik daha şimdiki gibi güzel görünür de olmamıştı. yani bu karbonat ve sirke çözümü mucize gibi bir şey. bu arada benim saçlarımın düz, uzun ve kuru; saç tellerimin ise normal kalınlıkta olduğu hesaba katılmalı; boya da bulunmuyor. kıvırcık bir saçta bu yöntemin nasıl bir etkisi olur bilmiyorum. yani itiraf ediyorum çok sorunlu, kepekli falan bir saçım olmadı hiç. yine de sorularınız olursa mesaj kutumu yakabilirsiniz.

  edit: 1 yıl 3 aydır bu yönteme devam ediyorum. saçımda hiç bir sorun yanetki yapmadı. kısacası hala tavsiye ediyorum sevgili yazarlar.
 • saçlarımın yoldan çıkması üzerine başvurmuş olduğum yöntemlerden birisi de şampuansız yıkama.

  bir süredir aklımdaydı ama üşengeçlikten ama saçlarım zaten boyadan çalı gibi oldu krem kullanmadan olmaz bahaneleri ile hep erteledim bu yöntemi ancak saç derimin de kontrolden çıkması üzerine denemekten ne olacak diye başladım.

  henüz ikinci yıkamadayım, yorum yapmak için erken diye düşünülebilir fakat normalde ikinci günde yağlanan saçlarım daha ilk yıkamada iki günü yağlanmadan atlatmayı başardı. karbonatlı su sonrasında kullanılan sirke ise defalarca açıcı ve boyalarla işlem görmekten şaftı kaymış, yanmış, lastikleşmiş saçlarımı yumuşacık yapmasa bile herhangi bir başka ürüne ihtiyaç duymadan tarayabilmemi sağladı. bu etkiyi gerçekten beklemiyordum.

  ellerimi saçlarımın arasında gezdirmek istediğim zaman saç köpüğü sürülmüş ve sertleşmiş hissiyatı veriyor, bunda saçlarımın bahsettiğim gibi yanmış, lastikleşmiş olmasının etkisi de büyük sanıyorum. bu yıkama yöntemini kullanma sebebim hem çabuk yağlanmasını geciktirmek hem de sorunlu saç derimi adam edebilmek. sonuç alamazsam şayet normal yıkamaya dönsem bile bir daha asla saç kremi kullanmayacağımdan kesinlikle eminim. sirkeli su bir harika dostum.

  ek : saçlarımın açıcı ve boyalardan ötürü çalı gibi olmasından dolayı devam edemeyip yarıda bıraktım. yöntem saç alışana kadar sertleştırıyor çünkü. bu sebeple bir faydasını görmedim tek yaptığım her gün şampuanlamayıp boş su ile yıkamak.
 • "sadelik, doğallık" temelli bir akımdır. saçlarınızı şampuan kullanmadan, daha doğrusu bir kimyasal kullanmadan yıkarsınız ve bakım yaparsınız. deneyen bir kişi olarak faydalı olduğunu söyleyebilirim ancak şampuan kadar pratik olmadığı kesin. herkesin saç yapısı farklı olduğundan bir süre dozaj ayarıyla uğraşıp, kendiniz için hangi kıvamın daha iyi olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz. ben kil tozuyla yıkamayı denedim. ayrıca karbonatla da yıkadım. karbonattan iyi sonuç aldım. ama sertleştirdi saçı. sonra elma sirkesiyle durulamayı buldum internette. onu da uygulayınca durum normale döndü ama, bu işin yıkama faslı özellikle başlarda zor biraz. karbonatlı bir suyu, köpürme özelliği olmadan kafanıza sürüyorsunuz. saçlar biraz dolaşıyor. ama söylediğim gibi dozajı bir kaç deneme sonucunda ayarlıyorsunuz kendinize göre ve çok güzel sonuçlar elde edebiliyorsunuz. en güzel tarafı da bir süre saçlarınızdan şampuan kalıntıları temizleniyor, o saf temizliği hissediyorsunuz. saçınız kadar içiniz de rahat oluyor. kesinlikle tavsiye ediyorum.
 • benim de pek çok insan gibi yeni keşfettiğim, gerçekten yararlı mı yoksa plasebo etkisi mi bir türlü anlayamadığım hede.

  gerçi henüz 2-3 yıkamadır şampuan kullanmıyorum. yani bir şey söylemek için biraz erken sanırım. saçlarım zaten yağlı olduğu için hiç elma sirkesi kullanmadım(evet bakkala gidip almaya üşendim ^-^). ama karbonatla da gayet iyi idare ediyorum. 1 su bardağına 1 yemek kaşığı şimdilik fena bir dozaj gibi durmuyor. şampuana oranla daha az yağlanma oluyor ama tamamen nötrlenmedi. tam etkisini görmek için 1-2 ay daha beklemem gerekiyor sanırsam.
 • bugun itibariyle basladigim yontem. yikadim, kuruttum bir sıkıntı yok gozukuyor lakin seyahatte ne kadar sadik kalirim bilmiyorum. internette okudugum bazi yorumlara gore bir sure sonra karbonatla gitmiyormus, dogal sabunla donusumlu kullaniyorum falan yazmislar. deneyimleyen varsa yesillendirmesini rica edecegim.
 • ulan kimse de yazmamış. ayıp ayıp. bu boku yerken gözlerinizi kapatın. ben yandım siz yanmayın.
 • kadın mıknatısı başlık. bu uygulamayı yapanların ve sözlüğe yazanların %74.8'i kadın. diğerleri de ılıktır muhtemelen! ahasd