şükela:  tümü | bugün
 • diğer eski lazer yöntemlerinin aksine, göze dokunulmadan göz bozukluklarının düzeltildiği ameliyat.

  tanımı yaptığımıza göre şimdi aklıma takılan noktaları yazayım.

  neden türkiyede sadece 1 hastane bu tekniği kullanıyor ? eğer iddia edildiği hiç bir tehlikesi yoksa,ameliyat sonrası göz kuruluğu v.s yaşanmıyorsa herkesin bu yöntemle ameliyat olması gerekir ama internette bile nerdeyse bu ameliyatı yapan hastane dışında hiç bir yerde bu konu hakkında bilgi yok , tedavi olmuş hasta yorumları yok.

  belki bu başlık sayesinde ameliyatı kendi veya bir yakını olmuş yazarlar görürlerde bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşırlar.
 • diger lazer ameliyatlari gibi buna da bulasilmamasi gerekiyor.

  bu yontemi google da arastirdim, veni vidi disinda bir sey cikmadi. sanki operasyonun adi farkli, bu da veni vidi nin ticari markalari gibi.

  deneyimlerini paylasan hastanin da dedigi gibi kartal gorusu mumkun degil. hastanin operasyon sonrasi cift gorus sorunu yasamasi muhtemelen lazerin korneada prizmatik etki birakmasindan olsa gerek.

  1-2 numara astigmat/miyop icin ameliyat olanlari da gercekten anlamiyorum, 10 yil gozluksuz dolasabilmek icin 30/yil yakin gozlugu tasimayi kabul etmek, kobay gibi her turlu yan etkiyi kabul ederek ameliyat masasina yatmayi, ameliyat sonrasi gozde kuruluga, yildizli goruse katlanmak tam sacmaliktir.
 • detaylı bir deneyim için şöyle
 • aslında gözdeki kırma kusurlarının lazer ile tedavisi tek bir cihaz ile yapılabiliyor. excimer laser adı verilen bu cihaz ile operasyona başlamadan önce doktor, korneayı eliyle mi keser yoksa lazerle mi keser, yoksa başka bir yöntem mi dener onu bilemeyiz ama işte o yaptığı şey operasyonun adını değiştirmektedir. no touch, smiley, ilasik ne derseniz deyin. bu operasyon kesinlikle excimer laser operasyonudur.
 • yaklaşık bir ay önce, veni vidi göz sağlığı merkezinde geçirdiğim operasyon. 4.50 miyoptan ve astigmattan, 0 numaraya (yazıyla 'sıfır') gelmek harika... doktorum özer kavalcıoğlu "genelde 0.25, 0.50 kalır demişti ama bende olmadı. bunda; yirmi senelik lens kullanımına rağmen cornea yüzeyimin çok pürüzsüz olması etki etmiş olabilir.

  bu yöntem diğerlerine nazaran biraz daha acılıymış, ama bende herhangi bir ağrı, batma, acı olmadı. verdikleri ağrı kesicileri bile kullanmadım. ilk gün biraz yanma oldu, gözleri açmakta zorlandım. o kadar... (genel olarak acı eşiğim çok yüksek, belki ondandır) yalnız bir hafta aydınlık çok rahatsız ediyor. görüşünüz de 4-5 günden önce güzelleşmiyor. bende, sağ göz 10 gün sonra diğerini yakaladı ve bu gözde çok uzaktaki nesneleri çift görme devam etti bu 10 gün boyunca. ameliyattan iki hafta sonra çok berrak, çok net görmekteydim. şuan full hd görüyorum ve doktorum daha da berraklaşacagını söyledi.

  bu yöntem; transprk ,diğerlerine nazaran daha uzun sürede iyileşiyor ve daha acılı ama ameliyat sonrası komplikasyonları ve kesilen flap bölümünün ilerde sorun çıkarma riski göz önüne alındığında, çok daha makul. eğer 5-7 gün bu işe zaman ayırabilirim diyorsanız, bu yöntemi seçmenizi tavsiye ederim.
 • no touch laser, lazer teknolojisinde gelinen son nokta olarak tabir edilmektedir. göze kesi ve temas olmadan yapılması ise insanın içini rahatlatıyor.
 • iyileşme süresinin bayağı uzun, görme yetisinin tam olarak oturması daha da uzun olduğu söylenen yöntem.

  eğer ki değişikliğe uğradıysa, teknolojisi geliştiyse dürtün.
 • olup olmama konusunda oldukça düşünceli olduğun ameliyat. okuduğum bloglardan sonra iyice şüpheye düştüm. daha önce denemiş olanlardan bilgi alabilirsem çok mutlu olacağım.
 • olmak için tarih almış biri olarak bazı çekincelerim var. olay göz olunca insan ister istemez "yusuf yusuf" moduna giriyor. tecrübelerini aktarmak isteyen olursa, hemen sağ alt köşedeyim.

  (bkz: ekşi sağlık bilimleri akademisi)