şükela:  tümü | bugün
 • nobel ödülü adayı nasıl olunur?

  nobel kurumuna göre; geçerli bir ulusal adaylık birliği olan, devlet yönetimi ya da ulusal mahkemesi olan bir ülkenin vatandaşı olmak.
  uygun adaylar içinde: üniversite rektörleri, sosyal bilimler, tarih, felsefe, hukuk, teoloji profesörleri ve ödülü hak eden eski kazananlar olabilir.
  ödüle aday gösterenler hakkında bilgi almak istiyorsanız epey bir sabırla beklemeniz gerekir. adaylar hakkında tüm bilgiler 50 yıl boyunca sır olarak saklanır.

  bir kuruluşun ya da bir insanın aday gösterilmesi için bir sınırlama yoktur.
  1948'de ise ölümden sonra ödülün verilmemesi kararı alındı.
 • sadece parayı alıp konuşma yapmama, ödülü almama gibi bir opsiyonumuzun olup olmadığını merak ettiğim ödül. ona göre hareket edeceğim.
 • 1927'de avusturyalı doktor julius wagner-jauregg, frengiyi hastalara sıtma bulaştırarak tedavi ettiği için nobel ödülü kazanmıştır.
 • nadir de olsa nobel ödülünü kabul etmeyenler/edemeyenler olmuştur.

  4 nobel ödülü sahibinin, ödülünü almasına kendi hükumetleri tarafından izin verilmemiştir. almanya adolf hitler hükumeti; richard kuhn (kimya, 1938), adolf butenandt (kimya, 1939) ve gerhard domagk (fizyololji veya tıp, 1939)'ın ödüllerini almasına izin vermedi. ödül sahiplerinin hepsi 2. dünya savaşı'ndan sonra ödüllerini aldılar. sovyetler birliği'nin baskısı doğrultusunda boris pasternak (edebiyat, 1958) ödülü reddetti. pasternak'ın oğlu ödülü onun adına 1989 yılında kabul etmiştir.

  ayrıca nobel ödülü almaya hak kazanan jean-paul sartre (edebiyat, 1964) ve le duc tho (barış, 1973) ödüllerini almayı kendi istekleriyle reddetmişlerdir. bunlardan sartre hayatı boyunca tüm resmi ödülleri reddetmiş, le duc tho ise vietnam'da gerçek bir barış olmadığını belirterek ödülü kabul etmemiştir. george bernard shaw (edebiyat, 1925) ödülünü kabul ederken para ödülünü geri çevirmeye çalışmış; nihayetinde para ödülünün ingiliz-isveç edebiyat vakfı'nı kurmak için kullanılması kararlaştırılmıştır.

  kaynak 1
  kaynak 2
 • bu yılki tıp, fizik ve kimya ödülleri nefis çalışmalara gitti. her yıl mutlaka verilen ödüllerin çalışmalarını incelemeye gayret ederim.
  fizik ödülü için roger penrose adını görünce duygulandım.
  kimya ödülü de çok isabetli bi’ çalışmaya ait. müsterihim.
 • duvarımda nobel 2020 posteri olsun derseniz nobel posters 2020 formu doldurun gelsin.
 • lakabi ortadogu kasabi olan barack obama'ya baris odulu vermistir.

  buradan bakinca bizim mahalledeki kanarya sevenler dernegi daha saygideger duruyor.
 • ortaya çıkış hikayesi biraz ironik olan ödül
 • nobel'in son istegi, servetinin yaklaşık yüzde 94'ünü beş alanda (fizik, kimya, fizyoloji veya tıp, edebiyat ve barış) "insanlığa en büyük faydayı sağlayacaklara" bırakmakti.

  nobel vasiyetinde ödüller için çok görkemli bir plan önermiş olsa da, vasiyetle ilgili pek çok sorun vardı. alfred nobel'in akrabaları o kadar şok oldular ki çoğu kişi vasiyete itiraz edilmesini istedi. cunku vasiyetnamenin formatı, fransa'da tartışılmasına neden olabilecek biçimsel kusurlara sahipti:

  nobel'in hangi ülkede yasal ikametgahı olduğu belli değildi. dokuz yaşına kadar isveç vatandaşıydı, ancak daha sonra vatandaş olmadan rusya, fransa ve italya'da yaşadı. nobel öldüğünde isveç'te yaşama planları yapıyordu. ikamet yeri, hangi ülkenin yasalarının vasiyeti ve mülkü yöneteceğini belirleyecekti. fransa olduğu belirlenirse, vasiyete itiraz edilebilirdi

  nobel, norveç storting'in (parlamento) barış ödülü kazananını seçmesini istediğinden, birçok kişi nobel'i vatanseverlik eksikliği ile suçladı.

  ödülleri uygulayacak "fon" henüz mevcut değildi ve oluşturulması gerekiyordu.

  nobel'in ödülleri vermesi icin vasiyetinde belirttiği kuruluşlardan, nobel'in ölümünden önce bu görevleri üstlenmeleri istenmemişti. ayrıca, bu kuruluşlara ödüllerle ilgili çalışmaları için para ödemeye yönelik bir plan yoktu.

  vasiyetname, bir yıl boyunca hiçbir ödül kazanan bulunmazsa ne yapılması gerektiğini de belirtmiyordu.

  nobel'in vasiyetinin getirdiği eksiklikler ve diğer engeller nedeniyle, nobel vakfı'nın kurulması ve birincilik ödüllerinin verilmesi beş yıl sürdü.

  ilk nobel ödülleri
  alfred nobel'in beşinci ölüm yıldönümünde, 10 aralık 1901'de ilk nobel ödülleri verildi.

  kimya: jacobus h. van't hoff
  fizik: wilhelm c. röntgen
  fizyoloji veya tıp: emil a. von behring
  edebiyat: rene f. a. sully prudhomme
  barış: jean h. dunant ve frédéric passy
 • soykırım destekçisi ve soykırımı gerçekleştirenlere desteğini açıklayan peter handke'ye ödül vererek eline kan bulaşmış ödüldür.

  sancar bu duruma tepki verirken farklı nobel madalyalılardan da tepkiler gelmiştir.

  bilin bakalım kimden tepki gelmedi? evet, milli entelektüelimiz orhan pamuk'tan.