şükela:  tümü | bugün
 • hayatında bir kere olsun gecenin geç vakti yolu hastane acil'ine düşenler anlayacaktır ne demek istediğimi.

  acile gidersiniz. teşhis konur, tedavi için gereken ilaçlar yazılır. buraya kadar her şey tamam. ilaçları almak için ilk yapmanız gereken şey nöbetçi eczane aramaktır. nöbetçi eczane belki de şehrin öbür ucunda, belki cebinizde para kalmadı, belki arabanız yok, belki işiniz gerçekten çok acil, bebeğinizin acilen oradan almanız gereken ilaca ihtiyacı var. buna rağmen nöbetçi eczane gibi asla halk yararına olmayan saçma bir uygulama var ülkede. hasta için sadece ekstra zaman ve para kaybı.

  bunun yerine eczaneler kapandıktan sonra sadece acil hastalarına hizmet edecek bir eczane pekala hastane bünyesinde barındırılabilir ve acil hastaları sokak sokak taksi yada araba ile eczane aramaktan kurtulabilir.
 • ne kadar salakça bir öneri mesela ben gece yarısı ağrı kesici ihtiyacım var, nöbetçi eczane yok ve ben ebesinin nikahındaki şehir hastanesine mi gideceğim.

  eğer sen hastanede acilden elinde reçete ile çıkıyorsan sana o ilaçlar zaten belli süre sonra başla diye verilir, bebeğinizin acil alması gereken ilaç zaten hastanede yok ama eczanede varsa sorun ordadır. sana o anlık gereken ilaçlar yapılmıştır. sen mesai başladığında normal eczaneden alabilirsin.

  edit: bir tanesi çıkıp ağrın varsa sabaha kadar bekle demiş ne kadar zekice bir cevap. umarım ciddi bir diş ağrısı ile sabahlarsın. üşenmedim örnek verilen eskişehire baktım 5 adet nöbetçi eczane var merkezde ve aralıklı dağılmış merkez nüfus 900 bin diyebiliriz. ortalam 180 bin kişiye bir eczane düşüyor ki yerleşim olarak düşününce çok uzaklarda olamaz hastaneden.
 • bunun gerçekleşmesi kendimce çok zordur.bunun sebebi ise eczane açacak olan birisinin sabah 8-5 ya da 9-5 (eczane çalışma saatlerini bilmiyorum bilgilendiren olursa bu yazı editlenecektir) birisi günde 1500-2000 müşteri potansiyeline sahip oluyorken neden bir anda 400-500 müşteri olan bir yeri açma ihtiyacı duysun ki. yaşadığımız ülkede bence bunu hastahane içinde ihale işlemi ile gerçekleştirilir ve bunun sonucunda bir çok hastahene'nin gece çalışan eczane yeri boş kalacaktır. bu uygulama büyük şehirlerde gerçekleşebilir fakat tokat'ta yaşayan birisi için bu hayati derecede önem arz eden bir uygulama olmayacaktır. belki de ben farklı düşünüyorum ama bu uygulama sadece büyük şehirlerde işleyebilir.

  edit : yazım ve noktalama

  2.edit : eczaneler 2019 yaz saati uygulamasında 08.30-19.00 arası çalışıyormuş haftaiçi. cumartesi günü için mesai saatleri değişmekte,pazar günü ise tatilmiş. bilgilendirdiği için @waytheby adlı yazara teşekkür ederim.

  3.edit : şehirden şehire değişiyormuş bu durum. mesela istanbul için de 09.00-19.00 saatleri arası çalışıyormuş. kısacası bu sistem türkiye'de yemez suserler boşverin bu sistemi.
 • kamu hizmeti olduğu için aksine halkın yararınadır.
  lükse bak lan sabahın köründe eczaneden ilaç alabiliyoruz.
 • nöbete kalmak istemeyen eczacı kalfasının açtığı başlık.
 • biraz serbest bırakılabilir. yani nöbet listesi yine olur ve nöbetçi bir eczane olmak zorunda olur. ancak isteyen eczaneler istediği saatte kapatmakta özgür bırakılabilir.

  böylece hem gece açık olmak zorunda olan bir nöbetçi eczane olur, hem de özellikle hastane çevresinde açık beklemeyi tercih edecek eczaneler.

  öyküye yardım edelim lütfen
 • gayet olması gereken ve olabilen basit ve kolay yapılacak bir öneridir.

  birisi de gitmiş başım ağrıyor diye gece gece şehir hastahanesine mi gideyim demiş.
  başın ağrıyor diye acile veya nöbetçi eczaneye gitme zaten sabah alırsın ilacını veya evinde ilaç bulundur.

  başka birisi de neden birisi böyle bir eczane açsın ki demiş. bu zaten eczacıya bırakılmayacak, özel olmayacak yani, hastahaneye bağlı olacak.

  dünyada da örnekleri vardır, eskiden de türkiyede de böyleydi her hastahanede eczane olurdu. bunlar gün içinde standart poliklinik ilaçlarını bulundururken gece de acil ilaçlarını hastalara temin ederlerdi.

  kısa süre içerisinde geceleri çalışmamaya başlamış olabilir, sonradan geceleri açmamaya başladılar çünkü ama olmayacak bir şey değil.

  hastahane eczaneleri neden kapandı bilmiyorum ama kesinlikle sebebi hastahane önlerine kurulan paragöz eczanelerdir eminim.

  çünkü kendi ebeveynlerim de dahil bir çok insan öncelikle hastahane eczanesini tercih ederdi. bu da aç gözlülerin haksız rekabet diye ağlamasına sebep olacak bir sorun.

  kimse vatandaş kolay erişsin, vatandaş sağlığına kavuşsun derdinde değil zaten.

  hastahaneye gidip, muayene olup, ilacımı oradan alamamak kadar saçma bir şey olamaz.

  ama para sevdası, olamaz dediğin her şeyi oldurtuyor.
 • en son yaşadığım iki olayı paylaşayım.

  olay 1;

  yer eskişehir, misafirliğe gittik çocuk ateşlenmiş. kucakladım çocuğu aldım hastaneye götürdüm. doktor ilaç yazdı vs telefondan baktım nöbetçi eczane aradım buldum. şehri hiç bilmediğim için harita ile buldum yaklaşık 20 dakikada ama ne yazık ki ilaç orada yokmuş. başka bir tanesine gitmek zorunda kaldık, o da 15 dk kadar sürdü. bu sırada çocuk zaten huysuz arkada ağlıyor. ilaç orada da olmamasına rağmen bir muadilini alarak çözüme kavuşturduk ki benim arabam vardı. aynısını arabası olmayan bir vatandaşın taksi ile yaptığını düşünemiyorum. o geç saatte taksiyi bile zor bulursunuz.

  olay 2;

  ilk defa gittiğim bi karadeniz şehrindeyim. ayağımı çarptım. acile gittim neyse ki kırık yokmuş ama ağrıyor. doktor ağrı kesici birşeyler yazdı. nöbetçi eczaneye baktım haritada 30dk gösteriyor. gitmekten vazgeçip yattım.

  söyleyeceklerim bu kadar..
 • son derece mantıksız önermedir.
  nöbetçi eczane sizin daha kolay ilaca ulaşmanız için her bölgeye bir eczane şeklinde yapılan uygulamadır. şehrin diğer ucu vs. geçin bu ayakları. gaziosmanpaşa da oturan bir adamın arnavutköye nöbeçi eczane aramaya gitmesi kusura bakmayın ama kendi mallığındandır.
 • başlıkta belirtilen sıkıntılar nöbetçi eczanelerin sayısı arttırılarak çözülebilir ama kesinlikle "nöbetçi eczanelerin halkın zararına olması" şeklinde bir tanımlamayı haketmediğini düşünüyorum.