şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nco)
 • cia için ama hükümetle hiç bir iliskisi olmadan çalisan ve dokunulmazliklari olmayan "non official cover" ajanlarin kisa isimleri...

  ekseriyetle ekran sirketlerde hayali görevlerde bulunur ve stratejik islerde kullanilirlar...
  yakalanmalari halinde cia parmagini oynatmaz...
 • illegal ajanlara verilen kisaltmadir.

  esasinda iki tip noc ajani vardir.
  bunlardan biri istihbarat örgütüne bagli bir paravan sirketinde calisiyor gözükür ya da örgütle hic bir baglantisi olmayan gercek bir is'te calisir. ki genelde bu is uluslararasi bir sirkette pazarlama veya satis temsilcisi oluyor. bu sayede is geregi baska ülkelere seyahat edebiliyor.

  ikincisinde ise noc ajanlari istihbarat örgütünün cok gizli bir biriminde yer alip gerektiginde daha önceden hazirlanmis gercek kimlikler altinda baska ülkelerde operasyon yapar.
  bu tip ajanlarin kullandiklari kimlikler gercektir. söyle ki; bir ülkede, ki bu genelde avrupanin büyük ülkeleri* ** oluyor, cocuk hatta bebek yasta ölen ve kimsesi olmayanlarin kimlikleri yeniden cikartilarak bu kimliklere bir hayat kazandiriliyor. istihbarat örgütü bu kimliklere bankada hesaplar aciyor, kisa süreligine evler tutuyor, kimlige ait paravan sirketler filan kuruluyor. böylece bir noc ajanin bu kimligi kullandiginda ve arastirildigi zaman her türlü bilgiye ulasiliyor. yani varolan ama gercekte var olmayan birinin gecmisi ile noc ajani görevini yapiyor. bu tip kimlik bir noc ajani tarafindan kullanildigida o kimlik baska bir ajan tarafindan kullanilamiyor. hatta cogunlukla bir kimlik bir kez kullaniliyor. bu nedenle cok özel görevlerde bu tip kimlikler kullanilmaktadir. cünkü bu tip bir kimlige bir hayat, bir gecmis kazandirmak istihbarat örgütünün uzun zamanini almaktadir.

  bir noc ajaninin baslica görevleri arasinda, görev yaptigi ülkede veya gittigi ülkede istihbarat agi kurmak, sabotaj, provakasyon, gerektiginde suikast gibi isler vardir. bir noc ajani görev yaptigi ülkedeki elcilikte calisan diplomatlar veya ajanlarla asla baglanti kurmaz. zaten elcilikten kimse o ajanin varligini da bilmez. ayrica noc ajanin bir ihtiyaci oldugunda bu is istihbarat örgütü icin arada bir calisan özel kuryeler tarafindan halledilir

  bir noc ajanin ülke disindaki elciliklerdeki ajanlarin gibi diplomatik semsiyesi yoktur ve tamamen korumasizdir. bu nedenle bir noc ajani yakalandiginda ülkesi böyle bir ajanin varligini red eder ve hic bir pazarliga oturmaz. noc ajanin yakalandigi ülkenin cezalarina göre ömürboyu mahkumda olabilir, kursuna dizilip idam da edilebilir.
 • ruscada gece anlamina gelen sozcuk.
 • (bkz: uykusuzlar)
 • bir sözlük yazarı.
 • http://en.wikipedia.org/…i/no_objection_certificate

  "bir ajans, organizasyon, kurum veya bazı özel durumlarda bireyler tarafından bir anlaşmanın akitlerine karşı çıkılmadığına dair verilen yasal bir sertifikadır. özellikle hindistan'ın kamu temelli departmanlarında bir gerekliliktir."

  yeni trend bu sanırım.
 • isp olan türk telkom' un network operation center anlamına gelen ve kısaca "noc" denilen yeridir. burada tüm son kullanıcıların artık osi katmanına göre layer-3 seviyesinde route ve switching işlemleri yapılır, ulaşması çogu zaman hiçte kolay olmamaktadır.