• negatif placebo etkisi olarak nitelendirilebilir. dinler yüzünden toplumlarda ve dolayısıyla tüm dünyada ortaya çıkan nefret,vahşet ve yıkım bu etkiye örnek gösterilebilir ...
 • kullanılan ilacın ya da diğer tedavi yönteminin ortaya çıkarması beklenen etkinin dışında ortaya çıkan sebebi belirsiz kötü etkidir.
 • ben goldacre'a göre "plasebonun kötü ikiz kardeşi"dir:
  plasebo: iyileşmeye inanmak
 • plaseboya verilen olumsuz tepki. migren rahatsızlığı bulunan hastalarda yapılan bir çalışmada, ilaç yerine şeker alan kişiler midesinde sıkıntı yaşadığını belirtmiştir. (aslında bu hastanın gerçek ilacı aldıktan sonra başına geleceğini düşündüğü bir semptom.)
 • yakınlarındaki kişilerin yaşadıkları hastalıkları kendisinde de varmış gibi hissetmenin de böyle tanımlanabileceğini söyledi konunun uzmanı birisi ama bunun doğruluğundan emin değilim.
 • stam1na'nin 8 subat'ta cikaracagi albümün adi.
 • basitçe; içine tükürmediğim bir suyu birine içirdikten sonra suyun içine tükürmüştüm diye yalan söyleyip onun kusmasına sebebiyet vermemdeki etkiye nosebo etkisi diyebiliriz.yani organik bir sebep olmaksızın ilacın ya da maddenin sadece psişik nedenlerle kişi üzerinde gösterdiği olumsuz etkiler...
 • nocebo, "memnun edeceğim" anlamına gelen plasebo etkisinden türetilen bir kelime ve anlamı "zarar vereceğim". bir nevi plasebo etkisinin zıttı, bir insanın kendisine zarar vereceğini düşündüğü bir şeyden, bir sebep olmamasına rağmen zarar görmesine verilen isim.

  kelime çok eski değil ancak etki özellikle eski toplumlarda çok yaygın olarak görülüyor. nocebo etkisinin voodoonun ve benzeri kötü büyülerin kökeni olduğu sanılıyor. kendisine voodoo yapılan kişi, o etkileri zamanlar hissetmeye başlıyor. sonu ölüme kadar gidebiliyor. psikosomatik etkiler gerçek bir fiziksel ölüme varıyor. kem göz, beddua da bizdeki versiyonları olsa gerek.

  modern literatüre girişi ise 1960'larda. plasebo verilen hastaların, ilacın faydalarıyla birlikte yan etkilerini de hissettikler farkedilince, böyle bir terim bulunmuş. daha da ilginci 1970'lerde kendisine karaciğer kanseri olduğu ve bir kaç aylık ömrü kaldığı söylenen bir gariban hastanın gerçekten hakkın rahmetine kavuşması sonrası aslında kanser sanılan şeyin zararsız bir kist olduğunun anlaşılması gibi çogacayip noktalara varabiliyor.

  "örtmenim, biz bunları öğreniyoz da, günlük hayatta ne işimize yarayacak?"

  1- çok pis kız ortamı yapılıyor psikoloji ayağına, dünyanın dört bir yanında geçerli bunlar. gençler, bilin böyle şeyleri

  2- uyuz olduğunuz birisi varsa üstünde deneyebilirsiniz. ben deniyorum, çok eğlenceli. özellikle daha panik insanlarda çok işe yarıyor.
  ilk aşamada kendiniz gibi boş beleş ve hunhar bir kaç kişi bulun. birine sırayla boynunun kızardığını, çok soluk gözüktüğünü falan söyleyin, zaten sonraki aşamada hiç bir şey olmasa ya elleyerek kızartacak, ya kötü hissedip kendi rengini solduracak. farkedip panikleyecek ve daha kötü olacak.
  sonra abartın bir de hastalık başlangıcı bulun bununla ilgili ve bir sonraki aşama belirtilerini söyleyin ve eğer şanslıysanız kısa zamanda o belirtileri görmeye başlayın.

  ben bunları yaptıktan sonra genelde puslu bir havada elimde puroyla kötü adam kahkahaları atıyorum. ya da arkadaşlarla toplanıp viskileri tokuştururken gülmekten kendimizden geçiyoruz. öneririm.
 • olumsuz şartlanma durumudur.
  çikolatalı gpfret karın ağrısı yapıyor diye telkin olursak gerçekten karın ağrısı yapacaktır.
  gıda intoleransı hikayelerinin çoğunda bu etki insanları güdülüyor da deniliyor.
  hatta su içsem yarıyor sözü bu nocebo etkisi için söylenmiştir diyebiliriz.
 • telkinin ne kadar etkili ve zarar verici olabileceğini gösteren durum.

  doktorlar bir deney yapıyor. bir kişiye koluna ısırgan otu dokundurulacağı söyleniyor ama zararsız bir ot dokunduruluyor. kişinin kolu kabarıp kızarıyor.
  işte bu nocebo etkisi oluyor.

  bunun tam tersi durumda da kişiye zararsız bir ot dokundurulacağı söyleniyor fakat ısırgan otu dokunduruluyor. kişinin cildi hiçbir tepkime vermiyor.
  (bkz: plasebo)
hesabın var mı? giriş yap