şükela:  tümü | bugün
95 entry daha
 • sevan nişanyan'ın 25 aralık (noel), 1 ocak (yılbaşı) ve 6 ocak (doğu noeli) hakkında verdiği bilgiler:

  --- alıntı ---

  isa'nın, bırak hangi gün, hangi yıl doğduğu belli değildir. isa'ya ilişkin en erken yazılı bilgiler, ms 60-70 yıllarına aittir.

  25 aralık roma takviminde kış gündönümüdür. roma takvimi hakiki takvime göre yaklaşık 120 yılda bir gün kaydığı için, bu tarihten hareketle roma takviminin ne zaman tesis edildiği hesaplanabilir. miş.

  gündönümü, altı ay boyunca devamlı azalan güneşin geri gelmeye başladığı gündür. bu nedenle, roma imparatorluğunda bir ara pek popüler olan mithra dininde, tanrı mithra-güneş'in de yeniden doğuş bayramı olarak kutlanmıştır. 4. yy ortalarına doğru isa'nın doğum günü olarak benimsenmiştir. malaki peygamber 4:2'de mesih "adaletin güneşi" diye adlandırıldığı için, isa ile mithra'nın birleştirilmesinde bir sakınca olmadığı kanaatine varılmıştır.

  doğu hıristiyanlarının birçoğu, zındıklık saydıkları bu görüşe karşı çıkmıştır. tepki olarak, isa'nın ürdün nehrinde vaftiz edilişi yortusu sayılan 6 ocak'ı isa'nın hakiki doğum günü kabul etmişlerdir.

  halen kullandığımız roma takviminde yılbaşı 1 mart idi. (o yüzden eylül september [yedinci ay], ekim october [8], kasım november [9], aralık december [10] olur.)

  tam olarak bilinmeyen nedenlerle julius caesar'ın takvim reformundan bir süre önce, belki mö 2. yy'da, yılbaşı 1 ocak'a alındı. isa'yla veya hıristiyanlıkla alakası olmayan bir tarihtir.

  türkiye'de 1 ocak'ın "noel ağacı ve noel baba" ile kutlanması, çağdaş türk burjuvazisinin batı karşısındaki ikircikli tavrının şahane bir simgesidir.

  --- alıntı sonu ---

  tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
63 entry daha