şükela:  tümü | bugün
  • m.s. 300 yıllarda patara’da doğan st. nicholaus, myra şehrinde psikoposluk yapmış ve burada ölmüştür. yaşadığı dönemde çeşitli mucizeler yarattığına inanılan st. nicholous’un denizcilerin, tüccarların, fakirlerin, düşkünlerin ve en önemlisi çocukların en büyük koruyucusu ve kollayıcısı olduğu kabul edilmiştir. bugün bile her yılbaşında tüm hristiyanlık dünyasınca çocuklara hediyeler getirdiğine inanılmaktadır.

    demre de ki kilise esas olarak ortodoks haçlı bazilika şeklinde inşa edilmiş olup, ortada kubbeli büyük bir ana bölüm, yanlarında iki yan salon, güneyde küçük dörtgen bir oda ile iki küçük odadan oluşmaktadır. ana bölüm, üzeri yanlarda yarım kubbelerin desteklediği ortada büyük bir kubbe ile kapalı olup, dış taraftan polygonal sistemle yapılmış ve odasına düz kemerli pencere açılmıştır. içinde kemerli bir dehliz üzerine 9 cavealı bir synthranon inşa edilmiştir. kemerli bir kapıdan yan odalara ve buradan da diğer yan bölümlere geçilmektedir. bu yan odaların tabanları renkli mozaiklerle ve taşlarla döşenmiştir. duvarlarda çeşitli dini olayların sembolize edildiği fresk kalıntıları görülür. doğu tarafta ise iki küçük şapelin yarım daire şeklinde küçük apsisleri dikkati çeker. bizans döneminde yapılmış olan ek odacıklar kuzey yönde bulunmakta olup, buraların çeşitli amaçlarla kullanıldığı sanılmaktadır. odacıkların bitiminde bulunan ve yüksek duvarlarla çevrili bahçede çeşitli bizans sütün başlıkları, mermer rölyef parçacıkları ve lahitler bulunmaktadır.
  • antalya'dadır.
  • aynı zamanda aydın'ın söke ilçesine bağlı güllübahçe beldesinde bulunan kilisedir.
    her yeri kırık dökük, tavanındaki işlemeleri bile çalınmış, umumi hela gibi kullanılmış metruk bir yerdir. * muhteşem mimarisi olan kilise de ayrıca bir de kemik deposu bulunmaktadır.
  • çevre esnaflarından bir adama soruyorlar kimdir bu adam niye bu kilise var. adam diyo ben yeni geldim buraya 6 senedir burdayım bana adres sorana gösteriyorum sadece. allahın kekosu turistlerin götüne bakmaktan dibindeki kilisenin anlamını önemini merak edip öğrenmiyor. etrafında bu kekoya anlatan bile olmamış hikayeyi çünkü hepsi bunun gibi keko.
  • antalya'nın batısında, merkeze epey uzak olan demre ilçesinde yer alan klisedir. aziz nikolas klisesi olarak bilinse de noel baba olarak söylenmesi diğer aziz nikolas klise ve katedrallerinden ayrılması açısından önemlidir. zira kişi olarak aynı kişi olsa bile bu misyon sadece bu yapıya yükleniyor. apsisi synthrononlu yapı, taban mozaği, duvar resimleri açısından oldukça zengindir. özellikle bazı duvar resimlerindeki kişinin aziz nikolas mı isa peygamber mi olduğu tartışma konusudur. atrium birkaç yıl önce sütun parçalarıyla dolu olduğu için pek kalamasam da yapının iç kısmı oldukça sağlam bir görüntü içindeydi.