şükela:  tümü | bugün
  • noel kutlamasını yılbaşı diye yutturmaya çalışmak eyleminin sebebidir. bizim laik kemalistler avrupa ve hristiyan özentiliklerinden dolayı deli gibi noel kutlamak isterler ama bu sefer de kendilerine "özenti" ya da "hristiyan" denilmesinden de utandıklarından noel'in bütün adetlerini yıl başında yaparlar.

hristiyanlar gibi noel ağacı süsleyip, çocuklarını noel baba'lara götürürler. hatta noel babanın kıyafetlerini giyerek dolaşırlar, noel süsleriyle evlerini süsleyip birbirlerine noel hediyeleri alırlar. bunların tamamı hristiyan adetidir oysa ki. ama kabul edip de ben hristiyan adeti yapıyorum diyeceğine de "yaa yılbaşı kutluyorum ben noel 25 aralık'ta bi kere" diye bahane uydururlar. arkadaşım sen basit bir yeniyıl kutlaması yapmıyorsun ki, noel'le ilgili ne varsa hepsini yapıyorsun, sonra da bu yaptıklarından utanıp benim noel ile ne alakam var diyorsun.

yıllardır muhalif bir insanım, çevrem de hep laik ve kemalist insanlardan oluştu ama bu tutarsızlığı bir türlü anlayamadım çözemedim. hatta bir şükran günü adeti olup da hristiyanlıkla bir alakası olmayan hindi kesmeyi bile yılbaşında yapan gördüm. dünyada başka hiçbir yerde yılbaşında hindi kesilmiyordur sanırım.

gerçekten komik ya. utanıyorsan yapma, sanki zorluyorlar.
  • çok acıttı. annnneeeeeee bana noel kutluyor dedi.
  • (bkz: siktir git artık şu sözlükten amın oğlu) ifşa olup ortalık orospusu olmuş ünlü genç sivil eskisi siber fahişenin sıçmığı.
  • noel, her yıl 25 aralık tarihinde isa'nın doğumunun kutlandığı hristiyan bayramı iken, yılbaşı yeni yılın gelişini "1" günlük kısacık bi' mutlulukla kutlanır. ayrıca noel; doğuş bayramı, kutsal doğuş veya milât yortusu olarak da bilinir.

kaldı ki, yeni yılı değil noel'i kutluyor olsalar kime ne?
    insanlar bişeyleri vesile ederek, 1 gün dahi mutlu olsa huzursuz oluyorsunuz.
    amk yerinde, istiyorsunuz ki her günümüz sabah programı tadında trajik ve boktan geçsin.
  • (bkz: engelle)

noel kutlamaktan niye utansın bir insan? eğer niyeti noel kutlamaksa kutlar. yılbaşı kutlaması yapmaksa onu yapar.

ayının kırk türküsü var kırkı da armut üstüne misali, illa ki laiklikle başlayıp kemalistlikle bitiriyor. ilginç, çok ilginç. yaratıcılık sıfır. böyle trolluk olmaz. biraz daha özverili olmak lazım.
  • kocaman bir sanane. ister noel kutlar ister yılbaşı kutlar ister roş aşana kutlar. ayrıca noel 25 aralık yılbaşı 31aralık. lütfen cahilliğinizi böyle yazılarla dile getirmeyin yazık.
  • sanane isteyen istediğini kutlar bundan sanane, bak yeni yıla girerken evde ailecek yemek yenir televizyon izlenir muhabbet edilir tombala oynanır ve saatler 24 ü gösterdiğin de geriye doğru sayılır bir yıla bitirip, yeni bir yıla başlamanın keyfi yaşanır isteyen dilek diler isteyen dua eder, yani kimse noel i kutlamaz, anladın mı? sen kutlama boşver, var mı giren çıkan sana?