şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda sözlükte de sıklıkla görmeye başladığım durum. artık bunu birinin dile getirmesi gerekiyordu.

türkiye'de laikler tarafından yılbaşı değil noel kutlanmaktadır. ama zamanı yanlış ama bilmemne diye noel'i hala yılbaşı kutlaması diye yutturmaya çalışıyorlar.

türkiye'deki yılbaşı kutlaması adıyla anlatılan şeyin ana ürünlerine bakalım:

noel ağacı:
    adem ve havva yortusunda (24 aralık) almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine komünyon'daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. ayrıca bazı yerlerde isa'yı simgeleyen mumlar eklendi. noel mevsiminde ağaçla aynı odada noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek noel ağacını oluşturdu.

noel baba:
    noel baba birçok dilde, aziz, nikola (klaus), noel ve baba sözcüklerinin türevlerinden oluşturulmuş isimlerle anılır: santa claus, papa noel vs. bunun haricinde bazı avrupa ve latin amerika ülkelerinde kullanılan kris kringle ismi, ilk kez martin luther tarafından kullanılan almanca christkind (çocuk mesih) adının yozlaşmış halidir. bu isim noel baba'nın yerini alması için o dönemin tutucu katolik çevreleri tarafından benimsenirken, protestan kiliseleri daha seküler bir isim olan noel baba ve türevlerini benimsemiştir.

noel hediyesi: bildiğiniz noel'de noel ağacı altına koyulan ve noel kutlaması için hazırlanan hediyeler.

şimdi bu adetlerin hepsini 25 aralık'ta değil de 1 ocak'ta yapınca yılbaşını kutlamış olmuyoruz, zamanını kaydırıp yılbaşı kutlaması diye noel'i milleti yutturmuş oluyoruz.

hayır bunu kabul etmek neden zor onu da anlamıyorum. çevremdeki laiklerin hepsinde var bu tutarsızlık.

yahu noel kutlayacaksan kutla bana ne. ama noel kutlamıyorum yılbaşı kutluyorum diye milleti aptal yerine koyma. yılbaşı kutlamıyorsun işte, bal gibi noel kutluyorsun. bu kadar zor mu kabul etmek bunu?
  • velev ki noel kutluyorum. sana giren çıkan ne ulan dalyarak?
  • bir peygamberin doğum günü sizleri niye bu kadar geriyor anlamış değilim. müslümanlar için isa da geçerli bir peygamberdir.
  • bu coğrafyanın islamcılarına göre, laikler neden hristiyan olmak zorunda onu da ben anlayamıyorum.

gerçek laiklik sizin hayallerinizdeki şey değil haberiniz olsun istedim. laikler olarak toplanıp domuz kanında banyo yapmıyoruz veya kedi kesmiyor, noel yortusunda noel babayla grup seks yapmıyoruz.

not: bir ihtimal sonra uzun uzun editlerim ama yüksek ihtimal editlemem.

tanım editi: bir furkan bölükbaşı hezeyanı.
  • bitakım insanların ki bunlar hakkaten bitakımcık kadardır, noel di yılbaşıydı felan diyerek din adına hüküm ve abartmaları insanda ne kutlanıyorsa kutlama isteği uyandırıyor.

"müslüman noel kutlamaz" bir tür simülasyon doğurmaktadır. burada islam (müslüman-lık) gerçeği artık minyatürleşmiş ve simgeleşmiştir, pek tabiki içi boşalmıştır.
  • çağın gereklerini karşıladığı için miladi takvime göre yaşıyoruz. müslüman alemi dünyanın en iyi devletlerine sahip olsaydı medeniyet ve çağdaşlık orta doğu'da olsaydı başka bir takvime göre yaşardık. sonuç olarak miladi takvimi almışız. ve bu takvimde 31 aralıktan sonra bir sene ileriye gidiyoruz. bunun bir kutlaması, kritiği olacaktır. hazreti isa'yı gökten indirmek için uğraşanı görmedim. yeni yıla girerken hristiyan adetlerinin özenti gibi kullanılmasını bende saçma buluyorum. ama sizin bu art niyet olmayan süslemeleri laikliğe ve hristiyanlaşmaya mal etmeniz de bir o kadar saçma. buradan bile milleti bölmeye ayrıştırmaya çalışıyorsunuz. ayrıca sorarlar adama "sanane yarrağım?" diye.

şu dinciler yılbaşına taktığı kadar, konya'da imam hatipteki kız çocuğundan tahrik olan öğretmene taktığını gördüğüm gün, dindar olduğunuza inanacağım. ama o güne kadar dincisiniz, din tüccarısınız.