şükela:  tümü | bugün
 • %99'un müslüman olduğu ülkede bütün avm'lerde noel süslemesinin alıp başını gittiği bir ülkedeyiz. müslüman noel kutlamaz, müslüman noelde hediye almaz, müslüman noel kutlayan avm'ye gitmez.

  not: bir sürü şey yazdınız, teşekkürler. aslında bu başlıkta biraz ironi yapmak istedim, beceremediğimi iddia edenler var haklıdır. aktroller buna benzer günde yüzlerce entry yazıyor. tam tersinin nasıl olacağını merak ettim. 3.sayfa ya kadar okudum bazı arkdaşlara da özelden yazdım. ama şunu diyebilirim kendi aramızda da anca 4 5 kişi çıktı sorgulayan, önüne sunulanı değil de amaçlananı anlamaya çalışan. sanırım toplum olarak kutuplara bölünmüş olduğumuzda ve hiç bunu sorgulamadığımızda karar verebiliriz. verdiğim rahatsızlıktan özür dilerim. ama siz yine de ihtiyacınız olmayan şeyleri almayın, özellikle park ve bahçeleri hatta tarihi yapıları yıkıp yaptıkları avmlere gitmeyin, gitmemeye çalışın. bu arada kimseye küfür etmek ettirtmek, toplumun hiç bir kesimini zan altında bırakmak istemiyorum keza en büyük zararları kendi kendilerine veriyorlar. buradan gayri müslim bütün azınlıklara selamlarımı sunarım.
 • avm'lerin yılbaşında daha nezih yerlere dönüşeceğinin göstergesidir.

  debe editi: karamanlıca anadolu'nun zenginliklerinden biri.

  aynı şekilde romeika da.
 • başlık açmak için belli bir bilgi birikimine gerek olmadığını kanıtlayan başlık. anlaşıldı, geldi gene noel nedir, yılbaşı nedir dersi vermenin zamanı...
 • atatürkçüler dinsiz.
  aleviler dinsiz.
  solcular dinsiz.
  ateistler zaten dinsiz.
  ... ama ülkenin % 99'u müslüman yersen. noel baba sevsin sizi tatlı su müslümanları.
 • tamam ne güzel, sen ve senin gibiler gelmesin, temizlenir bari
 • noel ne demek bilmeyenlerce açılmış bir başlık.

  yılbaşıdır o kardeş noel olsa duramazdın...
 • noel ile yıl başının farkını bilmeyenleri gösterir.
  noel kutlamıyoruz biz kardeşim yıl başını kutluyoruz.

  hristiyanlar noel ya da milat yortusu adıyla bilinen 24 aralık tarihindeki bir bayramı kutlarlar. isa'nın doğumunu kutlarlar.

  kiliseye giderler, bazıları bunla ilgili perhize girerler. inandıkları dinin liderine dua ederler falan filan. noel kutlaması budur.

  biz müslümanlar ise, yıl başının gelişini kutlarız. tıpkı doğum günü gibi.
  ama hristiyanların dini motiflerinden arındırılmış olarak kutlarız. neden kutlarız bunu. çünkü bir çok şeyin sene-i devriyesi olduğu içindir.

  mesela;
  asgari ücretin artışının ilk günüdür
  yeni ajanda kullanacağın ilk gündür
  aldığın maaşın %20 lik hatta belki %30 luk dilimden tekrar %15 orana geçtiğinin ilk günüdür
  yeni sezon kıyafetlerin ilk günüdür
  ev sahibiysen kiracına yapacağın zammı hesaplayacağın ilk gündür.
  tüccarsan yeni fiyatları tespit edeceğin enflasyon oranın hesaplanacağı ilk gündür.

  kısaca ortalama 70-80 yıl yaşayacağın fani hayatın daha iyi gitmesi için, kendince bir şeylere yeniden başladığın günün ilk gündür.

  e bu gün kutlanmaz da hangi gün kutlanır.