şükela:  tümü | bugün
 • abd-meksika sınırı ile ortadan 2'ye bölünmüş bir kent gibi düşünebilirsiniz.

  abd tarafı arizona'ya, meksika tarafı ise sonora'ya bağlı.

  tahmin edilebileceği üzere kuzey bölüm daha müreffeh, meksika'da kalan güney bölümün fakirliği karşısında.

  tam bir çöl şehri aslında.

  google maps linki vereyim de siz uğraşmayın bari: https://www.google.com.tr/…775!4d-110.9342532?hl=tr
 • daron acemoğlu ve james robinson tarafından yazılan why nations fail isimli kitapta; sonora kısmındaki sefalet, ispanya hakimiyeti döneminde başlayan ve devam eden, azınlığın üstünlüğünü hedefleyen antidemokratik uygulamalar ile; arizona kısmındaki refah ise, ingiltere hakimiyeti döneminde başlayan ve devam eden eşitlikçi ve demokratik uygulamalar ile ilişkilendirilir.

  kitaba bu örnekle başlanmasının sebebi, jared diamond tarafından yazılan ve ülkelerin refah ve gelişmişlikleri arasındaki farkları coğrafi etmenler üzerinden temellendiren guns germs and steel isimli kitaba karşıt görüş öne sürmektir.

  guns germs and steel, henüz okumadığım ve hakkında bolca eleştiri olmasına rağmen okuma listemde olan bir kitaptı fakat türkiye'nin son yirmi yılı, özellikle son birkaç ayını, bunca olan biteni düşündüğümde, bu kitap için kesinlikle zaman harcamamaya karar verdim. kitap mutlaka harika bilgiler içeriyordur ama kusura bakma jared, bu ülkenin özellikle son üç aydır kendi kendine ettiklerini, neler yaşandığını görsen sen bile daron ve james'in önünde diz çöküp tövbe isteyebilirdin.
 • yoksulluk ve zengiliğin, özgürlük ve bağımlılığın sınırında bulunan ikiye bölünmüş şehirdir. kuzey tarafı cenneti yaşarken, güneyi sefaletle, çetelerle, uyusturucu kartelleriyle can güvenliği olmadan hayatını sürdürmektedir.
 • “ulusların düşüşü” adlı eserde j. robinson ve d. acemoğlu ikisinin neden ekonomik bakımdan farklı olduğunu meksika’yı sömürgeci ispanya’nın yakıp yıktığını dolayısıyla ilk sayfalarda nogales sonora’nın sadece araları bir çizgiyle ayrıldığı birleşik devletlere ait nohales arizona’sından çok fakir olduğundan bahseder. halk direnişe önem verip devrimlerin önemini vurgularlar.
hesabın var mı? giriş yap