şükela:  tümü | bugün
 • orta dunya'da ered luin'de yasayan cuce takimi ve kalesi.doriath'a saldiran nauglamir mirascilari.
 • ilk başlarda novrod diye anılırdı, sonradan nogrod oldu. buradaki cüceler belegost'tan destek görmemesine rağmen güzelim doriath'ı yerle yeksan etmiş, nauglamir'i çalmış fakat dönerken ossiriandlı yeşil elfler ve beren'in de içinde olduğu bir topluluk tarafından cücelerin bütün ordusu yok edilmiştir, iyi de olmuştur silmaril delisi açgözlü cücelere.
 • mavi dağlar'daki* iki cüce krallığından biri. diğeri için (bkz: belegost)
  cücelerin ilk uyandıklarında kurdukları bir krallıktı. nogrod cüceleri, beleriand elfleriyle ticari ilişki kurmuş ve doriath kralı thingol tarafından menegroth mağaralarını oymaları için görevlendirilmişlerdi. doriath elflerine silah yapımında da yardım ettiler.

  nan elmoth ormanında yaşayan demirci elf eöl bu cücelerle dostluk kurmuştu ve oğlu maeglin'le birlikte nogrod krallığı'nı sık sık ziyaret ederdi. nogrod cücelerinin elflerle olan dostluğu maalesef fazla uzun sürmeyecekti.

  nauglamir'i çalıp kral thingol'ü öldüren nogrod cüceleri, kraliçe melian'ın doriath'ı terk etmesinden sonra doriath'ı yağmalayıp evlerine dönmekteyken, yolda beren ve laiquendi elfleri ordusu tarafından kıstırıldılar ve büyük bir yenilgiye uğradılar. nagrod ve komşu cüce krallığı belegost, gazap savaşı'ndan sonra beleriand'ın geri kalanıyla birlikte sular altına gömüldü.

  (bkz: nauglamir)
  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)