şükela:  tümü | bugün
 • renk tarihçisi michel pastoureau'nun "siyah - bir rengin tarihi" adıyla yakınlarda sel yayıncılık tarafından yayımlanan kitabı.

  siyah rengin avrupa kültüründeki yerini, simgesel ve toplumsal geçmişini anlatan kitapta, hazine değerinde derli toplu bilgiler var.

  ne yazık ki kitabın kapağına hiç özen gösterilmemiş, fransızca özgün baskının kapağı fazla soyut gelmiş olabilir ama italyanca edisyonuna (nero. storia di un colore) bir baksalardı keşke, oradan ilham alabilirlerdi.

  inşallah pastoureau üstadın "yeşil - bir rengin tarihi" kitabı da yayımlanır.
 • o kadar güzel bir kitap ki o kadar olur.

  mesela iskandinav kültüründe önemli bir yeri olan karga ile bilgiler bulmak mümkün, kuzeyliler için kargaların tarihsel önemini anlamak, hıristiyan din adamlarının kargalara karşı giriştiği mücadeleyi okumak mümkün.

  siyah rengin tek tanrılı dinler öncesinde toprak sembolü olmasından dolayı doğurganlığı, yenilenmeyi hatırlatmasını, iyi ve olumlu olmasını, oysa dinsel gerekçelerle sonrasında tam tersine bir anlam kazanmasını, kötü, olumsuz ve matem rengine dönüşmesini, dinlerin bizi ilk insanların dünyayı kavramasından çok başka yerlere götürmesini, doğadan uzaklaştırmasını anlamak da mümkün. renklerin kültürel anlamları üzerinde düşünmek güzel.

  (üstelik pastoureau üstadın bütün bu bilgilerin aslında sadece avrupa merkezli bir tarih incelemesi olduğunu, böylece sınırlı olduğunu ve dünya kültürlerini bütünüyle kavramaktan/anlamaktan uzak olduğunu söylemesi, daha yazılacak, öğrenilecek bilginin çok olduğunu düşündürüyor.)