şükela:  tümü | bugün
  • fiyatı 400 euro olarak açıklanmış.
    o parayı bu cihaza verecek olanlara keriz diyeceğim olmayacak.
  • gayet güzel tasarımlı bir telefon. bendeki telefondan biliyorum sd660 da günlük kullanım için jet gibi ve az enerji tüketen bir işlemci ki ben 3300 mah'la 8 saat ekran görüyorum. sarjı çok iyi gidecektir. geekbench test sonuçları ve fotoğraf kalitesi de epey tatmin edici. burada kemiksiz 400 euro olsa koşa koşa alınır ama vergilerle 2500'e kadar yolu var.
  • - android 8.0 oreo işletim sistemi
    - snapdragon 660 çipset
    - 4 gb ram, 64 gb rom
    - 6 inç fhd+ (1080*2160 piksel) 18:9 formatında ekran
    - çift kameralı zeiss lensli 12 mp çözünürlük. birincil lens f/1.75 ikincil lens f/2.6. 2x optik yakınlaştırma ve dual-led flaş.
    - 3800 mah pil

orta sınıfın amiral gemisi bir telefon. bunların yanında çok önemli bir artıya daha sahip. o da (bkz: android one) desteğini bulundurması.

gidip de android 7.1.1 ile çıkmış, touchwiz ile özelleştirilip çöpleştirilen, 300 mah daha düşük pil kapasiteli ve 700 lira daha pahalı olan (bkz: samsung galaxy a8 plus)'a para verip kazıklanmaktansa güncel yazılımlı, android one destekli daha yüksek pil kapasiteli ve ondan daha ucuz olan nokia 7 plus'ı her halükarda tercih ederim.
  • eski nokiayı isteyenler samsungu desteklemek yerine bu cihaza yatırım yapabilirler, hem şık bir cihazları hem de yukarıdaki yazarın belirttiği gibi güncel bir android sürümü kullanmış olurlar.
  • 293€ fiyatla çin'de satışa çıktığı söylenen, hmd global'in yeni modeli.

kaynak
  • orta sınıf phablet için pahalı bir cihaz. aşağı yukarı nokia 8 ile aynı fiyattan satılıyor.
  • 3299tl gibi anasının ammı bir fiyatla hepsiburada'dan satışına başlanmış, orta sınıf akıllı telefon.
  • 2 ay ertelemeli 4000 sek fiyata bulunca aldığım mid range telefon.

+tasarım çok güzel geldi bana. siyah renk bakır çerçeveler oldukça şık.
    +çift kamera başarılı, optik 2x zoom var, bokeh efekti başarılı, güzel portreler çekiyor.
    +ön kamera beklenenden iyi.
    +glance yani always on display var(ips ekran olsa da).
    +3.5 mm jack.
    +oldukça dayanıklı bir telefon.
    +android one.
    +makro çekimler iyi.

-bildirim ledi yok.
    -kamera uygulaması biraz kötü, diğer uygulamaları deneyip editlerim.
    -fiyatı mid range sınıfına göre yüksek.
    -baya baya büyük bir cihaz.

birkaç güne daha detaylı yorumlar gelecek.

edit: büyüklüğü o kadar da dert olmuyor çünkü çok geniş değil, tutuşunda sorun yok, 18:9 ekranın kullanımını beğenmeye başladım.

nokia 8'de odaklanma sorunu vardı, bunda yok. gayet güzel takip ediyor objeleri fakat lazer odaklanmalı xz1 kadar keskin değil.

parmak izi okuyucu gayet iyi çalışıyor.

ısınma yaşamadım çok uzun süre açık iken bir yandan güncelleme bir yandan kamera bir yandan başka başka şeyler yaparken hiç ısınmadı. yağ gibi de akıyor geçişlerde.

yalnız şarjı fazla sömürüyor. daha zayıf bataryalara nazaran şarjı aynı gidiyor. belki ekran boyutundandır belki optimizasyondan ama daha iyi bir performans beklerdim. bir tam gün üstüne çıkıyor yine de.

selfie kamerasının bokeh efektine çok şaşırdım, gerçekten de güzel selfie çekiyor. öyle saçma yerlerden ayırıp da blurlamıyor. rötuş modu da kararında güzel, öyle dümdüz etmiyor suratınızı.

arka kameranın bokeh modu biraz nazik, yok ışık az, yok mesafe yetersiz diyip duruyor. ama makro fotoları çok güzel çekiyor. manzarada deneme şansım olmadı, panorama ve manzara çekip paylaşırım.

tasarım mikemmel demiştim dimi? telefon budur gözümde. edge, notch, sony takozluğu falan yok tam kararında çerçeveler, nefis.
  • bu telefonla çektiğim bazı fotolar.

https://photos.app.goo.gl/7fzacw9elglbwk4v7