• liseliler bilmez, nokia yıllaaaar önce sirocco isimli telefonlar üretirdi. (bkz: nokia 8800 sirocco)

ramblin man sağolsun, vw ile karşılaştırıp scirocco yazmışız ya lan. uyardı, düzelttik
  • nokia'nın 2018 mwc'de tanıttığı amiral gemisi telefonu.

paslanmaz çelik ile 6000 serisi alüminyumdan 2.5 kat daha güçle gövdesi, kavisli ekran tasarımı, zeiss imzalı f1.75 diyafram açıklığına sahip çift kamerası`:12 megapiksellik kameranın f/1.75 diyaframa, 13 megapiksellik kameranın ise f/2.6 diyaframa sahip 'log'` ile nokia geri döndü diyorum. 2k 5.5 inç poled bir ekrana ekran sahip ki bence en idaeli 2 k'dır; 4 k'nın telefonlarda gereksiz olduğunu düşünüyorum.

tasarım anlamında zarif gözüktüğü söyleyebilirim.* yapısı itibarı ile kenarları 2 mm kalınlığında. 6 gb ram'e sahip snapdragon 835 işlemciyle geliyor.*3.260 mah kapsitesinde pili var.

3.5 mm kulaklık girişi yok. mikrofunu konusunda sitesinden çeviri: '' nokia spatial audio, 24 bit sesli yüksek dinamik aralık ve 132 desibele kadar kayıt yapma olanağı sağlamak için üç entegre mikrofon kullanıyor. bu, en rahatsız edici konserlerde bile kristal netliğinde ve bozulma içermeyen ses anlamına gelir.''

ses konusunda ne kadar iyi bilmiyorum ama htc bu konuda bir numaradır.

samsung galaxy s8'den çok daha iyidir, pardon s9.*
  • 6 gm ram ve 8 çekirdek gayet hızlı işlemcili ( 4x2.5 ghz kryo & 4x1.8 ghz kryo) telefon yaparken, 5 mp (f/2.0,) ön kamerayı anlamadığım telefon.
    ben yine nokia 10'u bekleyeceğim.
  • bu telefonun, az kişinin değindiği, en önemli yanı, android one ailesinin bayrak gemisi olmasıdır.

android one, özetle, saf android demek ve google'ın kendi üretip sattığı telefonlar dışında, orijinal olarak, saf android deneyimini yaşamanın en iyi yolu. elbette lineageos gibi özelleştirilmiş android sürümleri de bu desteği sağlıyor ancak sürücü desteği ve arkasında üretici firmanın olması dolayısıyla android one bir adım önde.

neyse, bu telefonun en iyi yanı saf android desteği dolayısıyla, tüm yazılım güncellemelerini doğrudan en hızlı şekilde alması ve cihazın yazılımının sürekli güncel tutulması; dolayısıyla üreticinin desteğini kesip kesmemesi, yazılım güncellemesi getirip getirmemesi gibi dertler sorun olmuyor; üstelik, android saf haliyle son derece hızlı; kullanıcı bu cihaz ile en az dört yıl sorunsuz kullanabileceği çok iyi bir telefon almış olacak.

bugüne kadar üretici firmalar, android one cihazları düşük donanım seçenekleri ile çıkartıyordu; ilk kez bu kadar yüksek bir donanım ile piyasaya sürülüyor; samsung, lg ya da xiomi'nin yazılım çöplüğü ve ağır özelleştirmesinden bıkanlar için çok iyi bir seçenek; tek keşke dediğim yer, kasanın 16:9 oranında olmaması; herhalde bir sonraki cihazda bu durum da düzeltilmiş olacak ama bu telefon da gayet alınır duruyor; bakalım türkiye'de kaç liradan satışa sunulacak.
  • o fiyatıyla türkiye'de maksimum 18 adet satacaktır.
  • önyüz ekran oranı %81 olupta, 16:9 ekran oranını tek kullanan telefondur. bu sayede 5.5" ekranlı telefonun boyu 140 cm olabilmiştir. ayrıca 16:9 oranında ekranın cm2'si yani büyüklüğü 82 cm2 olup, (ekranın kaç inç olduğu, doğrudan büyüklüğü göstermez) 18:9 ekran oranlı 5.7" ekranlı telefonun ekranından daha büyüktür.

önde arkada çift kamera olması , oled ekranı, ekran büyüklüğü, kıvrımlı ekranı, ebatları, önyüz ekran oranı (%81)ile; samsun galaxy s8, s9 iphone x rakibidir.
    fiyatıda diğer nokialara göre oldukça tuzlu, 750 €uro.
  • tutmayacağını düşündüğüm telefondur. nokia bu saatten sonra ancak komple ekrandan telefon üretirse belki eski günlerine döner. teknik özelliklerine girmiyorum bile dikkat ederseniz. onların zaten süper olması lazım.
    bu paraları isteyebilecek yüzü windows faciasından sonra bulamazlar diyordum ancak yönetim kurulunda türk kökenli birileri var sanki.
  • apaçiler tarafından bolca tercih edilecek olan telefon.
    (bkz: vw scirocco)
  • hiçbir şeyi beğenmeyen timi tarafından

- kulaklık çıkışı olmayışı
    - arkasının cam oluşu
    - kamera çıkıntısının çok olması
    - ekranın çerçevesiz olmaması
    - şu anda rekabetçi bir firma tarafından üretilmemesi
    - iphone x ile yakın fiyata satılması

nedenleri ile eleştirilecek olan telefondur.
hesabın var mı? giriş yap