şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ayriyeten sar degeri e71 gibi 1.53 w/kg degil, 1.06 w/kg olan telefondur ki bence e71'e tercih edilmesindeki en onemli etmendir... (bkz: sar degeri)
  • piyasaya düşmüş telefon.

şu anda teknosa, darty gibi zincir mağazalarda mevcut. fiyatı 600-650 tl arası değişiyor. kredi kartı/taksitle alınırsa fiyat değişiyor biraz.

turkcell bu modelle ilgili bir kampanya yapıyor. tv'de reklamı da dönüyor zaten bu ara. ben telefonun modelinin hastası oldugum için üşenmedim nerden nasıl alınabilir diye araştırdım, e madem bikaç enstantene yazalım;

turkcell iletişim merkezlerine giderek bu kampanyadan faydalanılabilir. gittik. gidip sorulabilir. sorduk. nedir doktor dedim bu kampanyanın muhteviyatı; efendim dedi görevli arkadaş.

turkcell size 2 gün bedava konuşma ve mesajlaşma hakkı veriyor bir de 1 ay 1gb internet bişeysi(anlamıyorum ben bu bişeysilerden pek üzerinde durmadım ondan belki de möhüm bişeydir öyle mi haşmet?)

ayda 59,00.-tl ödüyorsunuz 18 ay boyunca. çarp hemen. 59x18= 1.062,00.-tl nassı yani. iyi de ben bu kadar pahalı bir telefon alacak kadar bümbüyük değilim. neyse yutkun.

peki hangi gün bedava konuşacağımı kim belirliyor? turkcell! hımm..peki iç ses: "ulan turkcel bana pazar pazartesiyi verdi bedava diyelim, salı çarşamba perşembe cuma cumartesi..? konuşamayacak mıyım para ödememek için. ayda 59 ödiycez zaten e hiç konuşmasam da turkcell faturamda ıvır zıvır parası bi 10-15i buluyor" hımm..düşün kal.

ayda 59tl ve o ay ne konuştuysanız onun faturası! ben zaten her ay 60-70 arası fatura ödüyorum ekle üzerine 59'u eder 130!! 18 ay boyunca! çarp yine 130x18= 2.340,00tl!!! biraz gayret etsem üzerine katar araba alırım. bis filan! e63 yaramayacak belli. en azından cebim şimdiden alev almaya yüz tuttu baksana.

efem şaka bir yana turkcell yine turkcellilerini düşünmüş her zamanki gibi bize kıyak yapmak yerine kazık hazırlamayı uygun görmüş. allar pullar sokar çok afedersin. ben turkcell'e rağmen nokia e63'ten soğumadım. alırım kısmetse. hele bi ışıltısı incileri dökülsün. fiyatı da düşer o incilerle beraber.

ha unutmadan görevli arkadaşa "ne anladım olm ben bu kampanyadan safi zarar" manasında "pek avantajlı değil o zaman bu kampanya ben cihazı teknosa'dan filan alsam daha iyi gibi" dediğimde "evet efendim aynen öyle malesef" manasında üzülerekten kafasını salladı gözlerini de kaçırdı hatta bi anlık! bu manalı diyalogtan sonra son söz şudur;

nokia e63 son derece donanımlı zarif kullanışlı bir cihazdır. teknosa'larda bonus ve axess'e 639,00.-tl ye 10 taksitle satılmaktadır. bana uyar diyen bence hemen gitsin alsındır.

yazının ana fikri: "turkcell'den uzak durun"
  • nokia shoplarda 560-580 -tl civarında bi'fiyata bulunabilmektedir, bazı kartlara gayet uygun vade farksız taksitleri de vardır. teknosa fix 599 peşin, 630 taksit diyor ki o da sadece axess'e, vatan da hakeza 590 peşin artı vade farklı taksitler demişti galiba. turkcell ise; malum kampanya yapıp kendi hizmetimi de kakalayacam diye fiyatın pokunu çıkarmıştır, ürünü lanse etmesi dışında pek bi'etkisi-faydası olacağını da sanmıyorum ama bir de şöyle düşünmek lazım; sonuçta bi'smart phone alacaksınız, onlarda size bu smart phone'a yaraşır öyle kapı kapı wlan aratmayacak bi'internet paketi veriyor. isteyen ayrı alır, isteyen hepsi bir alır orası tercih meselesi tabi ama sonuçta fiyatın pahalılığında bunu da göz önünde bulundurmak lazım. bir de kontratsız satışları başlamış heralde onu da incelemek lazım benim ilgilimi çekmedi..

tipi-tasarımı dersek, malum; qwerty klavyeli bir cihaz. renkleri(bordo-lacivert) ve plastik kaplamasıyla e71'in daha bi'sportif, daha bi'genç işi olanı hatta ve hatta bu sebeplerden ötürü neredeyse yarı fiyatı olanı. ama bu kıyaslama için şunu da belirtmek lazım; e71'in 3.2mp'lik kamerasından kesinlikle daha iyi bir görüntü vermekte bunun 2mp'si, o bakımdan avantajdır bence, onun yanısıra alüminyum kasayla birlikte gps'in olmaması dezavantaj ya da daha doğru tanımlamayla; bu yarı fiyatın açıklamasıdır. ayrıca bu renki plastik kasalar gayet güzel görünmekte ve hissedilmekte. tabiki kullanım yoğunluğuna bağlı aşınmayı akıldan çıkarmamak lazım; önümüz yaz, el terler, kılıfa sok-çıkar, olmadı bi'yıl sonra satmaya kalk, millet beğenmesin, servislerde kapağı değiştirecem diye uğraş falan filan işte, ha bu fiyata böyle bi'cihaz? dersen hiç kaçırma havada kap, o ayrı..

toplayacak olursak; geniş mi? geniş. ince mi? ince. şık mı? bir hayli hem de! bunların dışında gerisi youtube'da bulunan biri 2, diğeri de 3 parça halinde detaylı anlatıldığı tanıtım videolarından öğrenilebilir. hatta bugün yarın alırsam, bilahare detaya da girebilirim belli olmaz, şimdilik bu entry nokia shop'un uygun fiyat ve test etme imkanları bakımından ne büyük nimet olduğuna adanmış olsun, insanı yine ve yeniden nokia'lı yapma potansiyeli yüksektir.

bu da bonusum olsun;
    http://cepantoloji.blogcu.com/…ia-e63_39166531.html

*
    *
    ekleme ve düzeltme;

öncelikle affola, yanlış yazmışım; karşılaştırma konusunda e71'i kastetmiştim tabiki. ama neden iki sefer üstüste n71 demişim? ona bende şaşırdım, aynı anda hem aceleye hem de dalgınlığıma geldi heralde. uyaran arkadaşlara teşekkürler..

bir haftadır kullanıyorum gayet memnunum fiyat-performans oranı harika, internet kullanışlılığı harika(benim gibi dokunmatik ekrandan bezmiş biri iseniz tabi!)

ayrıca, yazdıklarıma ek olarak; ucuz olsun diye malzemeden fazlasıyla çalınmış. şöyleki; içinden, orjinal bir kılıfı ya da hafıza kartını geçtim, usb kablosu ve işe yarar bi'kulaklık çıksaydı çok daha da iyi olurdu yani. pc suite bile yok! düşünün artık maliyet muhasebesini..

işinize yarayacaksa(ki ne kadar "multimedia değil, iş adamı telefonu.." dense de mutlaka yarayacaktır.) bunları dışarıdan temin etmek gerekiyor malesef.

-bulabilirseniz; 5800'ın yanında gelen kısa usb kablosu ve kumandalı kulaklığı tavsiye ederim, pil işinizi görüyor yedeğe pek gerek yok, marka seçmeksizin 8gb'ye kadar kart okuyor ne kadarı lazımsa alırsınız. e71, asus, htc tarzı cihazlara uyan kılıflar da olmazsa olmazdır 5-10 liraya bulunur..

ve son olarak burası önemli; "internet kullanımı sizin için önemliyse şayet!" turkcell'in kampanyasından şaşmayın derim. yani internete ne kadar ihtiyacınız var, tarifeniz ne, operatörünü ne? bunlar sizi bağlar. şayet mobil internet sizin için önemliyse! diyorum; mutlaka 3-5 hatta 10 tane wlan bulunur etrafta, ama dakika başı onları arayacam diye pilin de canına okunur yani. edge'de o kadar olacağını sanmıyorum. ki her zaman şifresiz ya da tanıdık wlan bulmanın sıkıntısına hiç değinmedim, malumdur.

dediğim gibi bu tamamen tercih meselesidir. yoksa 500 liraya varken gidin 1100 liraya alın demiyorum haliyle. turkcell cihazdan önce kendi hizmetini satıyor o şekilde. işe yaramayacağı halde almak kadar işe yarayacağı halde fiyata bakıp almamak da epey yüzeysel bi'tüketim eğilimidir..

"son" diyeyim ve birkaç maddeyle bağlıyayım;

*bi"enterprise" kimliğiniz, kişiliğiniz varsa,
    *yoksa bile "yazışmadan yapamamcı" ya da "internetsiz olamamcı"ysanız,
    *olsa da olmasa da "yuh be!! blackberry'ye o para verilir miymişci"yseniz...

-tavsiye ederim. nokia'dır sonuçta: her zaman, her yerde ayağa düşen cihazlar olsa da bu namı boşuna değildir; hem pratik, hem işlevsel hem de en ücra köyde bile ikinci eli para eden markadır..
  • turkcellin kampanyasından bağımsız satın alınması maddi açıdan mantıklı bi alet. bir kaç nokta :

- quickofficeinde herşeyi var ama çevirmenseniz sadece word count hizmeti veriyor, krakter saymıyor

- türkçe kullanım klavuzunda bile bulunan "bilgisayarınızdaki dosyalar ovi ile cebinizde" olayı türkiyede geçerli değilmiş. bunu da bir mutlu bir mutlu oviye üye olup da "sori we dont hav eni sörvisıs in törkiy rayt naw" yazdığında öğrendim. sevgili kullanım klavuzcuları ne bokuna türkçeye çevirip insanı umutlandırıyorsunuz. bari altına bi yıldız takın da henüz türkiyede yok mok bişiler diyin.

- tek tuş ile ajandaya, rehbere, internete ve epostalara ulaşıyorsunuz. epostalar dışında kullanıleybıl nitekim eposta tuşuna bastığınızda karizmatik sesli bi amca robotik ingilizcesine türkçe kayıtlı epostaları okumaya başlıyor. henüz nereden ayarlarının değiştirildiğini şavullayamadım. umarım bulurum. yoksa gereksiz bir tuş.

- ayarlar bölümü insanı zorlayabiliyor. senelerin nokia kullanıcısı olsanız bile bu bilgisayarımsı telefonların sıkleti başka demek ki.

- paketten sadece kulaklık ve sarj çıkıyo. geri kalanı siz halledeceksiniz.

- rehberde istediğiniz zil tonunu istediğiniz kişiye atayamıyorsunuz. ya da henüz ben bulamadım nasıl yapılacağını

- ajandada doğumgünü eklemesi yok sadece yıldönümü var. yani doğumgünü hatırlatmasında diğer nokialar gibi kişinin kaç yaşına bastığı hesaplaması olmuyor. siz de telefon açtığınızda rahat rahat dalga geçemiyosunuz "yuh 39 oldun götündeki kıllar pişmaniye oldu olm" diye. ha bu böyle bi telefon kullanan asil (!) kullanıcıların yapmayacağı bi espri türü denmiş olabilir.

- hafıza kartına realplayer yükleyip iki tane de dizi çakıp tatilde filan izlenebilir mi henüz ona bakmaya fırsatım olmadı ama neden olmasın demek istiyorum. nitekim hafıza kartına atılan mp3leri çalıyor ama mp4leri oynatmıyo sevgili pezevenk e63.

- bi de kablosuz interneti görmekte zorluk çekebiliyor. gsm üzerinden internet kol gibi giriyor sonra faturada.

-içinde hiç oyun yok. bi de kampanyadan alın almayın turkcelle bağlan hayata introsu her açma ve kapamada karşınıza çıkıyor sinirinizi allak bullak ediyor.

- kamerası fena değil. sadece "bunu kaçırmayım" diyeceğiniz durumlar için 2 megapiksel işte daha fazlasını beklememek lazım.

- genel olarak parasının karşılığını alıyorsunuz. özellikle iki katı fiyatındaki blacberrylerin aşağı yukarı işini gördüğü için. blackberry kullanıcısı hiç olmadım çevrenin yalancısıyım.

3 sene sonra gelen edit: arada benim bebişin elinde oyuncak da olsa taş gibi maşallah hala çalışıyor. bir kaç yeni yazılım indirince de pek şeker oldu. bundan iyisi can sağlığı. o kadar para bayıldım 3 sene önce dayansın tabi. bu editi yapıp iki güne elime almam inşalla aleti...
  • bu aletle ilgili en güzel detay, smart movie denen playerla filmleri aynı bilgisayarda olduğu gibi filmin yanına aynı isimle altyazı koyarak resize etmeden convert etmeden takılmadan donmadan izleme imkanı.
  • piyasaya da düşse, sakın almayın, hatta turkcell kampayalarından kesinlikle uzak durun diye haykıran yazar kardeşimize kesinlikle katıldığım telefon.

geçen haziran ayında söz konusu kampanyayla aldığım alet dün gece itibarıyla kapandı. hani şu her esprimizin sonuna erör vermek bakımından ekleştirdiğimiz "o" şey: bildiğin mavi ekran. çevrede eser miktarda bulunan birkaç turkcell bayiiye gittim ama adamlar tınmıyor, zaten kontratta "aga, sen bu telefonu bozarsan bizden bilme" demeye getiren bir madde var. yani turkcell sana kazığı sokuyor, sonra da diyor ki "aha! yedin. 18 ay boyunca soktum sokuşturdum. artık bundan sonrası hayırlısı, kısmet..."

hatta sikimsonik turkcell bayiilerimizden biri telefonu inceledi inceledi,"tuşlar geliyor ama akran gelmiyor napacağık mahmut abey" diye kendi aralarında konuştu. sonra dediler ki "akran bozuk akran". iyi peki. suya mı düşürmüşüm? hayır yahu, yere bile düşürmedim. "ama bu garanti kapsamına girmez". hoppala paşam, malkara keşan! "sen soktun sen çıkar yaleppim" diyerek şimdi bunun yetkili servisine doğru yol alıyorum. etiler'de genpa'nın genel merkezi. eğer "ama hanımkızım sen bunu garanti kapsamından çıkarmışsın, afedersin ama bu telefon bokum gibi olmuş" derlerse dönüşüm sana çok muhteşem olacak, turkcell. hele bi sen de bunu. hele o telefon garanti kapsamından gerçekten çıkmış olsun, üzerine sel olup yağacağım turkcell. bir de günlerce alıkoyacaksın o telefonu, mundar oldu onun interneti bilmemnesi zaten.

girmek üzere olduğum bu çetin mücadelenin hemen başında sizlere seslenmek istiyorum değerli sözlük: almayın bu telefonu! hiçbir işe yaramıyor. bu telefonu alacağınıza kırlarda sekin, doğaya toprağa karışın ya da ne biliyim gidin yurtdışı turlarına katılın iki memleket görün. bu para bu telefona verilmez. hele ki turkcell'e sakın söz falan vermeyin. bu gudikliklere kanmayın. şafak sezer bile gözüme artık daha sevimli görünüyor, öyle diyim anla yani sözlük.

sen soktun sen çıkar yaleppim again...

edit: çetin savaşımdan çıktım, değerli sözlük. tabii ki cihaz garanti kapsamındaydı. etiler genpa'daki şubede telefonumu o gün içinde teslim alabilmek için 15 tl, sd karttaki bilgileri kurtarmak için 40 tl istediler. turkcell'le cortlan hayataaaa... hayata cortlan turkcelle... ööf.
  • nokia e72 pahalı geliyorsa, e71'in 0,35" olmayan kulaklık girişi nedeniyle müzik olayına sekte uğratmak istemiyorsanız ve ayrıca;
    - gps'le işim olmaz derseniz
    - 3g olsun ama görüntülü görüşme mühim değil diyorsanız
    - 2mp kamera bana çok bile diye düşünüyorsanız.
    gözü kapalı alınabilecek bir cihaz.
    nokia e71/e72'den eksileri yukarda saydıklarım. geri kalan tüm özellikler aynı. e71 ile menüleri bire bir. e72 gibi 0,35" kulaklıkları destekliyor. sıfır fiyatı 430 ytl. sağlam ikinci elleri 250-350 arası bulunabiliyor. e71 be 72'den biraz kalın cihaz.
    edit: evet işlemci ve ram değerleride düşük. ama ben genel özelliklerden bahsettim.
    edit: cihazda 3g ve goruntulu gorusme imkani var. on kamerada mevcut yanlis yazmisim. ayrica cihaz 320 ytl ye kadar dustu
  • standart telefon özelliklerin hepsini karşılayan yaklaşık beş aydır kullandığım telefon. fakat kesinlikle mesaj yazarken aşırı duraklıyor. uzun mesaj yazarım genellikle ve ben diyelimki beşinci kelimeyi yazarken o daha üçüncü kelimeyi yazıyor ki bu da zaman zaman cinnet sebebi olabiliyor. onun dışında kulaklığı değiştirilirse diğer açılardan da tatmin edici olabiliyor.
  • bir süre önce siyah rengini alıp kullanmaya başladığım nokie e serisinin giriş cihazi olarak adlandırılabilicek güzel telefon. diğer e serilerine göre biraz daha kalındır ama bence plastik kasa daha sportif durmakta. sonuç olarak tercih meselesi diyebiliriz. eğer siz de benim gibi gallery uygulamasını beğenmiyorsanız, bir an önce nokia image exchange isimli uygulamayı telefonunuza kurmalısınız. image gallery bambaşka birşeye dönüşüyor.

http://imageexchange.nokia.com/
  • kılıf bulmak zordur zor.