şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nokia lumia 920 ile birlikte iş bu entry'nin girildiği tarihten yaklaşık yarım saat sonra tanıtılması beklenen yeni nokia modeli.
  • özelliklerini bilmem ama nokia lumia 920'den daha şık, daha hoş görünüyor.
    http://www.nokia.com/…lobal/products/phone/lumia820
  • aralık ayında türkiye'ye geleceği ve 1250 tl'den satılacağı duyrulmuş olan telefon.
  • 800x480 pixel çözünürlüğü ile iş yapması zor .

920 ile karşılaştırması için

http://www.itproportal.com/…ia-820-spec-comparison/
  • sözlükte kullanan var mı merak ettiğimi telefon.
  • windows phone kullanmasından dolayı daha baştan kaybetmeye mahkum olan nokia modeli, halbuki içersinde android olsa bu cihazın tadından yenmezdi.

yanı kısacası ios ve android kutuplaşmasında arkadan gelip onlara yetişmek çok zor bunu microsoft gibi bir dev bile denese sonuç hüsran gibi çünkü atı alan üsküdarı çoktan geçti.

edit: windows mobile ne kadar kötü bir nam saldıysa adamlar ismini değiştirip windows phone yapmış,

kimsenin kullanıcağı yok ama insan bekliyor iste *
  • işletim sistemi olarak windows mobile değil windows phone kullanmaktadır. ha o da boktandır ama bilip bilmeden konuşmanın da alemi yok...
  • çiçeği burnunda telefonumdur efenim.

hakkında fikir beyan edecek olursam:

android işletim sistemine alıştıktan sonra menü biraz garip geliyor. ilk anda çok kullanışsız olduğunu düşünmüştüm ama alışılabilir. android sistemindeki gibi sayfa sayfa ilerlemiyor menü, tüm uygulamalar alfabetik olarak altalta sıralanmış durumda. fakat ekranın kişiselleştirilebiliyor olması ve bu sayede tüm uygulamaları ekrana kopyalayabiliyor olmanız her seferinde o listeden uygulama aramanıza gerek bırakmıyor.

menü geçişleri gayet hızlı.

renkli bir arka kapağı olduğu için sanki çin malı plastikmiş gibi bir izlenime kapılabilirsiniz ama ekran da kapak da gayet sağlam. arka kapak değiştirilebiliyor dolayısı ile farklı renklerde kullanabiliyorsunuz telefonu. ama arka kapak açılana kadar göbeğim çatladı o ayrı.

ekran çözünürlüğü aslında bir çok android telefona göre düşük ama kullanım esnasında pek hissedilmiyor.ekran hassasiyetini gayet başarılı buldum. carl zeiss ve led flash sayesnde cidden iyi bir kamerası var.

kablosuz şarj olayı da kulağa hoş geliyor ama henüz bu konuda bir fikrim yok.

mağazayı henüz pek incelemediğim için uygulamalar kıt mı değil mi pek aydınlanamadım ama telefondaki navigasyon ve bilen göz uygulamaları çok başarılı.

şimdilik özetlersek android işletim sisteminden sonra windows kullanmak başta biraz sinir edebilir. ama genel anlamda ben memnun kaldım kendisinden. windows işletim sistemi işe yaramazmış, nokia batıyomuş beni bağlamaz ben elimdeki telefon işimi görüyor mu ona bakarım. sağını solunu dürttükçe yazarım yine bişeyler.