*

• fotoğrafları internete düşmüş merakla beklenen telefon. wp8 işletim sistemi ve pureview görüntüleme teknolojisiyle nokia'nın geri dönüşü için ilk önemli adımı olduğunu söyleyebiliriz.

şuradan inceleyebilirsiniz.

resmi duyurudan sonra gelen edit:

eveet sevgili sözlükçüler şimdi şöyle sağlam kafayla, dedikodulardan uzak elimizde ne var bir bakalım;

öncelikle donanım özellikleriyle getirdiği yeniliklere bakmak gerekirse;

benim ilk dikkatimi birkaç hafta kullanma fırsatı bulduğum nokia 808'de de yer alan pureview görüntüleme teknolojisi çekti. yanlız burada şunu hatırlatmak gerekiyor ki 808'deki 41 megapiksellik sensör yerine lumia 920'de 8.7 megapiksellik sensör kullanılmış. ancak "floating lens"denilen görüntü sabitleme teknolojisiyle nokia özellikle karanlık ortamlarda daha net kareler elde ettiğini söylüyor. ayrıca carl zeiss lenslerin de kesinlikle önemli bir artı olduğunun sanırım hepimiz farkındayız. nokia'nın dandik dandik telefonlar ürettiği yakın dönemde bile görüntüleme teknolojilerine ne kadar önem verdiğini hatırlarsak cihazın bu anlamda oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

kablosuz carz'a gelirsek, evet çok hoş bir özellik, biraz sabunluğa benziyor. inşallah yakın zamanda standart hale gelir de kafelerde mafelerde kurulan sistemler sayesinde "ilk buluşmada masaya lumia 920 koyan erkek" gibi hareketler anlam kazanır. ama açık konuşmak gerekirse şu haliyle rakiplerine göre çok büyük bir artı sağlıyor mu derseniz (evde ortalıkta kablo görme fobisi bulunan bir yardımcı abla olduğu için beni cezbetti, gecenin bir körü telefon şarjı arıyorum küfrede küfrede, ama benim durumum istisna) bence sağlamıyor.

süper duyarlı dokunmatik ekranı eldivenle falan da kullanabilmenize olanak tanıyormuş... doğruysa ne ala, test videoları ve kullanıcı yorumları çoğalmadan bilemicem.

pure motion hd+ ekran için nokia şu ana kadar geliştirdiğimiz en iyi, şimdiye kadar üretilmiş en parlak ekran teknolojisi diyor. 4.5 inç 768 x 1280 piksel çözünürlük ve daha hızlı refresh oranı... über duruyor.

şimdi gelelim windows phone 8'e... ios da android de kullandım ancak şu an wp7'li bir cihaz kullanıyorum. ben umutluyum tasarım olarak bana kalırsa en güzel arayüz, akıcı kullanım ve hızlı bir sistem. "x killer" demek istemiyorum ama en azından piyasa koşullarına göre rekabetçi bir sistem olacağı kesin.

toparlamak gerekirse daha fotoğrafları internete ilk sızdığı gün de dediğim gibi nokia'nın oyuna dönmek için en büyük adımı bu telefon. oturup bok atmak yerine güçlü bir oyuncunun daha ortaya çıkmasıyla üreticilerin daha rekabetçi modeller çıkarmak için yarışa girecek olmalarına sevinmek lazım.
  • wp8 bu telefonun tasarımının yarısı kadar iyi olursa android denen ucubeden kurtulma şansımız var demektir. apple'ın alternatifi en az apple kadar iyi olsun istiyorum. yürü be nokia, eski günlerine dön, çakma iphone yapmadan apple'a rakip olunabileceğini göster.
  • az önce gördüğüm, muhtemelen bir sonraki telefonum olacak güzel, şık, ve windows phone 8 üzerinde çalışan alet. 8 megapiksel*olacağını da unutmamak lazım.

//başta 41 megapixel dedim, pureview yazınca öyle düşündüm, ancak inceleyince 12mp yazıyor. şimdi 12 de gitti her yerde 8 diyor. 5 bile gördüm. sanırım önemli olanın son kullanıcı deneyimi olduğunu anlatmaya çalışıyorlar, sayılar değil deneyim konuşuyor. doğrusu da bu.
  • detayları yavaştan açıklanan telefon.

http://t.co/abi9afjf
  • wireless şarj özelliği olacağını söyleniyor. nokia sonunda beklenen patlamayı yapacak sanırım.
    http://www.theverge.com/…ging-specs-camera-pureview
  • kablosuz şarj olabileceği ve 8 mp kamerası olduğu söylenen telefon. detaylar için.
  • kablosuz şarj aletinin resimleri için:
    http://www.techno-labs.com/…ablosuz-sarj-pad’i.html
  • kablosuz şarj diş fırçamda bile var ve bunun kablosuz şarjı diş fırçamın kablosuz şarjının aynısı gibi duruyor ve ben hiç ama hiç beğenmedim bunu.

öyle evin her yerinde, elinizdeyken şarj söz konusu değil, bir aletin üzerine koyduğunuzda şarj oluyor ve bu demektir ki, telefonu aldığınız an şarjı kesiliyor. oysa ki günlük hayatta şarjı azalan telefon kabloyla şarj cihazına bağlanır ve kullanmaya devam edilir. eğer bu nokia'nın kablo ile şarj olma şansı yoksa ölü doğan bir ürün olur. tahmin ediyorum ki kablo ile şarj olma olanağı vardır ancak kablosuz şarj ne işe yarayacak tam emin olamadım. diş fırçamda kablosuz şarj önemli çünkü alet su altında tutuluyor ve kablosuz şarj sayesinde bağlantı noktalarının diş macunu v.s ile dolmasının önüne geçilmiş oluyor.

peki cep telefonunda ne işe yarar kablosuz şarj? bilmiyorum.
  • kablosuz şarj olayı temassız şarj anlamına gelmedikçe bu konuda pek bir avantajı olmayacak telefon. gönül ister ki odanın içinde elimde telefonla gezerken diğer yandan şarj olsun, şarj cihazının üstüne koyduktan sonra ha kabloyu takmışım ha takmamışım benim için çok fazla bir şey farketmiyor. ama 4.5 inç ekran güzel olmuş ve telefon şık duruyor, işletim sistemi telefonun başarısını belirleyecek gibi duruyor.
  • saatler içinde tanıtılacak olan cihaz. sızan görsellere göre lumia 800 hatları ile ama daha ince olarak çıkacak. şahsen bu tasarımdan 5 sene daha sıkılmam ben. istedikleri kadar çıkarsınlar. tek sorun windows phone 8'in tatmin edici olup olamayacağı. wp7'de sistem o kadar kısıtlıydı ki, satışlar da muhteşem olmayınca pek ilgi çekmedi işletim sistemi. bu sefer windows 8 kerneli ve native kodlama desteği sağolsun bol bol geliştirici çekme imkanı var. sistemin tek şansızlığı android'in 4.1 ile artık kusursuza yakın bir işletim sistemi olması. gingerbread(2.3)-ics(4.0) arası dönemde yapabilseydi bunları microsoft (ve tabi ki türkiye piyasası olsaydı) şimdiye lumia 800 bile kullanıyor olurdum gerçi. bu sefer de zamanının gerisinde kalan bir şey ortaya çıkarsa işleri zor.
hesabın var mı? giriş yap