• zamanında oyun için üretilen efsane telefon.
    şimdi en ucuz akıllı telefon bile çok güzel oyunları bize sunuyor. ancak n-gage çıktığında bu pek mümkün değildi. mantık olarak gameboy ve akıllı telefonun bir senteziydi. bence tek kusuru konuşma şeklinin çok absürt olmasıydı.
  • büyük bir hevesle aldığım fakat babamın o zamanlar teknik servis kavramıyla pek alakadar olmamasından dolayı erken kaybettiğim telefonum. telefon da diyemiyorum, handheld konsol bana kalsa. elime geçtiğinde 12 yaşında idim, o zaman o paraya çok da güzel kameralı telefon alınıyordu ama handheld konsollara zaafım vardı o vakit. allahın ergenleri "hohoho kamerası yok ki, keriz" diye dalga geçiyordu ama hepsi de tomb raider oynamak için sıraya girerdi. mesajlaşmak için çok uygun bir klavyesi yoktu ama saatlerce oyun oynamak için çok idealdi. hatta psikopata bağlayıp pandemonium'u bir oturuşta bitirmiştim. ki oynayanlar da bilirler ki pandemonium n-gage için üretilmiş en güzel oyunlarda ilk üçe çok rahatlıkla girer. kendisi bir yaz ayında babamın teknik servis yerine başka bir yere götürmesinden dolayı kaybettim, 440 milyon isteyince tabi onlar babamdan, babam da gidip 100 liraya telefon alıp önüme atmıştı. bu da böyle bir anımdır.
  • bir zamanlar sıfır gibi 4 tanesi vardı elimde.

iki tane classic, bir tane qd ve sınırlı sayıda üretilen, n-gage arena üzerinden çekilişle verilen (amerika'dan gönderilmişti) qd silver edition.

şuradan görülebilir: https://i.hizliresim.com/nbrg5g.jpg

sonra bok var gibi sattım hepsini. şimdiki aklım olsa hayatta satmazdım. satsam bile nokia n-gage qd silver edition'u elimde tutardım. diğer ikisini ikinci el de olsa bulmak mümkün fakat qd silver edition'u sittin sene bulamam. koleksiyonluk bir üründü.

eski bir fotoğrafla son noktayı koyup hüzünlenicem şimdi: https://i.hizliresim.com/1pln2d.jpg

evet bunu da sattım.
  • 2004 yilinda almis oldugum telefon. o zamanlar teknosa 429 liraya satiyordu.

neysem, bu telefonun bluetoothu hala calisir ama almis oldugum samsumg un bluetooth u 3 yil sonra bozuldu.

bu telefona bl 5 bataryasi takiliyodu hayatimda tek bildigim batarya kodudur bu. bl 6 olan vardi qd icin onu da takabiliyorduk buna. en son orjinal bataryayi 2006 da mi ne almistim. bi ara cebimde 4 batarya ile dolasirdim. kargo pantolonlari tercih etme nedenimdi bu. samsung telefonuma 2 yil sonra batarya almaya kalktim artik orjinali yokmus...

guzel yillardi. ah bide cem uzan turkiye de kalsaydi telsim 5 lira sinirsiz gprs ile bu telefon sahlanaydi. harbi telsimin bedava tv servisi vardi, hatirlarmisiniz?
  • çıktığı zaman ortalığın anasını ağlatabilecek potansiyeldeyken yanlış kararlardan dolayı yitmiş oyun konsolu, başlangıçta gameboy advance portu oyunlar kullansa da yıllar sonra nintendo ds'in asphalt, splinter cell gibi n gage oyunlarını kullanması cihazın zaman ötesi gücünü kanıtlar. gba sp sahibi olmama rağmen hala gameboy oyunlarını en rahat kendisi ile oynamaktayım.

~ yıllar sonra gelen edit.

gameboy kendisinde daha rahat nasıl oynamışım o düdük makarnası frame sayısı ile, neye dayanarak yazmışım bunu o vakit hiçbir fikrim yok. n-gage emülasyon konusunda başarısız bir alettir.
  • 24 mayıs 2004 tarihinde, öğrenci bursundan biriktirerek tam 340 tl ödeyerek sahip olduğum süper oyun konsolu.

n-gage'den sonraki telefon geçmişim:
    + n-gage (2004-2008)
    + samsung c300 (2008-2009) : dandik kayar kapaklı, askerde kolay gizleyeyim diye
    + n-gage'ye dönüş (2009-2010) : askerlik bitince tekrar kullandım
    + iphone 4 (2010-2013) : ilk dokunmatik telefonum, çok istedim para biriktirdim aldım, keyifliydi
    + samsung s3 mini (2013-günümüz) : android merakımdan aldım, iphone den daha iyi oldu.

n-gage'nin verdiği keyfi başka telefonda bulamadım. hala arada çıkartırım kutusundan, ama pil nedeniyle çalışmıyor, üşenmesem bi servise götürüp baktıracağım.

üniversite yıllarında ist. trafiğinde ilaç gibi geliyordu. 3 saat süren şişli-göztepe yollarında yarenlik etti bana. mp3 olsun, oyun olsun, dibine kadar kullandım. ençok tomb rider, bounce, pathway to glory, sonic kasardım. elimde hala orjinal tomb riderve sonic sdcard ları bulunur.

hatta ekeltroteknik derslerinde arkadaşın 6600'ı ile fifa04 kapışmalarımızı unutmam hiç. güzen günler yaşattı. ama maalesef miyadını doldurdu.

yinede hala özlerim o günler.
  • aliexpress'te sıfırlanmışı 45 dolara satılan hede. paraya kıyıp alasım geldi.
  • neredeyse anons edileli 20 sene olmus.

zamaninin cok ilerisinde bir telefondu.

usb mini arayuzu oldugu icin rahatlikla bilgisayara baglaniyordu.

hatta gprs olmasina ragmen multiplayer oyun ozelligi vardi. online mobil oyunu bizlere n-gage tattirmisti.

radyosu, stereo mp3, mmc karti daha birsuru ozelligi ile 20 yil once cikmasi inanilmaz olan bir telefon.
  • oyunlarının diğer symbian işletim sistemli nokia telefonlarada oynanabildiği çözülünce tutulmayan telefon. symbian şimdinin android'i gibiydi o dönem. ek programlarla telefona zamanının ötesinde özellikler kazandırabiliyorduk.

n-gage oyunları parayla satılıyordu. ancak internetten kırılmış korsan versiyonları rahatça bulunabiliyordu.

tabi müşteride n-gage'a para vereceğime yarı parasına nokia 6600 falan alırım deyince azaralak bitti. zira nokia 6600 modeli 2003'te piyasaya çıkmasına rağmen 2007-2008'e kadar sıfırı satılan bir modeldi. düşünün ne kadar tutulduğunu.
hesabın var mı? giriş yap