şükela:  tümü | bugün
  • eldar murtazin'in yine bir şekilde ele geçirip incelemeyi başardığı ilginç cihaz. hem internet tablet, hem telefon.

http://www.mobile-review.com/…ia-rx51-n900-en.shtml
  • şurada bir videosu var: http://www.youtube.com/watch?v=rp5r-5nx1be

öyle devrimsel bir cihaz olmasa da, nokia bu kez "yapmış" gibi duruyor; iphone da web browsing için en önemli şey bence multitouch sayesinde mükemmel bir şekilde zoom in ve zoom out yapılabiliyor olmasıydı; bu nokiada halen eksik, ama gene fena olmayan bir çözüm getirmişler gibi duruyor(videonun sonlarına doğru gösteriliyor); cihazla gelen browser fennec, yani mozillanın mobil cihaz tarayıcısı; safariden pek bi eksiği yok hatta fazlası var gibi.

tabi yine cihazı eline almadan bir şey söylemek zor;

büdüt: browser fennec deği, yine mozilla mamülü olan microb diye bir şeymiş, multitouch desteği de yoldaymış
  • linux cep telefonunun özellik listesinde hsdpa, wlan, a-gps, 5 megapiksel kamera, 32 gb bellek (48 gb'a kadar yoluvar) ve adobe-flash 9.4 desteği varmış. buraya kadar n97 ama buradan sonra biraz iphone olmuş; arm 600 mhz cortex-a8 işlemci (3gs in aynısı), 1 gb ram ve opengl es 2.0 grafik desteği. nokia n900 ekim 2009'da yaklaşık 550 euro'ya satışa sunulacakmış.
  • nokia nın yeni mahsulü ve bilgisayara en yakın nokia

genel olarak n97 ye benziyor ancak n97 ye göre donanımsal olarak daha gelişmiş olacak. daha hızlı işlemci ve daha yüksek rami olacak

işletim sistemi olarak da linux tabanlı maemo adlı bir sistem kullanılacak

hatta slogan olarak da 'ham bilgisayar gücü' lafını kullanıyorlar.

(bkz: http://maemo.nokia.com/n900/)
  • bu sefer gerçekten olmuş galiba diyeceğim ama canımı sıkan birkaç nokta var. 600mhz işlemcinin o işletim sistemine ve uygulamalarına yeteceği konusunda bazı şüphelerim var. özellikle yapılan incelemelerde cihazın web sayfalarını derlerken bariz bir şekilde takıldığını falan görünce akla direk işlemci ile ram'in yeterliliği sorusu geliyor. 3-4 ekran açıkken n900 engine sıçtı der gibi bir durumla karşılaşmak can sıkacaktır. bir de sanki klavyesiyle yeterince ilgilenmemişler, birbirine yapışık tuşlarla acaba ne kadar kullanışlı?.. son olarak ekran sürgüsünün düz olmasına kıl oldum. n97'deki ekranı yukarı doğru kaldıran ekran sürgüsünü niye tercih etmemişler merak ediyorum.

edit: 181gr.'mış lan*

edit 2: konu teknoloji olunca insanın yeterlilik kıstasları ne çabuk değişiyormuş. gerçi 4 sene kısa bir süre değil ama o zamanlar bu cihazlara ağzımın suyu akarak baktığımı hatırlayınca bir garip oldum açıkçası.
  • çeşitli web sitelerinde kaynak gösterilmeden de olsa türkiye'ye gelmeyeceği söylenen süper alet. bayaa da heveslenmiştim, eğer bu haberler doğruysa kafamı duvarlara vuracağım artık..
  • amazonda 582 dolara satılan , herşeyi tam olan güzellik. ethernet kablosu takacak yeri de olaydı tam olurdu.
  • içimden bir sesin, android 2.0'ın da bu cihaza yüklenip uyumlu bir şekilde çalıştırılabileceğini söylediği telefon.