şükela:  tümü | bugün
  • nokian'ın sahip olduğu 4 mevsim lastiğidir
  • nokian ın michelin crossclimate a cevabıdır. kar tanesi sembolü taşır, aynı rakibi gibi.

iki lastik de yumuşak ve benzer tasarıma sahip. nokian sadece karlı zeminde daha iyi tutunma özelliğine sahip.
    şu ana kadar bir çok ödül almıştır

vox auto mobil all season tyre test 2015 - germany
    auto zeitung 22/2015 - germany
    l’argus dec 2015 - global (français)
    test wınner "auto express best buy 2015"

daha detaylı bilgiye şuradan : https://www.nokiantyres.com/…uct-awards-and-reviews

kış lastiği olma yeterliliğine sahip, yaz lastiği performansı veren lastikleri ileride çok göreceğiz. bunun için malzeme bilimi'ne şükranlarımı sunuyorum.
  • michelin ile beraber piyasayı kızıştıracak lastik. 205/55r16 94 v xl etiket değerlerinde michelinden ıslak yolda frenleme ve sessizlik konusunda bir tık geride, ama kar performansı daha iyiyse tercih edilebilir tabi.
  • 225 45 r17 boyutlarını yeni aldım, 1000 km kadar kullandım.

eski 4 mevsim michelin crossclimate'lerimden kesinlikle daha sessiz, yol tutuşu kuru ve ıslak zeminde daha iyi. kuru zeminde, yeni ıslanmış zeminde ve yoğun yağmurda virajlarda epey zorladım, kesinlikle daha iyi. fren mesafesi değişmedi gibi. tümseklerde daha yumuşak (bu yeni olmasından da kaynaklanıyor olabilir)

çok önemli değil ve farklı fiyatlar bulunabilir ama az bile olsa daha ucuz (şu anda nokian weatherproof 350 tl, michelin cc 4 390 tl hb'da)

karlı zeminde henüz denemedim, denediğimde buraya eklerim. test sonuçları ve eu label'ları bu konuda da daha başarılı olduğunu söylüyor, göreceğiz.

beni yakıt tüketimi korkutuyordu, daha iyi yol tutuşu için bundan feragat edilmiştir diyordum ama o da istanbul şehir içi koşullarında değişmedi. doğaya da saygılı finlandiyalılar: https://www.nokiantyres.com/…vations/purified-oils/

özellikle senede 2 kez lastik değiştirmekle uğraşmak istemeyen, istanbul gibi 3-5 gün kar yağışı olan, o da 1-2 gün içinde eriyen lokasyonlar için mükemmel tercih bence.

geriye sadece dayanıklılık ve yüksek hız performansı kaldı. benim aracım max 172 km/h basıyor (:d),o yüzden yüksek hız performansında problem yaşamıyorum. dayanıklılık konusunda da başarılı ise kesinlikle başka marka almam.

hmm editi:

"kar işareti var ama kar lastiği kadar etkili değil, yaz lastikleri kadar iyi olamaz ama kış lastiklerinden çok iyidir yaz aylarında" denmiş. testis mi geçiyorsunuz arkadaşlar, bu eleştirileriniz 4 mevsim lastiğin tanımı zaten ve kimse tersini iddia etmiyor. benim karşılaştırmam 4 mevsim lastikler arasındaydı, yaz/kış lastiklerini karşılaştırmadım.

"crossclimate'a gürültülü diyenlerin arabası..." crossclimate gürültülü mü yazıyor yukarıda? yoksa weatherproof daha sessiz mi yazıyor? nerenizle okuyorsunuz?
  • crossclimate'a gürültülü diyenlerin arabası nasıl sessiz bir araba merak ettirten lastik
  • kar sembolü taşıdığı için aslen kış lastiğidir..

dört mevsim diye kakalanması, "ulan biz bu kış lastiklerini yazın için de satalım, nolcak amk" pazarlamasının bir eseridir..

hiç bir koşulda, yaz lastiği performansı beklenmemelidir.. (ha, gene de konvansiyonel kış lastiklerinin yaz performansından iyidir)

ve fakat ve üstüne üstlük, kış şartlarında da öyle süper falan performans göstermemektedir..

e bu ne perhiz, bu ne sikim iştir?..