şükela:  tümü | bugün
 • nokian'ın sahip olduğu 4 mevsim lastiğidir
 • nokian ın michelin crossclimate a cevabıdır. kar tanesi sembolü taşır, aynı rakibi gibi.

  iki lastik de yumuşak ve benzer tasarıma sahip. nokian sadece karlı zeminde daha iyi tutunma özelliğine sahip.
  şu ana kadar bir çok ödül almıştır

  vox auto mobil all season tyre test 2015 - germany
  auto zeitung 22/2015 - germany
  l’argus dec 2015 - global (français)
  test wınner "auto express best buy 2015"

  daha detaylı bilgiye şuradan : https://www.nokiantyres.com/…uct-awards-and-reviews

  kış lastiği olma yeterliliğine sahip, yaz lastiği performansı veren lastikleri ileride çok göreceğiz. bunun için malzeme bilimi'ne şükranlarımı sunuyorum.
 • michelin ile beraber piyasayı kızıştıracak lastik. 205/55r16 94 v xl etiket değerlerinde michelinden ıslak yolda frenleme ve sessizlik konusunda bir tık geride, ama kar performansı daha iyiyse tercih edilebilir tabi.
 • 225 45 r17 boyutlarını yeni aldım, 1000 km kadar kullandım.

  eski 4 mevsim michelin crossclimate'lerimden kesinlikle daha sessiz, yol tutuşu kuru ve ıslak zeminde daha iyi. kuru zeminde, yeni ıslanmış zeminde ve yoğun yağmurda virajlarda epey zorladım, kesinlikle daha iyi. fren mesafesi değişmedi gibi. tümseklerde daha yumuşak (bu yeni olmasından da kaynaklanıyor olabilir)

  çok önemli değil ve farklı fiyatlar bulunabilir ama az bile olsa daha ucuz (şu anda nokian weatherproof 350 tl, michelin cc 4 390 tl hb'da)

  karlı zeminde henüz denemedim, denediğimde buraya eklerim. test sonuçları ve eu label'ları bu konuda da daha başarılı olduğunu söylüyor, göreceğiz.

  beni yakıt tüketimi korkutuyordu, daha iyi yol tutuşu için bundan feragat edilmiştir diyordum ama o da istanbul şehir içi koşullarında değişmedi. doğaya da saygılı finlandiyalılar: https://www.nokiantyres.com/…vations/purified-oils/

  özellikle senede 2 kez lastik değiştirmekle uğraşmak istemeyen, istanbul gibi 3-5 gün kar yağışı olan, o da 1-2 gün içinde eriyen lokasyonlar için mükemmel tercih bence.

  geriye sadece dayanıklılık ve yüksek hız performansı kaldı. benim aracım max 172 km/h basıyor (:d),o yüzden yüksek hız performansında problem yaşamıyorum. dayanıklılık konusunda da başarılı ise kesinlikle başka marka almam.

  edit:

  "kar işareti var ama kar lastiği kadar etkili değil, yaz lastikleri kadar iyi olamaz ama kış lastiklerinden çok iyidir yaz aylarında" denmiş. testis mi geçiyorsunuz arkadaşlar, bu eleştirileriniz 4 mevsim lastiğin tanımı zaten ve kimse tersini iddia etmiyor. benim karşılaştırmam 4 mevsim lastikler arasındaydı, yaz/kış lastiklerini karşılaştırmadım, aynı olamazlar!

  "crossclimate'a gürültülü diyenlerin arabası..." crossclimate gürültülü demedim, weatherproof daha sessiz dedim.

  karlı havada da denedim geçen gün. gece 2'de hava sıcaklığı yaklaşık -1 dereceyken ve yerde 10-15 cm kar varken kucukyalı ara sokaktan çıktım sorun olmadı, minibus caddesi sorun olmadı. fren mesafesi doğal olarak uzuyor ama kaymadı. fakat otopark girişindeki dik yokuşta çok yavaş inmeme rağmen sarkmalar oldu. kısaca karda kullanılır, buzda kullanılmaz.
 • crossclimate'a gürültülü diyenlerin arabası nasıl sessiz bir araba merak ettirten lastik
 • kar sembolü taşıdığı için aslen kış lastiğidir..

  dört mevsim diye kakalanması, "ulan biz bu kış lastiklerini yazın için de satalım, nolcak amk" pazarlamasının bir eseridir..

  hiç bir koşulda, yaz lastiği performansı beklenmemelidir.. (ha, gene de konvansiyonel kış lastiklerinin yaz performansından iyidir)

  ve fakat ve üstüne üstlük, kış şartlarında da öyle süper falan performans göstermemektedir..

  e bu ne perhiz, bu ne sikim iştir?..
 • kış lastiğinin mucidi nokian'in sanat eseridir. paliomda yaz kış kullaniyoz memnunuz
 • bu lastiği almayı düşünenlerin endişesi kış performansı olmasın, 5.000 km kullanmış ve son 2 haftasonudur karlı yollarda iki ayrı kayak merkezine gitmiş birisi olarak (ayrıca 9 sezondur kışın kışlık lastik, hatta geçen sezon nokian wr d4 kullanmış biri olarak) bu lastik bir kışlık lastiğin yaptığı işi %95 oranında yapıyor diyebilirim.
  he şu var daha ilk sezonu, yazlık performansı nasıl olacak, bir yaz kullanıldıktan sonra dişleri ne kadar eriyecek, 2. kışında performansı nasıl olacak vs. şu anda bu konularda yorum yapamam. imkanı olan için elbette kışın kışlık yazın yazlık lastik kullanmak en doğrusu. fakat yılda çok fazla km. yapmayan, agresif kullanmayan, 6 ayda bir lastik değişimiyle uğraşmak istemeyen insanlar için doğru tercih olacaktır diye düşünüyorum.