• aracımın üzerindeki falkenlerden biri kendi kendine yarılınca geçtiğim lastiklerdir. kışlık nokian wr-d4'lerden çok memnun olduğum için ve aracımın ebatlarında conti ve michelin lastik başına 1000 tl gibi fiyatlar çektikleri için bu lastikleri tercih ettim.

yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum evvelden farklı araçlarda conti pc5, conti pc, goodyear egp, pirelli p6, bridgestone turanza gibi çeşit çeşit lastik kullandım. şu ana kadar kullandığım hiçbir yazlık lastikten kısa süre içerisinde bu kadar memnun kalmamıştım.

öncelikli olarak falken ile sürekli gerçekleşen patinajlardan direkt olarak kurtuldum. lastik sesi biraz daha iyileşti. konforda açık ara bir fark var; o sert süspansiyonlu aracım sanki birden e serisi merso oldu, uçan halı oldu. bu lastiğin en çok konforundan memnun kaldım hatta. yakıt tüketimi ve ıslak zemin performansı hususlarında da ilerleyen günlerde buraya eklemeler yapmayı planlıyorum.

fiyat ise conti 1000 iken bu 600 tl. standart kullanımlar için piyasada nokian varken gidip conti, michelin, vs almak, boşa para vermek olacaktır kanaatindeyim.
  • 10 bin km'dir kullandığım lastik. yumuşak lastik. konforlu bence. sessiz. ıslak zeminde iddialı diye aldık ama ben bir önceki goodyeardan bir farkını görmedim. birde sıcak asfaltta falan sanki daha önce bu kadar abs ye geçmiyordu benim frenler. yada bana öyle geliyordur.
    yumuşak hamur olmasından mütevellit taşta toprakta dikkatli olunması gerek denen yorumlara denk geldim. her türlü kötü yolda sürdüm herhangi bir parçalanma olmadı. tanesi 300 tl gibi bir fiyata almıştım.
  • aldım çok güzel lastik ama çok kolay patlıyor. bıktım artık lastik tamiri yaptırmaktan.
  • 2 yıllık kullanıcı deneyimim alınmaması yönünde olacaktır. alırken fin markasıdır kalitelidir, dayanıklıdır, uzun ömürlüdür diye düşünüp aldım. ilk bir kaç ay verdiğim paranın hakkını verdiğini düşünüyordum hem sessiz hem de yol tutuşumu güçlendirmişti. çok geçmeden - bu benim hatam- kaldırıma ufak bir sürtme ile bir lastik yarıldı ve çöpe gitti. belli bir zaman geçtikten sonra yol tutuşum da azaldı, son zamanlarda da lastik tel kırdı ve tamamıyla çöp oldu. bugün direksiyonu sağa kırmış şekilde parketmiş olduğumdan mütevellit lastiklerin durumunu tüm çıplaklığıyla görmüş oldum. kanal yerlerinde derin derin çatlaklar vardı. norveçli balıkçıların el kremini sürsem de bu çatlakların geçeceğine inancım yok maalesef.

bu zor zamanlarda bana yeni bir takım lastik aldıracağın için sana kırgınım nokian. sanırım bir daha hiç bir zaman yolumuz kesişmeyecek.
  • gerçekten beklediğimden de sessiz, çok sessiz olan finlandiya markalı yazlık lastik. güzel bir tercih yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum. tavsiye ederim.

takan lastikçi de diyor ki “abi neden bundan aldın ki bizde daha iyileri vardı uygun fiyata verirdik”. he kardeşim he muhakkak ki öyledir.
  • severek kullansam da 2. yılda çatlama yapması şaşırttı. kışın - 25, yazın 40 dereceyi gösterirsin, sınırları zorlarsın; eyvallah dersin. böyle bir durum da yok...
    temaslı bölgelerden de değil kanallar arasından çatlama yapması ekstra şaşırttı.
    north candır dedik ama yok...
    elbette bir daha tercih etmeyeceğim.
  • bugün itibariyle aracıma taktırdım, çok çatlıyor parçalanıyor yorumları okudum fakat etiket değerlerinin çok iyi olması ve f/p lastiği olduğu için tercih ettim.

ilk 50km izlenimlerim yumuşak bir lastik olduğunu hissettiriyor, virajlarda sanki lastik daha fazla yanağa biniyor gibi geldi, bu arada lastik basınçlarımda normal fabrika değerinde.

edit: 500km yol yaptım, özellikle uzun yolda lastik baya baya sessiz, şu kavşaklardaki beyaz uyarı şeritlerini geçerken eski lastiğim güm güm ederken bu pıt pıt geçiyor neredeyse hissettirmiyor.

eskiden +100 km/h üzeri lastik sesinden dolayı kapıdan gelen rüzgarları duymuyordum, artık lastik o kadar sessiz ki ön aynalardan ve direklerden gelen rüzgar sesleri belli oluyor.

şimdilik çok memnunum duruma göre çatlama falan olursa editlerim.
  • almayı düşündüğüm lastik. memnun olan olmayan suserlar yeşillendirirse çok memnun olurum

editto: yoğun araştırmalarım sonucu, çokça yanak yarılması vb şikayetler okumam neticesinde bahsi geçen lastiğin bizim yollara çok uygun olmadığı kanaatine varmam sebebiyle bridgestone t005 almamla sonuçlanmıştır.
  • uzun yol dahil bir çok yolda kullanma şansım oldu, basamak basamak değerlendireceğim.

- konfor

inanılmaz iyi. şehirlerarası yolda bildiğin travego gibi gidersiniz. o kadar iyi ki mayıştırır, uyutur bile adamı. sönümlemeler falan harika.

- yol tutuş

yumuşak bir lastik. aracınızda yüksek yanak varsa* pek iyi değil bu konuda. gerçi yol tutuş ile ilgili bir sorun yok ama biraz yatıyor araç. çünkü söylediğim gibi, yanakları da dahil olmak üzere komple yumuşak bir lastik. (bunları yazıyorum ama araç kurallar ve sınırlar zorlanarak kullanıldığında oluyor bunlar.) yatma harici, yol tutuş eksikliği gibi bir sorun yaşamadım aslında.

- ses

gayet iyi. özellikle kaymak asfaltta ses sıfır diyebilirim.

- yağmurlu hava performansı

modelin adının çıkış yeri zaten. her nokian gibi suda baya iyi.

- tüketim

gayet iyi.

- fren

son sürat giderken köpek görmüş kedi gibi duruyorsunuz. o kadar söyleyeyim.

özet:

yumuşak süspansiyonlu araçlara değil de daha çok sert süspansiyonlu araçlara gidebilecek bir lastik bana kalırsa. mesela turanza er300 benim aracıma sportif kullanımda oldukça iyi gidiyordu ancak onun da fren mesafesi daha uzundu. çünkü çok katı ve sert bir lastikti. yuvarlandı mı, daha geç duruyordu. ancak yanakların sert olmasından dolayı virajlarda yana yatma daha azdı.

dediğim gibi, tüm klasmanlarda güzel bir performans sergiliyor. alan pişman olmaz ama sert süspansiyona sahip olan adamları daha da mutlu eder. hatta baya eder.
  • 2 yazdır corollada kullanıyorum. alma sebebim yalıtım olarak zayıf olan aracımdaki gürültüyü kesmekti ve çok memnun kaldım diyebilirim. arada yokuş yukarı kalkarken patinaja düşmesi dışında bir sıkıntı yaşamadım.
hesabın var mı? giriş yap