şükela:  tümü | bugün
 • reverse engineering'in ilk adımı..
  mevcut parçanın yüzey, ölçü, form vb. bilgilerinin olu$turduğu ham bilgi..
  daha sonra i$lenerek polygonlar, extrudelar, splinelara dönü$ütürülünce cad data olacak.**

  http://www.reveng.co.uk/dataout/pointcloud.php
 • copycad vb. yazılımlar ile bu bulutu vahaya çevirebilirsiniz.
 • (bkz: voxel)
 • lazer teknolojisi ile küçük nesnelerin ya da büyük yapıların taranarak geometrilerini nokta kümeleri ile oluşturan bir sistem. aynı şeyi fotoğraflarla da yapabiliyorsunuz (fotogrometri). lazer tarama dosyasını uygun bir yazılımla (örneğin recap) nokta bulutuna dönüştürdüğünüzde bunu 3d veya cad yazılımlarına aktararak referans olarak kullanıp, mevcut nesne ya da yapıyı programda bu referansı takip ederek oluşturuyorsunuz. ileride nesnenin otomatik olarak oluşturulması sağlıklı bir şekilde yapılacaktır. şimdilik otomatik nesne oluşturma özelliği bazı yazılımlarda var.
 • çektiğiniz bir video ya da fotoğraf üzerinden kolayca elde edebileceğiniz veri türü. söz konusu materyaldeki ortamı ya da nesneyi 3d modele çevirmek açısından inanılmaz etkilidir. kullanım amacınıza göre başka aşamalar devreye girebiliyor ama temel bir veri elde etmek çok kolay.
  ben cinema 4d kullanıyorum ve motion tracker aracı üzerinden hallediyorum. kısa bir araştırmayla ücretli ya da ücretsiz tonlarca yazılıma ulaşabilirsiniz.

  netflix dizisi the naked director açılışında da kullanılmış. bazı mekanlar çekilmiş ve elde edilen point cloud verisine basit efektler eklenmiş.

  https://www.youtube.com/watch?v=ozz54o-wmxg