şükela:  tümü | bugün
  • her ne kadar isminin (bkz: nocturnal) türkçeye tercümesi "gece gelen panik" şeklinde yapılabilirse de aslında vakitten bağımsız, uyku halinde gelen bir panik türüdür. yaşanılışı sanırım şöyle özetlenebilir: uykudan ani bir çarpıntıyla uyandırır, bir müddet nefes alma zorluğu çektirir, epey korkutur ve en nihayetinde uyurken farketmeden panikten öldürür diye endişelendirip bir daha uyutmaz.

(bkz: panik atak)
  • (bkz: niktofobi)
    (bkz: gece korkusu)
  • uykudan ölmek üzere olduğun hissiyle bir anda çığlık çığlığa uyandıran panik atak türü. upa diyorlarmış. panik ataklıların yüzde 48'inin bunu yaşadığı söyleniyor. o andaki sesi davul gibi gelen kalp çarpıntısıyla ölmediysen daha ölmezsin diye düşünüp rahatlıyosun. züğürt tesellisi atağı.
  • bir senelik panik atak dönemimin ilk aylarında (başlangıcı ve en şiddetli döneminde) bir kaç gecede bir başıma gelen durumdu. ismini yeni öğrenmiş bulundum. uykunun içinde, boğuluyorum, hissiyle çırpınarak uyanmak ve uyanır uyanmaz kendini bir dehşet ve panik durumu içinde bulmakla gerçekleşiyor(du). o dönemler şiddetli panik atak zaten bir saniye yalnız kalmama bile izin vermediğinden geceleri de yanımda benimle uyuyan bir kişi mutlaka oluyordu. yanımdaki insanın teskini ile, sarılmak ile, sakinleştirilip oturup beklemek ile kendiliğinden geçiyor(du). başka da bir yolu yok zaten, bir süreden sonra alınan sakinleştirici hapların, boğuluyorum zannedip solunan buharların sadece psikolojik etki yaptığını fark ediyorsun ve bunu anladıktan sonra gece boğulduğunu zannedip uyandığında sakinleşmen ve yeniden uykuya dalabilmen kolaylaşıyor. bir süre sonra geçiyor, bir süre sonra panik atak da geçiyor.
  • panik atağın gece olanı.

belki'de içtiğiniz bir kahve* yada aşırı stres'in tetiklemesi ile gecenizi mahveden rahatsızlık.

gece yatağınızın* sıcaklığı ve sessiz bir oda'da uyumak iyi gelicektir.

böyle bir yakınmanız vr ise şurdaki* - **vidyolara bakabilir, sonrada
    '' mutlaka doktorunuza '' başvurun.