• son günlerde yaşadığım ilginç ve sinir bozucu durum.

uykuya dalış anında veya sonrasında, yani bilinç dışı evreye geçerken beyin sanki bir sinyal gönderiyor ve kalpte garip hisler oluşuyor. daha çok heyecan hissi gibi ama aynı zamanda kalp duruyormuş gibi de bir his. çok rahatsız edici. bir türlü uykuya tam olarak dalamıyorsun. ve bu neredeyse tüm gece sürüyor.

1 buçuk sene önce de olmuştu. kalp beyin akciğer dahil olmak üzere tüm tetkikler yapıldı. yaşayan varsa yeşillendirebilir.

edit: yaşadıklarım yüksek ihtimalle uyku apnesi kaynaklıymış. uyku labaratuvarında yattım ve orta dereceli uyku apnesi teşhisi kondu. şu an horlama protezi yaptırıyorum. sonuçlarını yazarım.

edit2: horlama protezi hayatımı kurtardı diyebilirim. tüm şikayetler ortadan kalktı.
  • sıkıntılı olay ya. yıllardır var bende bu panik atak belası ama uykudan uyanma şeklinde olmuyordu son 2-3 senedir fakat dün gece oldu. baksan hayatımda her şey yolunda ama yine de oluyor ataklar. nabzımın 190'ı gördüğünü bilirim atak sırasında. artık kalp krizi geçirmediğimin bunun bir panik atak krizi olduğunun bilincini kabullendim, atak sırasında telaş yapmıyorum fakat nabzın o kadar yükselmesi korkutuyor. zor hastalık cidden, yaşam kalitesini direkt etkiliyor.
  • yaklaşık 2 ay önce uykumdan titreyerek uyandım. fiziki bir titreme değil de şekerin/ tansiyonun düşünce olan ya da ateşin çıktığında olan titreme gibi. komik ama sadece iç organlarım titriyor gibi. bir süre ağustos sıcağında kalın battaniyeyle yattım üşüttüm sanıp. sonra hastanede testler vs fiziksel birşey yok. tabii nörolojik bi derdim yoksa. sonra farkettim ki titremem üşümeden kaynaklı değil kalbim öyle bir atıyor ki ben zangır zangır titriyorum sanıp uyanıyorum. geceleri başlamıştı, gündüz kestirmelerine de sıçradı. uyanınca aç karnına taş taşımış gibi de kol kaslarım falan ağrıyor gibi. sanki kasılmışlar da serbest bırakınca rahatsızlık veriyorlar. şimdi ben bunu bu kadar detaylı olmasa da (sonradan farkettiğim ayrıntılar var) doktora anlatınca bana panik atağın var mı, ölüm korkusu yaşıyor musun dedi. hayır dedim ama kafamın bir köşesine yazmışım.

fiziki sorunum yok deyip hafiften rahatlayınca bir süre olmadı ama yine başladı. dedim ne oluyo amk ya ne oluyo. kendimi, zihnimi yoklayınca bizim bebe doğduktan sonra bir sürü fiziki rahatsızlık (en kötüsü de urtikerdi) geçirdiğimi farkettim. 4 aydır bana bi haller oluyo. neyse dedim ya kendimi yokladım gün içinde o kadar çok senaryo yazıp, onlara inanıp endişe ediyorum ki çocukla ilgili nasıl delirmedim bilmem. evladımızı kötülüklerden nasıl koruyacağız diye diye yedim kafayı. hanımla paylaşamıyorum, ona söylesem kafayı takmaktan kendini keser çünkü benden beterdir.

velhasıl biraz nette araştırınca uykuda panik atak geçirdiğime ihtimal verdim, bir çok insan benzer belirtilerden bahsetmiş. bunu farkedince o denli azaldı ki en azından kendim için çok endişelenmiyorum şimdilik.

neden bu kadar uzun yazdım; benzer şeyler yaşayanlar varsa ve burayı okursa yalnız değiller görsünler istedim. ınsanın yalnız olmadığını bilmeye, bedenin bazen saçma sapan davrandığı ve insanların bunu başkalarına açıklayamadığı halleri başkaları da yaşıyor bilsinler istedim. yalnız değilsiniz, değiliz.
  • tam panik atağı yendim diye seviniyordum şimdi de bu başladı. tam uykuya dalacakken en ufak bir ses duyayım kalbim güm! uyan bişey oluyo! bok oluyo dışardan araba geçti ne oluyo... lanet olsun böyle hastalığa
  • bunun korkusuz (ya da sadece uyandıracak kadar yaşanan korkulu) olanını ben yaşıyorum.

uyurken bir uyanıyorum ki fena halde çarpıntım var ve duyduğum bir sesten korkmuşum. bir süre nefes alıp verişim düzenleninceye kadar kalbimin çarpıntısını el mahkum dinliyorum, bitti dediğimde nefesim sakinleşmiş oluyor ama çarpıntı devam ediyor...

halbuki korku filan yok, sadece uyanacak kadar korkmuşum bir sesten, devamı yok...

lütfen, allah aşkına yinr psikiyatri yolları gözükmesin bana. gözüme gözükme psikiyatri.
  • 1 yılı aşkın süredir mücade ettiğim anksiyete çeşidi.

bendeki belirtilerini yazıyorum: ilk gece uykudan uyandıran kısa süreli nefes darlığı ile başladı. sonra tabi fiziksel olduğunu düşünüp bir çok test vs yaptırdık. akciğerden beyne kadar her yerime bakıldı. hiçbirşey çıkmadı. devam eden süreçte geceleri tam uykuya geçiş evresinde uyandıran bir garip durumla karşılaştım. kalp çarpıntısı desem değil, kalbin ekstra atımına benziyordu daha çok. günlerce uykusuz kaldım bu nedenle. çok nadir uyuyabiliyordum gece.

gel zaman git zaman cipralex adlı bir ilaç yazdı doktor. onu kullandıktan bir süre sonra belirtiler azaldı. geceleri rahat uyuyabildim. nadiren nefes darlığı oluyordu.. aylar sonra bu kez de geceleri iki kolun uyuşması ile hastalık yeniden hortladı. bir süre devam etti, sonra yine kesildi. sonra bir daha başladı.

son süreçte (mesela dün gece) bu kez gece aşırı üşüme, bazen terleme ve hastaymış gibi hissetme belirtileri var. beynin tam uykuya dalamaması ve aşırı rüya görme de buna ekleniyor zaman zaman.

dediğim gibi bendeki çarpıntı gibi değil, başka bişey. ama sonuç olarak çok fazla tahlil yapıldı ve fiziksel bir bulguya rastlanmadı.

benzer belirtileri yaşayan varsa yeşillendirsin.
  • (bkz: niktofobi)
    (bkz: gece korkusu)
  • burada yazılanları okudum bende de benzer durumlar var uykuya geçerken ya da uyuduktan bir süre sonra, kalp çarpıntısı kalp ağrısı şeklinde uyanışlar, sonrasında geldiğim nokta sağıma veya soluma dönüp uyumaya çalışınca da aynı şekilde kalp atışlarımı çok fazla duymaya ve hızla çarparken beynimde yankılanmasıyla uyuyamama durumundayım, sırt üstü yatınca da nefes sorunu çekiyorum galiba ama daha iyi gibi. kardiyoloji gittim mr, efor testi, gece kalp ritmi ölçen holter takıldı ama bir atış düzensizliği tespit edilemedi, delireceğim artık teşhis koyamayınca çözüm de bulamıyorsun. uyku apnesi, horlama protezi vs gibi durumlara baktıracağım bu sefer. insanı delirten hastalık.
  • son 2 yıldır hafif de olsa yaşadığım rahatsızlık. birisi aniden uyandırdığında ya da alarmım çaldığında taşikardi ve panikle uyanıyorum 5-10 dk kadar da sürüyor bu durum. o yüzden birisi beni uyandırırsa çok gergin ve sinirli tepkiler veriyorum. (bu sebeple kırdığım insanlar oldu.)

durum bununla da bitmiyor. bu şekilde uyandığımda bir daha uykuya dalamıyorum.
  • tam uykuya dalmak üzere olduğum anlar... ya da yeni daldığım vakitler.birden aklımdan binlerce düşünce geçiyor. kaygılar korkular değil. hepsi saçma. izlediğim tv programındaki görüntüler geliyor veya gün içinde kafama takılan bir olay. kalbim adeta bağımsızlığını ilan edercesine çarpıyor tekrar uykuya dalacağım olmuyor. düşünceler beymimi kemiriyor. nefes almakta iyice zorlanıyorum. kalkıyorum kalbimi hissetmiyorum sanki kalp krizi geçiriyormş gibi. panik atak olduğunu o an fark etmiyorum. mutfağa koşuyorum kalbim artık en son raddede hızla çarpıyor atak en yüksek noktasına geliyor. su içiyorum ve kalp ritmim yavaş havaş azalıyor. nefesim düzene giriyor. ama etkisinden çıkamıyorum. yorgunum sanki üstümden tır geçmiş gibi...
hesabın var mı? giriş yap