şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: nocturnes)
  • pencere kenarında hızlıca ve keyifle okunan, son derece eğlenceli bir kitap. kapak tasarımı ve ismi beni kendisine feci şekilde çekti. müziğe dair hikayeler hele de fonda günbatımı varsa kim bilir ne güzel aktarılmıştır dedim. beklediğim neydi ve neyi bulamadım bilmiyorum. sanırım “müziğe dair..” kısmından yola çıkarak farklı bir tarz hayal etmiştim. buradaki öykülerde karakterlerin hayatlarındaki kritik dönemeçlerde müziğin, şarkıların ve onların çağrıştırdıklarının ne kadar büyük bir rolü olduğunu, bazense müziğin en uyumsuz insanları birarada tutabilen gücünü görüyoruz. ve kimi zaman belleğimizde şarkılarla mimlenen anılar ne kadar güçlü ve canlı olursa olsun akıbetin değişmediğine şahit oluyoruz.

kitabın yazarı 2017 nobel edebiyat ödülüne layık görülmüş diye de ekleyelim.
  • "never let me go" ve "the remains of the day" eserlerinden sonra beni kendine bağlamış bir diğer kitabıydı ıshıguro'nun. kitabın adını gördüğümüz zaman çoğumuzun aklına ilk frédéric chopin gelmiştir muhtemelen, en azından benim aklıma düşen ilk bu oldu. sanırım, noktürn'ün gecenin yansıması anlamına gelmesinden mütevellit, gece ve müzik bende hep chopin'i hatırlatır. kitabın da beni bu minvalde yönlendirmesi keyifle okuduğum bir kitaplar listesine eklememi sağladı.