şükela:  tümü | bugün
 • nijerya'nin hollywood ve bollywood'a rakip olarak kurdugu film endustrisi.. pek iddialilarmis.

  daha kirk firin adam yemeleri gerek ama yine de heyecanli bir endustri.
 • yeşilçam dublajında hollywood'un aldığı şekildir.
 • (bkz: tollywood)
  (bkz: yeşilçam)
 • her türlü otu ve boku ithal eden tüccarin biri 1991 yilinda yüzbinlerce bos video kasedi getirir nijerya'ya. ulan ben en iyisi bunlari doldurup satayim der ve bir film ceker. adini unuttum ama konusu, karisini öldüren bir adam ve daha sonra karinin canlanip adami kovalamasidir. (bkz: atin intikami)
  film o kadar tutar ki, aninda 750.000 kaset satar. öylelikle film endüstrisi baslar nijerya'da.
  filmlerin cogu juju ve voodo büyüleri üzerinedir. efekt mefekt hak getiredir. sinema salonu denen sey henüz yayilmamistir ama seneye 50 tane moderen salon acilacakmis ve video kasedinin hükümdarligini kiracakmis.
  ingiltere'de ve hatta güney amerika'da digitürk tarzi firmalar 24 saat nijerya filmi yayinlayan kanal cikartmislar.

  (bkz: bu cocuga dikkat)
 • afrika'nın haylaz çocuğu nijerya'nın en az dolandırıcılık kadar gelişmiş sektör alanı.
  alışılmışın dışında ve kışkırtıcı olmaları seslerini bir şekilde duyurmalarını sağlıyor. (bkz: tunde kelani)
 • hollywood u geçerek, yıllık film üretimi bakımından mumbai merkezli bollywood dan sonra ikinci sıraya yükselen, yılda iki bine yakın, düşük bütçeli, uzun metrajlı -çok büyük bölümü video filmi ve ingilizce olmak üzere - filmin çekildiği nijerya film endüstrisi.

  http://www.un.org/…asp?newsid=30707&cr=nigeria&cr1=

  nollywood usulü bir vampir filmi:

  http://www.youtube.com/…atch?v=qppxgstqjfs#t=03m09s

  1960 larda da nijerya' da bazı fimler çekilse de, film çekmenin maliyeti fazla bulunmuş ve olay rölantide gitmiştir. 1992 de kenneth nnebue isimli bir tüccarın, tayvan dan ithal ettiği video kasetlerin üzerine, içi boş kaset satmayalım diye çektiği, karısını öldürüp zengin olan adam ve başına gelenler temalı "living in bondage" filmi 750 bin kopya satınca, bu işte para olduğunu gören nijeryalı girişimciler olaya el atmışlardır. bugün, gelişen ve ucuzlayan dijital kameralar ve film ekipmanları ile üç gün ile iki hafta arasında bir film bitirilmektedir. filmler bütün afrika genelinde izlenmekte, sadece nollywood filmleri gösteren kanallar bulunmaktadır. kara büyü ve büyücülük vasıtasıyla bir anda zengin olan adam, doğru yoldan sapınca başına türlü şeyler gelen insan, din-dil-kabileyi bırakın, gelin canlar bir olalım temalı çoğu didaktik hikayeleriyle sahraaltı afrika nın ilgisini çekmektedir.

  film endüstrisi, doğrudan ve dolaylı olarak bir milyon insanın iş kapısı ve nijerya' nın tarım endüstrisinden sonraki en büyük işvereni konumundadır:

  http://www.economist.com/node/7226009
 • milliyet'te okudum ki* dünyanın hollywood ve bollywood'dan sonra 3. büyük film endüstrisi olmuş bunlar.
 • pieter hugo tarafından muazzam bir şekilde fotoğraflanmış film endüstrisi. zaten adam çok iyi bir fotoğrafçı.

  http://www.pieterhugo.com/nollywood/
 • dunyanin en buyuk 3. film endustrisi haline gelmistir ve nijerya orijinlidir. yilda ortalama 500-1000 arasinda film uretimi olmaktadir.
 • bol bol popo sallama, kadınları sevişmek için kovalayan adam, sevişme ve köy içerir. kalitesiz ve ilginçtir.