şükela:  tümü | bugün
 • kamboçya memleketinin başşehri..
 • telaffuzu oldukça kastıran bir şehir. bir başka örnek için (bkz: ouagadougou)
 • böcek çitleyen çocuklar, "çürümüş et yoktur yenmemiş et vardır" mottosu, onca
  yoksulluğa rağmen tıklım tıklım olan bayan kuaförleri, sahilde sağına soluna
  sıkıştırdıkları paralarla kumar oynayan kadınlar erkekler, inanılmaz korkunç bi
  trafik, ansızın başlayan ve durmak bilmeyen yağmurlar,
  yiyip bitirilesi tatlılıkta çocuklar ve her daim gülümseyen guzel insanlar şehri.

  http://www.flickr.com/…etre/sets/72157600476565960/
 • baskent phnom penh de gece hayati icin tercih edilecek en guzel mekanlardan biri ^heath of darkness^ diye bilinen gece klubudur. genellikle turistlerin takildigi bi mekandir. ickiler son derece ucuz we muzik kalitelidir..
 • genis bulvarlari ve bitmek bilmeyen trafigiyle siem reapten sonra bas agritan sehir. nehir kenarinda cakma bir kordon yapmis olsalar da pek tadi tuzu yoktur. bir de bu sehirde turk konsoloslugu olmasa da fettullah gulen okulu bulunmaktadir. enteresan...
 • kamboçya'nın başkenti phnom pehn'in en guzel otellerinden birisi naga world hotel'dir. lobisinde 24 saat açık bir kumarhane bulunmaktadır. sabah kahvaltıya giderken, uykulu gözlerle hala kumar oynamaya çalışan kamboçyalıları görürseniz şaşırmayın. şehirde yapılacak en keyifli iş ; 2-3saatliğine bir tuk tuk kiralayıp, şehrin en ara sokaklarına dalıp, gerçek kamboçyayı keşfetmektir.
 • şehir için yaptığım küçük bir internet araştırması sonrası uğrayacağım duraklar netleşmişti. royal palace, wat phnom tapınağı, eski pazar, nehir boyu (sadece yabancılara hizmet veren kafeler) ve tabiki doğru düzgün bir şeyler yemek için şehrin tek alışveriş "kompleksi" sorya. içindeki mağazaların rutubet koktuğu, girişinde çırılçıplak çocukların dolaştığı alışveriş merkezi sorya. internet listelerinde yer alan soykırım müzesini kişisel "phnom penh'de görülecekler" listesine dahil etmiyorum. ülkenin çileli geçmişi, yeterli beslenemediği için bedenleri ortalama asyalılardan da küçük, kara kuru insanların yüzlerinden zaten okunuyor. önce pol pot sonra vietnam işgali vs. bir yığın can sıkıcı detay. daha fazla hüzne gerek duymadım. her uğradığım durakta türlü insan manzaraları. 3. dünya ya da herneyse. inadına gülümseyen mağrur ve gururlu insanlar. sanki budistlerin genel olgunluğundan ziyade çocuksu bir halleri var. çok sevimliler.
  http://www.cukurcumatimes.com/…ocya-insanlar-1.html
 • kaos nedir merak ediyorsanız, phnom penh'e gidin. trafik lambası olmaksızın akan trafiği, motosikletlerin oluşturduğu egzoz bulutu ve trafik, çöplüklerde yaşayan çocuklar vs.

  çok hoş manzaralarla karşılaşmayacaksınız bu şehirde, şimdiden hazır olun.
 • mekong nehri'ne karsi bocek yiyip angkor biranizi yudumlarken etrafta kosturan sicanlari ve nehir kenarinda takilan kurbagalari izleyebileceginiz kutsal kent.