şükela:  tümü | bugün
 • 2005 yapımı, kazakların tarihini anlatan, senaryosu yüzüklerin efendisi çağrışımları yapan sergei bodrov filmi.
  filmde en çok lezzet aldığım nokta ise bir çok diyaloğu alt yazısız anlamam. izlenesi güzel film.
 • hollywood sosu bulasmis bozkir hikayesi. kazaklar'in 18. yuzyil baslarinda bir onder esliginde dusmanlari jungarlar'a karsi birlesip nasil uluslastigini anlatiyor. kehanete gore bir erkek cocugu gelecek ve tum kazaklar'i birlesirecektir. jungar hukumdari bunu engellemek icin o cocugu oldurmeye calisir. oldurdugunu zannederken yillar sonra bilgisinin yanlisliginin farkina varacaktir. cocuk hocasi tarafindan baska kazak cocuklariyla gunun birinde kehaneti gerceklestirmek icin gizlice yetistirilir. amerikali aktorlerin katkisi pek gereksiz kacmis, amerikan filmi mi olayim, yoksa eski sovyet sinemasindan mi feyzleneyim derken duracagi yeri bilememis bir film. yine de gocebelerin hayatini perdeye aktarmasiyla dahi seyretmeye deger. kostumler ve 18. yuzyil bozkir yasaminin yansitilmasi neredeyse kusursuzca. oyunculuklar cogu yerde falso veriyor. dovus sahneleri idare eder seviyede. eminim daha iyisi cekilebilirdi. yine de ucsuz bucaksiz bozkirlari ve gocerlerin ata binisini gormek icin seyredilir.
 • ekşi sözlük'teki son entarisini 2001'de giyen tatlı şeytan.

  kendisini yarın göreceğim.

  (14 yıldır şifresini hatırlamıyor.)
 • --- spoiler ---

  crysis`te yönettiğimiz az konuşan karakterimiz.
  sanırım psycho karakterimizin ekürisi olarak olarak ona "no-mad" ismi takılmış.bir de azıcık milliyetçilik katılmış haliyle nomad belki de bi türk yani göçebe (belki de yörüktür).

  kendisi çok delikanlı, azıcık ağzı bozuktur.zaten topu topu 10 kelam ettiyse 7 si küfür-argo içeriklidir.olsundur bu oyunu daha eğlenceli yapar.delikanlılığını oyunun sonunda da göstererek alkışımızı almıştır.

  (bkz: psycho)
  (bkz: prophet)

  --- spoiler ---
 • aslanlar gibi sepultura $arkisi.. yazilmami$ olmasi tuhaf geldi valla..

  travelling through the time
  moving slowly in the sand
  knowledge is the weapon
  against the hunger in the land

  solitude met herself
  lessons from the primal step
  memories from an ending life
  liars can't stop the tribes

  nomad, nomad, nomad, nomad..

  brother is the son of rape
  the blood that once united
  wanna choose the way they die
  look inside their mind

  (echoes in the)
  actual tribe no longer sounds
  the ancient teachinds fails
  movement of my culture
  my beliefs have no more tales

  why are you to criticize
  to judge and burn the tribes
  the worl will be extinct
  and your felsh will rot with mine

  nomad, nomad, nomad, nomad
 • captain americanın bir dönem aldığı isim. hükümetine olan güvenini yitirdiğini düşünerek kendini vatansız adam ilan etmiş ve kostümünü ve ismini değiştirerek bu ad altında süper kahramanlık mesleğini icra etmişti.
 • ing. gocebe

  cyberpunkda gunumuz cingenelerine benzer bir insan grubu. genellike motorsikletle ve kalabalik gruplar halinde gezerler.. bir tanesine bulasirsaniz arkasindan on tane daha gelmesi muhtemeldir.
 • (bkz: türk) (bkz: oğuz)
 • holivud parmak basmasa daha bir hoş olabilecek filmmiş. neyse sayesinde unutlmuş ve hiç bilmediğim bi kaç şey öğrenmiş olduk.
 • gereksiz holywood kliseleriyle orjinallikten uzaklasmis filmdir. kazak halkinin efsanevi hani olan ablay han ne manevi ne de fiziksel ozellikleriye ortusmeyen meksikali farazi bir aktor tarafindan canlandirilmistir. filmde ovguyu hak eden tek yabanci aktor zamaninda the jungle book filminde mowgli karakterini oynamis olan jason scott leeden baskasi degildir. jungar prens rolunde oynayan mark dacascos bile vasatin altinda bir oyunculuk sergilemistir.

  senaryosu tarihe uygun bir sekilde duzenlenmis, kostumleri kusursuza yakin olmasina ragmen produksuyon, yanlis oyuncu secimleri ve holywood kliseleri yuzunden gume gitmistir dersem yanlis olmaz...