şükela:  tümü | bugün
 • a.a * nın www.thisislondon.co.uk internet sitesi kaynaklı haberine göre çağın yeni fobisi olarak anılan ve ingilizce "no mobile phobia" dan türetilen nomofobi cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu olarak tanımlanıyor. ingiltere'de 2100 cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapılan arastırmaya göre, cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebi ise insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olarak açıklanıyor...araştırmaya göre her iki kişiden biri telefonunu asla kapatmıyor ve her 10 kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini belirtiyor. uzmanlar, nomofobi nin cep telefonu kullanıcılarının yüzde 53'ünü etkileyebildiğini, erkeklerin yüzde 58, kadınlarınsa yüzde 48'inin şarjları bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde endişelerinin arttığını söylediklerini belirtiyor.
 • teknolojiyle beraber hızla gelişen iletişimden uzak kalma korkusu.
  cep telefonu kapalı, ulaşılmaz olduğunda insanlarda oluşan korku. ya da msn'e girememe tedirginliği.

  ayrıca amına koyim böyle fobinin.
 • telefonsuzluğun başa vurmasıdır.
 • cep telefonsuz kalma korkusu olarak adlandırılabilecek yeni nesil hastalığı.
 • "cep telefonu yalnızca cep telefonu değildir" anlayışıyla kullandığımız birbirinden marka birbirinden özellikli birbirinden seksi cihazlarımızı kaybetme korkusudur.

  hastalıksa hastalık arkadaş, eşek kadar para vermişiz, tüm hayatımızı digital odacaklarında muhafaza etmişiz, sevgilimizin sesini duymuşuz onun sayesinde, abartı değil; onunla kahkalar atıp onunla zırıl zırıl ağlamışız, can sıkıntımızı sayesinde sona erdirip, kafamızdaki deli soruların cevaplarını anında onunla bulmuşuz. korkarız tabi ya onsuz kalırsak diye. korkmayıp da ne yapacağız.

  (bkz: ya ne olacağıdı)
 • telefonunuz yakınlarda olmadığında huzursuzluk mu hissediyorsunuz? telefonunuzu kaybetme düşüncesi tek başına sizi rahatsız etmeye yetiyor mu? elinizin altında ya telefonum bozulursa diyerek yedek bir telefon bulunduruyor musunuz? telefonunuzu zaman zaman yatağınıza alıyor musunuz? eğer bu soruların yanıtı evet ise sizde nomofobi (no-mobile-phone) olarak adlandırılan telefonsuz kalma korkusu olabilir ve emin olun ki yalnız değilsiniz.

  dijital şifreleme üzerine çalışan bir şirket olan securenvoy’un sponsorluğunda yapılan araştırma nomofobi vakalarının sayısının giderek arttığını gösterdi. birleşik krallık’ta yapıllan 1.000 kişilik araştırmaya katılanların %66’sı telefonsuz kalma korkularının olduğunu söyledi. bu oran sadece bir yıl önce %53’tü.

  yine aynı araştırmaya göre kadınlar bu korkuyu erkeklere göre daha fazla yaşıyorlar. kadınların %70’i nomofobi şikayetlerinde bulunurken erkeklerde bu oran %61. buna rağmen iki telefon birden kullanma oranı erkeklerde daha yüksek.

  yaş gruplarına bakıldığında ise 18-24 yaş grubu %77 ile başı çekiyor. bunu 25-34 yaş grubu (%68) izliyor. nomofobinin en sık görüldüğü yaş grubu işe 55 yaş üstü insanlar.

  peki nomofobi için bilinen bir tedavi var mı? nomofoblar için uzak kalmak bir çözüm. öncelikle kişiden telefonsuz kaldığında neler yapabileceğini düşünmeye başlaması isteniyor ve kişinin hayatına küçük telefonsuz aralıklar koyuluyor. çok ileri vakalarda ise diğer bağımlılıklarda olduğu gibi ilaç tedavisi başlanabiliyor.

  kaynaklar:

  http://articles.latimes.com/…a-on-the-rise-20120216
  http://www.allaboutcounseling.com/…rary/nomophobia/
  http://tr.wikipedia.org/wiki/nomofobi

  murat şen
 • öğrenci milletinde ziyadesiyle görülür.
  sınav boyunca, maksimum bir saatcik telefonundan ayrı kalmak bile bu kişiyi hasta eder.
  şimdi sakin ol ve o telefonu yavaşça bırak!
 • ekşi sözlükte başlık açılıp, ilk entry girişinin yapılmasından (bkz: #12981368) tam 6 yıl sonra, an itibariyle şu anda, show tv ana haber bülteninde haberi yapılan psikolojik rahatsızlık. yorumsuz*.