şükela:  tümü | bugün
 • firavunlar doneminin oncesindeki misir'da $ehir devletleridir bunlar. aslinda daha cok eyalet anlaminda kullanilmi$tir.nom diye de bilinir.
 • almanya'nın beck'ten sonra en büyük hukuk kitapları yayıncısı. merkezi baden-baden kentinde bulunur, kendi adını taşıyan şerhleri* dünyaya bedeldir.

  sitesi:
  http://www.nomos.de/
 • (bkz: nomic)
 • platon'un türkçe'ye yasalar adı altında çevrilmiş olan son ve de en uzun eseridir. platon bu metinde bir devletin temelini oluşturacak yasaların kimler tarafından ve ne şekilde ortaya konabileceğinin izini sürüp, atinali bir yabancının ağzından magnesia isimli gerçekçi devleti kuracak olan megillos ve kleinias ile birlikte oldukça uzun bir yasama işine girişir. bu devlet platon'un ünlü devlet diyalogundaki gibi ideal değil, pratikte gerçekleştirilmesi öngörülen bir devlettir. bu eseri devlet'ten ayıran temel farklar arasında yasamada yapılan özel mülkle, özel aile yaşamı ile, kadınların toplum yaşamının hemen her alanındaki artan katılımı ve rolü ile ilgili yenilikler ve komünal mülk sistemi sayılabilir. yasama süresince işlenen kimi konulara örnek olaraksa şunlar verilebilir: tanrısal vahiy ve yasama, yasa koymada aklın rolü, felsefe, din ve politikanın birbirleri ile ilişkileri, müzik, jimnastik ve dansın eğitimdeki rolü, doğa yasası vs...
 • antik yunan'da görülen, enstrumantal bir müzik formu. sözsüz müzik türlerinin ilki ve siirsel kokenli olmayan (kendi doneminde) tek tur olmasi itibariyle onemlidir. m.ö. 8.yy dan 6.yy a kadar gecen surede onemli gelisim gostermistir.
 • alman saat üreticisi.

  http://www.glashuette.com/
 • eski yunanda polisin üstünlüğünü gösteren yasalardır. yunan kent devletlerinde, yasalar düzenleyerek kalıcı ve üstün olma kaygısı bulunduğundan; polislerdeki ilk yasalar başta sözlüyken, sonraları yazılı hale getirilmiştir. sözlü yasalar (bkz: thesmoi) egemen sınıfın sözleri olarak kuşaktan kuşağa geçerken, gittikçe polis içerisinde çıkar farklılıkları oluştuğundan yazılı yasalara geçme ihtiyacı doğmuştur.
 • nomos saatlerinde mekanizma dahil bütün parçaları kendi üreten isviçre dışındaki ender işletmelerden biridir. (bu arada saatin üstüne "swiss made" gibi "glashütte" yazmak da öyle kolay değildir, saatin üstüne bu kasabanın ismini yazdırmak isteyen, saati oluşturan 50 parçadan fazlasını bu bölgede üretmek zorundadır. yani glashütte bir nevi kalite damgası gibi hukuken de korunmaktadır.) bütün nomos'larda biçim/işlev uyumu ve sadelik ilk dikkati çeken unsurdur. "az, çoktur" felsefesine de gönderme yaparlar. fazlalıklardan arınmayı da simgelerler. velhasıl nomos saatleri iyidir, güzeldir.

  http://mekaniksaat.blogspot.com/…i-izler-nomos.html
 • heraklit'in "halk surlar için olduğu gibi yasa için de dövüşmelidir" sözünde tam karşılığını bulur. nomos'un yunanca nemein'den geldiği söylenmiştir. nemein ise dağıtmak, dağıtılana sahip olmak, ikamet etmek gibi anlamları haizdir. nomos, yasa ile sınır çizme, çitleme anlamları ile özdeş bir anlama sahip.

  (bkz: the human condition)
 • aristoteles için; hukukun tanınması için bakılması gereken gerçeklik nomostur. yani belirli bir toplumsal çevrede etkin olan davranış kurallarının tümü, o toplumsal çevrenin kendi kendine meydana gelen düzeni.
  (bkz: aristoteles)