şükela:  tümü | bugün
  • nomos saatlerinde mekanizma dahil bütün parçaları kendi üreten isviçre dışındaki ender işletmelerden biri. (bu arada saatin üstüne "swiss made" gibi "glashütte" yazmak da öyle kolay değil, saatin üstüne bu kasabanın ismini yazdırmak isteyen, saati oluşturan 50 parçadan fazlasını bu bölgede üretmek zorunda. yani glashütte bir nevi kalite damgası gibi hukuken de korunmaktadır.)

bütün nomos'larda biçim/işlev uyumu ve sadelik ilk dikkati çeken unsurdur. "az, çoktur" felsefesine de gönderme yaparlar. fazlalıklardan arınmayı da simgelerler. velhasıl nomos iyidir, güzeldir.

http://mekaniksaat.blogspot.com/…i-izler-nomos.html
  • tevfik aydın kanyon mağazasında satılan, sade tasarımları ve in-house üretim mekanizmalarıyla kalpleri çalan marka. dayanamadım bir adet orion 38 modelinden aldım, çok memnunum.
  • doctors without borders'e özel klasik sade tasarım limitli saatleri olan alman saat üreticisi. biz seyrediyoruz anca.***

edit: imla.
  • "düşen kiraz çiçeği gibi" saat yapıyorlar.
  • sadeliği, işciliği, renkleri, modelleri, mekanizmasıyla kalbimi çalmış, bir gün bir şekilde--ya tetra ya tangente ya da metro modeline--sahip olacağıma inandığım alman saat markası.
  • özellikle ahoi atlantik datum modeli, sadeliğin ne kadar şık olabileceğinin bir göstergesi.

ahoi atlantik datum
  • saf centilmen saatleri üreten alman firması.
  • "looking over watchmakers' shoulder" adlı çok güzel bir videosu vardır. saat seven sevmeyen herkes izlemelidir.
  • hakikatli, saf, hem klasik hem de sportif kıyafetle takılabilecek türden olağanüstü güzellikte sade saatler üreten alman firması. kanımca bundan daha iyi bir fiyat/performans saati dünya üzerinde bulunmuyor. engeç bir yıl içinde bir tane de ben alacağım ki oğluma kalsın.
  • nomos swing sistemi'ni çıkararak kendi reglage düzeneğini üreten, dünya üzerindeki sayılı saat üreticisi olma niteliğini taşıyan, ince ve zarif işlemeleriyle hepimizin gönlünü çalan saksonya'lı bir saat üreticisi.

diğer saat firmaları ile kıyaslanacak olursa, beşibiryerde'nin yanında tek taş olarak kalır. almanlar yine maharetini gösteriyor!