şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibsen oyunu için (bkz: et dukkehjem)
 • oyunun ilk perdelerinde müthiş derecede ses duyamama sorunu yaşadım nora yı oynayan oyuncu arkadaş biraz daha yüksek sesli oynarsa daha iyi olur.ilk perde de cok sıkıldım
 • izmir dt'nin bir dönem sahnelediği * harikulade müziklere sahip oyun. en dikkat çeken şarkı ise finalde çalan l'arpeggiata - ah! vita bella.
 • evinde anaerkil bir düzen olan ve eşine inanılmaz saygı duyan ibsen abi, cesaret hapı yutmuşcasına ataerkil topluma yazmıştır oyunu.

  1879 norveç'inde geçen bu oyun, oynandıktan sonra kıyametler kopmuş norveç halkı ayaklanmış, tiyatroya baskınlar düzenlenmiş..
  ibsen oyunun sonunu değiştirmek zorunda kalmış sonraki temsillerde.

  "nora bebek evinin kapısını kapatıp çıktığında kadın için hayatın kapısını ardına kadar açar.."
 • eğer bir aksilik çıkmaz ise ocak ayı içerisinde şehir tiyatroları'nda oynanacak oyun. merakla beklemekteyiz.
 • istanbul büyük şehir belediyesi şehir tiyatrolarının 24 ocak 2018 tarihinde kadıköy haldun taner sahnesinde prömiyer yapacak olan henrik ibsen oyunu. ali gökmen altuğ rejisiyle izleyeceğimiz oyunun, oyuncu kadrosunda, berna adıgüzel, canan kübra birinci, cengiz tangör, hakan arlı, mert tanık, nurdan gür ve yeşim koçak yer alıyor. yıllardır ibsen izlemek isteyen bünyelere ilaç niyetine geleceğini düşündüğümüz oyunun diğer gösterim tarihleri, 25-26-27-31 ocak ve 1-2-3 şubat 2018 kadıköy haldun taner sahnesi olarak belirlenmiş.
 • oyunculuklar da konu da oldukça sıkıcı belki yazıldığı dönem ve ülke için etkileyiciymiştir ama günümüz şartlarında ne yıkıcı bir sonu var nede sürükleyici bir konusu...
 • dün akşam kadıköy haldun taner sahnesi'nde izlediğim, şehir tiyatroları'nın bu sezonki yeni oyunlarından biri.

  oyunda, 19. yy dünyasında var olmuş bir kadının etrafındaki sert kabuğu kırarak bir birey olması ve kadınlar karşısındaki algıları yıkmaya çalışması anlatılmaktadır. oyun maddi baskı altında rekabete sürüklenen bireylerin yıkımını ve yok olan değerleri ele alırken, insan onuru ve kişiliğinin eşsiz yanına vurgu yapıyor. konusunu gerçek yaşamdan alan başyapıtında gerçek sevgi üzerine kurulmayan birlikteliğin ve birey olarak kadının varolamadığı bir yuvanın nereye savrulacağını gösteriyor. oyun 1879 yılında yazılmasına rağmen bugün de tartışılmaya ve güncelliğini korumaya devam eden bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

  oyun bu sezon şehir tiyatroları'nda izlediğim en sağlam metne sahip oyunlardan biriydi hakikaten. oyunda özellikle dekor her ayrıntısı ile düşünülmüş fakat oyunun sahne üzerindeki platform üzerinde oynanması oyundaki alanı biraz daraltmış açıkçası. ''nora'' karakterini oynayan yeşim koçak'ın çok güçlü bir kadın karaktere verdiği oyun son 10-15 dakikası ile seyirciyi adeta mesaj bombardımanına tutuyor ve son derece doğru sorunlara parmak basıyor.
 • bugün harbiye muhsin ertuğrul'da izlediğim bir tiyatro oyunu. ataerkil düzen eleştirisi ve bir kadının kendini arayışı olarak yorumlanabilecek bu oyundaki oyunculuklar (ilk perdede ana rolde yer alan eş karakterinin abartılı oyunculuğu hariç) ve müzikler bence gayet iyiydi. öneririm. öğrenci 12 tl, tam 15-20 tl ye tiyatro izleme fırsatını kaçırmayın.