şükela:  tümü | bugün
  • tamamen genetikle ilgili. en yüksek ortalama iq'da yine bu bölgede bulunuyor. doğru insanları doğru yetiştirir, demokratik bir ortamda büyütürsen benzer nesiller elde edersin.

hitlerin de yapmak istediği yolu saçma olsa da buydu mesela. iyi bir ırk için sakat olan almanları bile öldürüyordu. atatürk de iyi ve doğru bir nesil için farklı adımlar attı. örnekler birbirine zıt gibi görünebilir ama amaçlar aynıydı. biz bu konuda başarılı olamadık. bunun 2 sebebi var. 1)çok ulusluyduk. 2)din gibi dogmatik konulara ciddi saplantısı olan bir kesim vardı.

edit1: bazı sığ beyinliler atatürk ile hitlerin yaptıklarının aynı olduğunu söylediğimi sanma gafletinde bulunmuşlar. okuduğunu anlamamak türkiye'ye genel görünen bir durum. işte türkiye tam olarak bu sebeple gelişemiyor. bakın bir cahilin yorumu:
    (bkz: #85615516)
  • kıştan, soğuktan nefret eden biri olarak ben hiç özenmiyorum kuzey ülkelerinde yaşamak için. ne olursa olsun, adamların değiştiremeyecekleri tek bir şey var, o da ülkeleri buz gibi. şöyle yılın neredeyse tamamını pırıl pırıl güneşin altında bahçelerde, parklarda yayılıp yatmak yerine, 6 duvar arasında geçirmek hiç bana göre değil. özgürlükmüş, refahmış, yemişim öyle özgürlüğü. evden çıkamadıktan sonra ne yapacaksın öyle özgürlüğü. giden gitsin kardeşim, kutuplara kadar yolu var, ben buradayım.
  • adamlar bizim gibi allahın bir bildiği vardır, allah işimizi rast getirir demedikleri için böyleler. kendilerini kandırmıyorlar, kanunlarına uyuyorlar. ülkelerini sürekli geliştirmek için çabalıyorlar. sizinde devletinizi yöneten insanlar eğitime, kanunlara önem verseler belki başka medeniyetler de bize özenirdi. belki bir gün olur.
  • bunu mu demek istediniz? (bkz: nordik ülkelerinin mükemmel olmasının nedenleri)

öveyim derken anlamsız bir başlık açılmış.ha mükemmelliğine mükemmel ona bir şey diyen yok.
  • adamlar zaten coğrafyalarının çetin şartlarıyla uğraşmışlar yüzyıllarca. balık tutarken elleri çatlamış, tarla çapalarken götleri donmuş soğuktan, bir de birbirimizle uğraşıp iş mi çıkartalım diye düşünüp medeni olmuşlar mis gibi.

biz mi ? amk yerinde toprağa attırsan insan biter zaten öyle bereket var. biz de birbirimize sarıyoruz işte sıkıntıdan.
  • sana da hayvan muamalesi yapıp zorla öjeni uygulasalar sen de mükemmel(!) olursun. merak etme sevgili aşağılık kompleksli kardeş.
  • arap coğrafyasına uzaklığı
    sıcak iklimlere uzaklığı

arap kültüründen ve böylece dininden etkilenmeyerek temiz bir zihin ve açık bir ufka sahip olunabiliyor.

soğuktan dolayı çok çalışmaya alışılması ve kültürün bir parçası haline gelebilmesiyle yan gelip yatmak yerine bişeyler üretmeye yatkın olunması.