şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 71 derece 10 dakika 21 saniye kuzey paralelinde yer alan, avrupa'nin en kuzey noktasi. norvec sinirlari icindedir.
 • bir dostumun gitmeyi hayal ettiği efsane mekan. motorla gidecekmiş bide..*
 • haziran ayında dahi yer yer karla kaplı olan mekan. tundra iklimi sebebiyle tek bir bitki bile yetişmez. bilinenin aksine kıtanın en uç noktası değildir, zira bir adada bulunur. hatta üzerinde bulunduğu adanın bile en kuzey noktası değildir. (bkz: knivskjellodden)
 • güneşin üç ay batmadığı, eğilip eğilip tekrar kalkışa geçtiği bölgeyi içeren şehir. insanın ayakları yere basarken aynı anda bulutların üzerinde uçabilme hissi bu tepecik için hapsız, alkolsüz, çimdiksiz mümkün. şöyle ki saatler gece (?) on ikiye yaklaştığı vakit, yarım saat evveli mevcut demir parmaklıklardan sarkarak masmavi gördüğünüz deniz, pamuk tarlası olmuş. bir yandan da ufuk çizgisine kafa tutan güneşin, vahşi batı sineması kızıllığı hakim atmosfere. bu şekilde betimleyince yüzüklerin efendisi metaforu işlemiş olabilirim, az yavaş uçaydın hezarfen demeyin hakikaten hissi olarak gömülünce uzaklara arizona dream filmini yaşamış kadar oluyorsunuz. meraklısına bir başka sürreel alkolsüz dünyevi olayı içinse (bkz: northernlight).
 • girişinin hayvan gibi pahalı olduğu alan. gece 2'de gidip iki kişi için 500 nok civarı bir para vermiştik galiba. üstelik bu verilen paraya rağmen içeride yapacak fazla bir şey yok. 1 saat kadar kalıp kamp kuracak uygun bir yer bulabilmek için geri çıkmıştık.
 • temmuz 2015 itibariyle giriş ücretinin hala aynı (2 kişi 500 nok) olduğu, birçoklarının lat/long'unu unutamadığı, motorcuların ise oraya gitmeyi/varabilmeyi bir ünvan saydıkları kabedir.
  o para ise içerideki sıcacık tesis içindir. zira hissedilen sıcaklık çok düşüktür (bkz: http://www.yr.no/…norge/finnmark/nordkapp/nordkapp/)
  dışarıdan tek kat görünen ve fakat 3 katlı olduğu içeriye girince ancak anlaşılan tesiste; hediyelik eşya, norveç tarihini anlatan bir müze, yöreye ait doldurulmuş kuşların sergilendiği ayrı bir müze, sinema, kilise ve döneminde ziyaret etmiş uzak doğulu bir şahsiyeti anlatır tütsülerle kaplı mistik bir odacık bulunur.
  tesis dışında ise o bilindik eğik yer küre sembolü (bkz: http://nordnorge.com/…norge.com/files/420988484.jpg) ile birlikte, müthiş bir boşluk hissi yaratan uçsuzluk vardır. evet 3 ay güneş batmaz orda, 3 ay da doğmaz zira.
  şanslı iseniz bir katil balina (bkz: orca) görebileceğiniz norveç'teki bir çok koydan da sadece biridir, ama hayvan gibi şanslı olmanız gerekir. bir daha olsa bir daha giderim denilesi bir yerdir belki de...
 • üzerine yaklaşık 5 yıldır entry girilmemekte.
 • norveç'e yakışmayan, sanıyorum idari amiri kaymakam olan turistik place. kıta üstündeki en kuzeye bir varak, gidek dedim ama fotoğrafları beni sarmadı. zaten girişi de ücretliymiş. girişinde bizim mahmutbey gibi gişeler var.
 • burada sizi bekleyen bir manastır yoktur. adı kutsal kitaplarda geçmez. semavi tanrıların kapsama alanından çok uzaklarda, elfler diyarında ve kıta avrupa' nın gidilebilecek sembolik en kuzey noktasıdır. asıl uç 71°08'02" enleminde ve keşişlerin bile uğramadığı kinnarodden' dir. nordkapp' ın aksine buraya ulaşım zordur. engebeli arazide en az iki gün yürümek gerekir. sisler ve gps kapsama alanı azizliğine uğramazsanız ikinci günü tanrıların bile unuttuğu bu bakir kayalıklardan arktik denize sigara tüttürür ve kutup ufkunu en ön koltuktan izleme ayrıcalığını yaşarsınız.
 • rüya sanki...toplamda yaklaşık 12 bin km. yolculuk.