• güneşin üç ay batmadığı, eğilip eğilip tekrar kalkışa geçtiği bölgeyi içeren şehir. insanın ayakları yere basarken aynı anda bulutların üzerinde uçabilme hissi bu tepecik için hapsız, alkolsüz, çimdiksiz mümkün. şöyle ki saatler gece (?) on ikiye yaklaştığı vakit, yarım saat evveli mevcut demir parmaklıklardan sarkarak masmavi gördüğünüz deniz, pamuk tarlası olmuş. bir yandan da ufuk çizgisine kafa tutan güneşin, vahşi batı sineması kızıllığı hakim atmosfere. bu şekilde betimleyince yüzüklerin efendisi metaforu işlemiş olabilirim, az yavaş uçaydın hezarfen demeyin hakikaten hissi olarak gömülünce uzaklara arizona dream filmini yaşamış kadar oluyorsunuz. meraklısına bir başka sürreel alkolsüz dünyevi olayı içinse (bkz: northernlight).
  • bir dostumun gitmeyi hayal ettiği efsane mekan. motorla gidecekmiş bide..*
  • norveç'e yakışmayan, sanıyorum idari amiri kaymakam olan turistik place. kıta üstündeki en kuzeye bir varak, gidek dedim ama fotoğrafları beni sarmadı. zaten girişi de ücretliymiş. girişinde bizim mahmutbey gibi gişeler var.
  • haziran ayında dahi yer yer karla kaplı olan mekan. tundra iklimi sebebiyle tek bir bitki bile yetişmez. bilinenin aksine kıtanın en uç noktası değildir, zira bir adada bulunur. hatta üzerinde bulunduğu adanın bile en kuzey noktası değildir. (bkz: knivskjellodden)
  • girişinin hayvan gibi pahalı olduğu alan. gece 2'de gidip iki kişi için 500 nok civarı bir para vermiştik galiba. üstelik bu verilen paraya rağmen içeride yapacak fazla bir şey yok. 1 saat kadar kalıp kamp kuracak uygun bir yer bulabilmek için geri çıkmıştık.
  • norveç’in kuzeyinde yer alan bölge 11 mayıs’la 31 temmuz tarihleri arasında güneş hiç batmıyor, kışınsa tersi 19 kasım’la 23 ocak tarihleri arası güneş hiç doğmuyor ve bu sefer kuzey ışıkları ortaya çıkıyor.
  • bir yaz günü st petersburg uzerinden geze geze yollarinda motosikletimi sürüp kamp atmak istediğim, dönüşünü norveç fyordlarini izleyerek yapmak istediğim görülesi yer.
  • kış mevsiminde kuzey ışıklarının muhteşem dansını, yaz mevsiminde ise batmayan güneş ışığının büyüleyici atmosferini yaşayabileceğiniz, macera sever insanların hayallerini süsleyen yerdir. sadece nordkapp değil, çevresinde gittiğiniz her yeni rota kendinizi farklı bir evrende hissetmenizi sağlar. yorucu geçen binlerce kilometrelik yolculuğun ardından, kara taşıtı ile gidebileceğiniz en kuzey noktalardan birinde olduğunuzu bilmek ve eşsiz manzaranın tadını çıkartmak, bu dünyada eşi benzeri olmayan bir duyguyu hissedebilmenizi sağlar.
  • 5 yildir hali hazirda norvecte yasayan bir motosiklet sever olarak gectigimiz yillarda bir suru turk motosikletcinin nordkapp'i ziyaret ettigini ogrenmis bulunuyorum. eger bir problem cikmaz ise temmuz ayinin son haftasi veya agustos ayinin ilk haftasi bulundugum sehirden 2000km gidis, 200km donus olmak uzere takribi 7 gun icinde gidip gelmeyi planladigim yer...
  • elbet birgün kavuşacağız. motorumla sana gelip hac görevimi tamamlayacağım en kuzey nokta.
hesabın var mı? giriş yap