şükela:  tümü | bugün
 • cihangirde yeni açılan üçüncü dalga kafe.
 • en iyi coffee shop yaradanının başında bulunduğu coffee shop'tur tezimi doğrulayan kahveci. hoş sohbeti ve özenle hazırlanan espressoları ile denenmesi gereken bir mekan.
 • (bkz: ucuncu dalga)
 • ismi gibi olması gereken bu dedirten, hipster barista tuzağına düşmemiş, latte art yaparak seneye nobel ödülü kazanamayacağının farkında ama işini ciddiye alan kahveden anlayan ve kahveyi anlatan insanların işlettiği cihangir'de açılmış üçüncü nesil kahveci.
 • "türkiye'deki en iyi espresso makinesine sahip kahveci"ymiş, ahahahahaha (yanlış anlaşılmasın aktarana değil, kendilerini böyle lanse etmelerine gülüyorum).

  öncelikle şunu söyleyerek başlayalım, teknik olarak türkiye'deki en iyi/pahalı kemana (atıyorum bir guarnerius olsun) sahip olabilirsiniz fakat o kemanı çalamadığınız sürece iyi kemancı falan olmazsınız.

  norm'daki espresso makinesi bir slayer. bilen bilir, hakikaten dünyanın en pahalı espresso makinesi üreticilerinden birisidir, ama türkiye'deki en iyi makine bu diye insan keklemek absürt. zira "türkiye'nin en iyisi" hem subjektif bir söylem, hem de aynı segmentte yer alan ve türkiye'de de mebzul miktarda bulunan kees van der westen spirit, san remo opera, victoria arduino black eagle, la marzocco strada vb. gibi makineleri yok sayıyor. bunlar arasında hangisi daha iyi diye saatlerce tartışılır tabii ki, ama şu kesin, hiçbiri "dünya'nın en iyi makinesi" gibi hegemonik bir pozisyonu garantilemiş değil.

  ayrıca, norm'un slayer tercih eden tek cafe olmasının sebebi de çok bilinçli bir seçim falan değil; daha black eagle çıkmadan ve kees van der westen'ler popülerleşmeden alındı o makine, yani seçim la marzocco strada ve slayer arasında falandı zaten. herkes la marzocco falan alırken norm slayer aldı (kötü de yapmadı bence).

  ki bugün norm o slayer'ı elinden çıkarmaya çalışıyor, ilanları internette bulabilirsiniz sanıyorum. "madem en iyisi, sen niye satıyorsun" demezler mi?

  türkiye'de kahve işi iyice buna döndü. ekipmanla/dekorla göz boya, ver boktan kahveyi içsinler. ben şunun* gibi hayal kırıklığı entry'leri neden daha çok değil diye şaşkınlık içindeyim yıllardır.
 • gelen herkesin birbirini tanıdığı küçük bir kahveciyken ne oldu da bir anda önünde sıraya girilip kapı önünde kokteyl modunda takılan insanlarla dolduğunu tam olarak yakalamamış olabilirler.

  ayrıca bu yaz cunda'da şube açıyorlar, son hazırlıklar yapılıyor. alkol de bulunacakmış, benden duymuş olmayın...
 • gününe, günün saatine göre yoğunluğu değişen, kimi zaman kalabalık bir grup nedeniyle bir anda önünde sıra oluşmuş gibi algılanabilen kahve dükkanı. ağırlıklı olarak sabit müşterileri vardır, sadakat oluşturabilmiştir. güneşli sokak ile mekan birbirine yakışmaktadır ki bu sokak ne sakindir ne de yoğun.

  cunda'daki yeni şubeleri sanıyorum açılma arefesindedir.
 • ınstagram'a story eklemeye zamanı olan ama müşterisi fiyat sorduğunda cevap vermeye tenezzül etmeyen kahveci