şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bel canto tarzı operalarıyla bilinen besteci bellini'nin ünlü operalarından biri...bu acikli operadaki casta diva aryasını, maria callas'ın sesinden dinlemek için radyo 3'ü arada bir açmak yeterlidir. bu aryayı en azından callas kadar iyi soyleyebilen sopranomuz leyla gencer'den dinleyebilme olasılığımız ise maalesef kayıt noksanlığı nedeniyle çok yüksek değildir.
 • hukukta "kural", "hukuk emri".
 • almanyanin en ucuzcu marketler zincirinden bir tanesi, kalite bakimindan turkiyedeki dia ile kiyaslanabilir..
 • müzik: vincenzo bellini
  metin: felice romani

  dünya prömiyeri: 26 aralık 1831, milano
  türkiye prömiyeri: 1972, istanbul

  çok fazla güç isteyen çıkışları gerektiren tiratları olmasından dolayı çok fazla sergilenmeyen bir eserdir... en buyuk yorumcusu maria callas tır. türkiye de de ilk oynayan leyla gencer olmuştur. oyun, roma egemenliğindeki galya da gecmektedir. her trajedide oldugu gibi acının doruga vurdugu bölümlerinde muhteşem tiratlar bulunmaktadır..

  aksiyonu anlatacak olursak;

  "roma egemenliğinde galya'da duruid rahiplerine ait kutsal orman ortasında bir alan. vakit gecedir. marş eşliğinde galya savaşçıları ve irminsul mezhebine bağlı rahipler yaklaşırlar. önde norma'nın babası oroveso bulunmaktadır. marş bitince oroveso konuşur; ayın yükseldiğini haber veren kutsal gongun çalınmasından sonra norma gelecek, dini töreni yönetecek ve kutsal otu keserek romalılara karşı ilk savaş işaretini verecektir. kafile uzaklaşırken romalı işgal komutanı pollione yanında arkadaşı flavio ile gözükür. aralarında geçen konuşmadan anlaşıldığına göre irminsul başrahibesi norma, tapınakta ettiği yemini tutmamış, gizlice pollione ile evlenmiş, ondan iki çocuğu olmuştur. fakat pollione'nin norma'ya olan aşkı sona ermiş, genç komutan adalgisa adlı bakireyi sevmeye başlamıştır. bir gece önce korkunç bir rüya görmüştür; kendisi ve adalgisa roma'da venüs tapınağında dolaşırken birdenbire norma'nın sesi duyulmuş, onlara intikamından korkmalarını ihtar etmiştir. uzaktan tekrar savaşçıların ve rahiplerin sesi duyulur. pollione irminsul tapınağını tahribe ve kutsal ormanı yakmaya karar vermiştir. iki romalı kafile yaklaşırken çıkarlar. savaşçılar, rahipler, başlarında norma olduğu halde rahibeler gözükürler. norma konuşur ve o anda romalılara karşı savaşın pek yerinde bir karar olmayacağını, roma'nın zaten içindeki bozgun yüzünden başkalarının silahlarını gerektirmeden çökmeye mahkum olduğunu söyler. hepsine sakin olmalarını öğütleyerek kutsal otu keser. dua bitince rahipler romalılara karşı savaşın kutsal bir görev olduğuna inanmış bulunduklarını bildirirler. norma kendi kendine mırıldanır: "eğer pollione bana dönerse onu kendi ulusuma karşı savunmaktan çekinmeyeceğim". kafile tekrar dağılır, yalnız kalan adalgisa, pollione'nin rahibelik yeminini bozması için yaptığı ısrardan söz eder. aynı anda genç komutan gözükür, roma'ya gideceğini söyleyerek kıza kendisiyle gelmesini rica eder. fakat adalgisa bu öneriyi kabul etmemiştir.... norma'nın bir mağara içindeki dairesi. başrahibe sırdaşı clotilde ile beraberdir. pollione kendisini terkettikten sonra çocuklarını hem sevmekte hem nefret etmektedir. adalgisa girerek ona gizli aşkından söz eder. norma aşk yaşamının ilk yıllarını anımsamıştır. adalgisa'ya tapınakta ettiği yemini bozmaya çalışacağını vaadeder. birazsonra pollione gözükür. norma her ikisinin heyecanından adalgisa'nın sevgilisinin kendi sadakatsiz kocası olduğunu anlar ve müthiş bir kıskançlık kriziyle sarsılır. durumu anlayan adalgisa ona pollione'nin önerisini kabul etmeyeceğini, onunla asla evlenmeyeceğini söyler.
  norma'nın odası. biraz ötede çocukları uyumakta, kendsi sevgi ve nefret arasında bocalamaktadırç bir onları öldürmeye karar vererek hançeri alır, sonra gizli bir sesin itişiyle kendisine gelerek clotilde'yi çağırır, adalgisa'ya haber göndermesini ister. kız gelince ona kararını bildirir; intihar edecektir. adalgisa, onun ölümünden sonra çocukları pollione'ye götürecek ve onunla evlenecektir. norma, ondan bunları yapacağına dair söz ister. fakat güzel güzel rahibe bunu rededer, daima norma'nın yanında yer alacak, ona sadakatle bağlı kalacak, bu kararını hemen roma kampına giderek pollione'ye de bildirecektir.... ilk perdedeki dekor. savaşçılar ve rahipler, pollione'nin roma'ya çağrıldığını, yerine daha zalim bir komutanın gönderileceğini haber almışlardır. pollione gitmeden ayaklanma yerinde olacaktır. bu öneri ororveso tarafından kabul edilir... irminsul tapınağında bir salon. norma clotilde ile konuşmaktadır. adalgisa roma kampından hala dönmemiştir. duyduğuna göre pollione adalgisa'yı tapınaktan kaçırmaya yemin etmiştir. tekrar kıskançlık ve nefret krizleri başlar, herkesi romalıların kanını dökmeye çağırarak savaş işaretini verir. bu sırada clotilde dönerek kutsal bakireler manastırında bir romalının yakalandığını bildirir, suçlu pollione'dir. komutan, norma'nın önüne getirilir. başrahibe "romalı'ya ölüm!" diye bağıran halka dağılmalarını emreder, onunla yalnız konuşacaktır. elinde kutsal kılıç olduğu halde pollione'ye galya ve adalgisa'yı terkederse kendisini kurtaracağını söyler. romalı kabul etmez. norma, her ikisini de ateşte yanmaya mahkum edeceğini bildirir. pollione, adalgisa'nın suçlu olmadığını söyleyerek yalnız kendisini öldürmesi için yalvarır. norma savaşçıları ve rahipleri toplayarak bir rahibenin vatanına ve tanrılara ihanet ettiğini bildirir. herkes merak içinde bunun kim olduğunu beklerken pollione, norma'yı adalgisa'yı kurtarması için yalvarmaktadır. norma bir an durur ve bağırır: "o rahibe benim". sonra babası oreveso'ya dönerek kendisini afetmesini, çocuklarına bakıp büyütmesini rica eder. pollione karısının bu asil hareketi, cesaret ve doğruluğu karşısında hayran kalmış, onu sevdiğini son dakikalarında anlamıştır. norma'nın önünde eğilerek af diler. rahipler, başrahibenin yüzünü siyah bir tülle örterek pollione ile yanmakta olan ateşe doğru götürürler. komutan ve başrahibe yüreklerinde uyanan sonsuz aşka inançlı, yüzlerinde huzur ve sessizlik, yavaş adımlarla alevlerin arasından kaybolurlar. "
 • anlasilan o ki, kimsenin norma'yi sergileyelim de gencler gorsun diyecegi yok. boyle giderse zaman makinesi icat edilene kadar bekleyecegiz ve o kutlu gun ilk is gecmise gidip bu operayi maria callas'tan dinleyecegim.
 • adını bellini'nin operasından almış olan mühimmat üreticisi şirket. başlarda sadece ordu için üretim yapan şirket av tüfekleri ile de ilgilenmeye başlayınca uluslararası alanda da boy göstermiş ve bugun dunyanın en buyuk ureticilerinden birisi haline gelmiştir.
 • (bkz: casta diva)
 • başa bakıldığı zaman, çevre sınırı içinde görülen bütün.