şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: martin ritt)
 • bu filmi, şimdilerde, kendilerini hala işçi sınıfından saymayan beyaz yakalılara izletmek lazım.
  hatta izletmenin da tam zamanı
 • 79 senesinde çekilmiş bir şaheser. hiç sıkmaz, diyeceğini der, güzel nüktesini de yapar çekilir.

  film sonrası öznel öngörü: sendika kolu başkanı halk arasında %1~2 miktarında bulunduğundan ve bu insanların sayıları %50'yi aşmadığından, insan, her zamanda ve her mekanda aynı pislik olarak kalacak ve siyaset-düzen, çıkarlarına ters olan, insanın insan olmasına izin vermeyecek.

  izleyiniz, izlettiriniz, şöyle güzel bir filmin tadına varınız, insan olduğunuzun farkına varınız, hiç olmazsa 1-2 saatliğine.
 • alıştığımız amerikan sinemasının ve yaşantısının farklı bir yüzü olduğunu da bizi gösteren ender bağımsız filmlerden biri olmuştur norma rae.
  yönetmen martin ritt'in, hikayeyi anlatırken ki kadın erkek ilişkilerini de es geçmeden anlatışı sinematografisine ters düşmeyecek güzelleme olmuştur.
  sendikal hareketlerin ise sadece geri kalmış - ya da gelişmekte- olan ülkelerin sorunu olmasından çıkararak evrensel bir hak olduğunu üstüne basa basa anlatması 'yalnız değiliz'i içimize sindirmiştir.

  filmi; günümüzde zeytinburnu, merter ya da diğer yerlerdeki merdiven altı tekstil işçilerine ithaf ediyorum...
  -ee onlarda altınyıldız, zara, ipekyolu'na çalışıyorlar yeri geldiğinde-
 • final sahnesi mükemmel olan filmlerden.

  --- spoiler ---

  -i don’t say goodbye. no. i have been known to cry.
  -well, what do you say ?
  -be happy, be well.
  -same to you.
  -best wishes don’t seem hardly enough. i’d like to thank you. i thank you for your companionship, your stamina, your horse sense and a hundred and one laughs. i also enjoyed very much looking at your shining hair and your shining face.
  -reuben, i think you like me.
  -i do.
  -i was gonna buy a tie clip or shavin’ lotion or somethin but i didn’t know what you’d like.
  -norma, what i’ve had from you has been sumptuous.

  --- spoiler ---
 • 123 dakikalık, 1979 yapımı film.

  6 / 10.

  film içinde çok sade ve gerçekçi bir iş çıkarmış olan sally field'e akademi ödülü de ( aynı zamanda altın küre) getirmiş olan norma rae, tamamen işçilerin * yaşamlarına, sıkıntılarına ve "işçilerin kendileri tarafından bile" görmezden gelinen durumlarına eğinip de sektör bazında bu kadar başarılı olabilen ender amerikan yapımlarından biri.

  bu açıdan, ciddi bir mesaj ve konu üzerine eğilen yapım; her sinemasevere aynı ölçüde etkileyici, sürükleyici ya da heyecanlı gelmeyebilir ama sinema tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğu da gerçek. çok ilgi görmemiş olmasını durağan yapısına ve sinema bazında pek de "eğlencelik(!)" olmayan sosyal yapısına bağlamak mümkün. bir "film" olarak denemek isteyenler; ciddi bir sosyal dramaya hazır olunuz.

  her eve imdb