şükela:  tümü | bugün
 • cocugun dunyaya gelisinin en dogal yoludur ..
  bebek annenin dogum kanali yoluyla dunyaya gelir...sezaryene gore lohusalik donemi daha agrisiz gecer .. (bkz: sezaryen)
 • eğer anne ve baba doğum ve nefes kurslarına gitmişse ve uygulamayı becerirlerse ve de matrak dostları varsa çok ilginç ve eğlenceli bir olay tabi anne olayın sonundaki şampanya dan nasiplenemez.
 • günümüzde artık yerini sezaryena bırakmış doğum şekli. her türlü sancıyı çekerek girilen doğumhanede işkence devam eder oysaki ne gerek vardır sezaryen varken*`*
 • bebeğin kafasının dar ortamlardan çıkmaya çalışırken sıkışıp yamulabileceği doğum şekli.
 • tüylerimi diken diken eden doğum ...
  ayol neresi normal?
 • öğrendiğime göre, normal doğumda, eğer bebek çıkmakta zorlanırsa vajinadan aşaği doğru bir kesik atiliyormuş dikey olarak ki bebeğin çikacaği yer genişlesin.
  doğruysa eğer, annem, teyzem ve diğer herkes beni kafalamadiysa çocuk hayallerim burada sona erdi galiba.
 • annenin kasilmalar sirasinda buyuk abdestini kacirabilecegi dogum cesididir. bu nahos durumu engellemek icin dogumdan bir sure once lavman yapilmasi oneriliyor.
 • tercihan dogum zamani gelmis bir bebegin rahim disina vaginal kanal yoluyla cikmasi durumudur. her spontan vaginal dogum normal fizyolojik bir olaydir.
  bebegin once basi cikmalidir, annenin sirtustu yattigini varsayarsak bebegin basi ciktiginda yuzu yere bakmaktadir bu sirada bebek 90 derece dondurulur boylece omuzlarinin vaginaya takilmasi engellenmis olur. sonrasinda bebek kolayca cikar. gobek kordonu kesilir ve ilk bakima alinir.
  genel olarak anne adayi icin zorlu bir olaydir.
 • zannedildigi gibi sezeryan karsisinda tamamen dezavantajli olmayan dogum bicmidir. sezeryan sancisizdir ama karin kaslari kesildigi icin toparlanmasi daha uzun surer, oysa normal dogumda vucut dogasi geregi hazirlandigi bir iyilesme surecinden gecer. sezeryan sonrasi ameliyat yeri iltihaplanirsa iyilesme sureleri katlanabilir, annenin emzirmesi sakincali hale gelebilir. (antibiyotikler vesaireler) ote yandan normal doguma nazaran sezeryan bebek icin daha sagliklidir. dogum travmasi tehlikesi ortadan kalkar. nitekim normal dogumda gorece dar bir araliktan dunyaya gelmeye calisan bebegin kafatasi egrilir, yumurta seklini alir. bu travma dolayisiyla bebekler normal beyin fonksiyonlarina biraz gecikmeli ulasirlar oysa sezeryanle dogan bir bebegin dogar dogmaz gozlerini acip etrafi seyre dalmasi mumkundur cunku beynini kendisinden daha kucuk bir araliktan gecirmek zorunda kalmamistir. neticede, sezeryan cerrahi bir mudaheledir ve her doguma zirt pirt uygulanmasi bence hatalidir. lakin dogum acisini cekmektense karin kaslarinin aylarca tam randimanla calismamasini goze alan anneler doktoru sezeryana ikna edeceklerdir, onlarin secimidir ve ne ahlaki ne tibbi bir sakincasi da yoktur.
 • görülme sıklığının (gelişmiş ülkelerin aksine) türkiye'de giderek azaldığı doğum şeklidir. doktorlar için yorucu, zaman alıcı, riskli ve düşük kazançlıdır. hastaneler için normal doğum daha düşük fatura tutarlarını işaret eder. daha az ilaç, daha az sarf, daha az yatış süresi (ort. 1 gün) anlamına gelir ki tercih edilmeyen bir durumdur. anneler içinse tam bir soru işaretidir. doktorların kitaplarda yazan ameliyat endikasyonlarını esnetmeleri sonucu, anne adayları normal doğumdan soğur ve sonunda hastanın tercihi sezaryendir denilir. bebek içinse artık çok gelişmiş teknolojiler kullanıldığı için hiç bir risk taşımamaktadır. bebeğin kalp atışı çok kolay takip edilebilmekte, usg ile anne karnındaki pozisyonu izlenebilmekteyken normal doğumun bebek için bir risk taşıdığı iddia edilemez. herşey yolunda iken sezaryenin tercih edilmesi tıbbi olarak anneyi riske sokar; enfeksiyon riski, anestezinin olumsuz etkileri, emzirmenin gecikmesi, annenin bebeğiyle iletişiminin gecikmesi gibi. ancak normal doğum yapması, kitaplarda açıkca yazan nedenlerden ötürü risk taşıyan annelerin, kesinlikle sezaryene yönlendirilmeleri ve normal doğumda ısrarcı olmamaları gerekir. sezaryen; endike olduğu durumlarda hem annenin, hem bebeğin hayatını kurtarır ve sakatlıkları önler.

  edit: gelişmiş ülkelerde sezaryenin daha az yapılmasının nedeni malpractice yasalarıdır. endikasyonsuz ameliyat yapan doktorlar ciddi cezalar alabilirler. hiç bir doktor bunu göze alamayacağı için kitapta ne yazıyorsa o uygulanır. ne hastane sahibinin, ne hastanın, ne de doktorun keyfine göre karar verilmeyip kurallar uygulanır.