şükela:  tümü | bugün
 • anormal diyemeyecegimiz insan modeli
 • nesli tükenmiş bir tür
 • 1943 yılında basılmış tenasül hayatımız adlı kitapta, "resim 19: tali cinsiyet alametleri" alt başlıklı sayfadaki şema şöyle:

  ------------------cinsiyet ifrazları, cinsiyetsiz olan---------------
  ------------------------------normal insan----------------------------
  -----------------------------------dan----------------------------------

  erkek meydana getirir --------------------kadın meydana getirir
  ve ona şu---------------------------------------------------ve ona şu
  hususiyetleri verir------------------------------hususiyetleri verir

  kısa saçlar-----------------------------------------------uzun saçlar

  geniş alın------------------------------------------------------dar alın
  (dimaği çalışma----------------------------------(hassaslık ve itaat
  ve irade işareti)------------------------------------isteğine işaret)

  sakal ve bıyık----------------------------------------------------------

  geniş çene kemiği----------------------------------dar çene kemiği

  geniş ağız-----------------------------------------------------dar ağız

  büyük hançere---------------------------------------küçük hançere
  (kalın ses)---------------------------------------------------(tiz ses)

  geniş omuzlar-------------------------------------------dar omuzlar

  sert adeleler--------------------------------------yumuşak adeleler

  dümura uğramış------------------------------------meme guddeleri
  meme guddeleri---------------------------------------tam münkeşif

  vücutte bol kıl----------------------------------------vücut kılları az

  cilt altındaki yağ-----------------------------------cilt altındaki yağ
  tabakası zayıf------------------------------------------tabaksı kalın

  kısa gövde------------------------------------------------uzun gövde

  dar havsala---------------------------------------------geniş havsala
  (kalçalar------------------------------------------------------(kalçalar
  omuzlardan dar)--------------------------------- omuzlardan geniş)

  butlar sert--------------------------------------------butlar yuvarlak
  ve aralıklı--------------------------------------------------ve aralıksız

  uzun bacaklar-------------------------------------------kısa bacaklar

  şemanın erkek tarafında adelelice, alabroz saçlı ve bıyıklı, hazrolda duran, mandrakeye benzeyen bir adam resmi, kadın tarafında da bir eli belinde dizi hafif kırık, venüsvari bir kadın resmi, ortadaki cinsiyetsiz olan normal insan'ın altında ise silüet halinde dış hatlarıyla çizilmiş, ayrıntıları olmayan bir insan resmi var.

  şimdi biz bu şemadan anlıyoruz ki normal insan cinsiyetsiz insanmış. yani dolayısıyle, cinsiyet sahibi insan anormal imiş. yani ne kadar cinsiyetsiz gibi davranır isek o derece normal, o derece insan oluyoruz. tabi 1943 koşullarına göre. ve fakat biraz dikkat edildiğinde, "cinsiyetsiz" normal insan resminin her ne kadar kalça ve bacakları kadına benzetilmeye çalışılmışsa da, gerek geniş omuzlarıyla, gerek "uzun saçsız" kafasıyla, gerekse hazrol duruşuyla açıkça "erkek" olduğu görülebilmektedir. yaniii, 1943 itibariyle normal insan: cinsel davranışlar sergilemeyen bir erkektir. zaten erkeklerin kendi aralarında cinsiyetten muaf olmaları dolayısıyle (adam adamı siker mi prensibi) erkeğin cinsiyetsiz, normal ve insan kabul edilmesi pek tabidir. peki kadın? kadın, biliyoruz ki erkek gibi cinssiyetsiz olmayıp, erkek (yani insan) tarafından her daim sikilmeye mahkum, ne yapsa ne etse her haliyle, erkek (yani insan) nezdinde cinsel bir mahluk olduğundan, malesef anormal insandır. ama zaten "itaat isteği" içerisinde olduğu için bu durumun pek bir ehemmiyeti yok. yani kadının koy götüne rahvan gitsin.

  yalnız beni burada derinden sarsan bir durum var. hadi yok geniş alın dimaği çalışma demekmiş, yok dar alın itaat isteğiymiş bunları 1943'e göre olağan karşılayabilirim. ancak erkeğin kısa saçlı, kadının uzun saçlı oluşunun, ilmi bir eserde, cinsiyet ifrazlarından kaynaklanan tali cinsiyet alametlerinden sayılabilmesi, 1943'te de olsa, beni tüm varoluşumu sorgulamaya itiyor. kardeşim, adam haftada bir berbere gidiyor, saçları ondan kısa be yahu!.. bunun cinsiyet ifrazlarıyla ne alakası var!.. ama yazmışlar işte, koskoca tenasül hayatımız kitabına yazmışlar.. öylesine eminler ki erkeğin kısa saçlı kadının uzun saçlı olduğundan ve aksi bir olasılık bulunmadığından, berber mevzuu akıllarına bile gelmemiş. "hmmm, neler var kadın ve erkekte fark yaratan?.. hah, saçlar!.. işte bir tali cinsiyet alameti!"... peki bugün bilimsel kitaplarda yazılanlar?.. bugün bizim gayet sorgulamadan kabul ettiklerimiz?.. mesela aslında erkeklerin de memeleri olup, berbere gitmek gibi düzenli yapılan ve fakat fevkalade kanıksanmış olduğundan farkedilemeyen bir etkinlik nedeniyle o memeler küçülüyor olabilir mi?.. mesela ben düzenli olarak ne yaparım?.. mesela sık sık kafeye oturup çay içerim. çay memelerimi küçültüyor olabilir mi?.. götüm kafelerin rahatsız sandalyeleri nedeniyle dar kalıyor olabilir mi?.. sıkıntıdan ikide bir suratımı sıvazladığım için mi sakallarım çıkıyor?.. otuzbiri bırakırsam sikim ufalıp amcığa mı dönüşecek?.. en başından hiç porno izlememiş, hiç aşk filmi seyretmemiş olsa idim sikişten bihaber, işiyle gücüyle meşgul, mesud bir insan mı olacaktım?.. allahım neyim ben?.. erkek miyim kadın mı?.. yoksa, yoksa bir normal insan mı?.. normal miyim ben, anormal mi yoksa?!...
 • normal insan psikiyatrik olarak; kendini iyi olarak nitelendiren, kişiyi uzun süredir tanıyanlar tarafından (yakınları tarafından) iyi olarak nitelendirilen, mesleksel anlamda üzerine aldığı işi yerine getirebilen insandır.
  başka bir tanımlamaya göre; kendisiyle, çevresiyle ve tanrısıyla (dini olmak zorunda değil) barışık olan insan normal insandır.
 • görünce arkaya bakmadan kaçılasıdır. zira kendini normal olarak tanımlayan insanlar mutlaka az buçuk anormallerdir. zaten normal olan şahis niye dönüp dönüp "ben normalim" diyerek bunu ısrarla belirtsindir ki? muhtemelen kendisini de normal olduğuna inandırmaya çalışıyordur. he deyin geçin, ilişkiyi de kesin* derim ben.

  (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
 • (bkz: düz adam)
 • hani böyle hükümetteki partinin yaptıklarına aldırmayan, her gün benzine gelen zama ses çıkarmayan, bloğu kapanınca "olsun nolcak ki" diyen, çocuk tacizcisi serbest kalınca bön bön bakan insan yani.

  normal lan işte! baksana etrafına bir sürü var. hah aynen...
hesabın var mı? giriş yap