şükela:  tümü | bugün
 • türk halkının yeni doğum yapmış anneye yönelttiği, alacağı cevap karşısında atomu parçalayacağına dair inancı olan yegane sorusu.
 • erkeklerin, yeni doğurmuş ya da bir süre önce doğurmuş kadınlara sormaması gereken soru.pis bir sırıtma oluyor sebebini anlamadım.
 • gittikçe sezaryan doğum daha çok tercih edildiğinden, normal doğum yaptım cevabına anormal tepki verilen durum.
 • sezaryen ameliyatını doğum türü sanan yenge sorusu.

  sezaryen doğum türü değil ameliyattır.

  sezaryen ameliyati mucize bir ameliyattır.
  anneyi kaybetme ihtimali varsa bebeği sezaryen ile alırlar hemen anne kurtulur. bebek kaybedilecek gibi ise sezaryen ile alınır bebek kurtulur.

  doğum turu sanılmasının sebebi bence
  "dogal doğumdan" korkanlar, çocuğumun burcu şu olsuncular, ben sadece sezaryen doğururum diyen anne adayları ve üşengeç ve acelesi olan ve anne adayına hamile sensin soyle bakalim nasil doğuracaksın diyen doktorlardır.

  esimin hamileliğinde hastanede doktor kontrolünde bankta oturan kadına sordu bankodaki görevli siz ne için gelmiştiniz diye kadın biz doğum için geldik 11 de doğumumuz var dedi.
 • sezaryen ile bebeğini dünyaya getiren annelere "sen de ana mısın şimdi" bakışı meşhurdur. bu yüzden"doğurdum" demiyorum.
  ameliyatla aldırdım canım.
 • -senin bu yaptığın normal mi
  -sezeryan
  -???
 • normal doğumu çok istediğim halde maalesef sezaryen. ikisini de öyle doğurduğum için üçüncüyü de muhtemelen normal yolla dünyaya getiremem. gerçi yaşım 35 i geçti
  , eşim de üçüncüyü istemiyor. ama ben onu kandırırım.*

  sezaryen doğumun dezavantajları: ayakları çabuk üşütme, ameliyat kısmının geç iyileşmesi, bebeğin solunum yollarında ara ara problemler. *hafif bir göbek vs.

  tanım: doğurma çeşidi sorusu.

  not: son 7-8 yıldır normal doğum daha çok teşvik ediliyor.
 • tabi ki normal.
  eğer çocuk ya da anne için bir sakınca yoksa her şeyin normali makbuldür. çocuğun ciğer gelişimi açışından, annenin daha çabuk ayağa kalkabilmesi ve göbek şişliğinin çok kısa sürede inmesi vs normal doğumun sonucudur.
 • bebek bekleyen anne adayına ya da bebeğini dünyaya getirmiş olan anneye sorulabilir normal bir soru beyanı ama anormal olan bunu soranın kendince alacağı cevaba göre bilinçaltında başka sorulara da cevap bulma çabasıdır.
  -karşı cinste- aklı yaprağının ucundaki delikte sıkışıp kalan güruha, - hemcinslerim arasından- aklı tırnağı üzerindeki beyaz lekeler kadar kalmış olan bir kesim eşlik ediyor. işte bu anormal tavrı da genelde bunlar sergiliyor. bir kadının çocuğunu dünyaya getirme şekli üzerinden analık için ne kadar yeterli olduğu konusunda çıkarım yapmak kadar saçma bir şey yok. çocuğunu karnında olabildiğince güvende taşımak, onu sağ salim kucağına almak ve sonrasında hayatı boyunca yaşayacağı bu serüvenin tadını çıkarmak anneliğin en güzel şeyleri.
  sağlık alanında çalışanlar üzerime atlamasın hemen ama sezaryenle doğum yaptım. tavsiye ediyorum ya da etmiyorum diye bi saçma önerim de yok ama şöyle bir anım var. doğum yaptığım hastanenin hamileleri doğuma hazırlamak için oluşturduğu bir yoga grubumuz vardı. benim omurilikle alakalı bir sorunum olduğundan doğumu başından beri sezaryen diye belirlemişti doktorum ama yine de katılmamı önermişti. o gruptan çok arkadaşım var hala görüştüğüm. bunlardan biri ile yine muhabbetimiz olmuştu. iki tane çocuğu var, ikisi de normal doğum çocuğu. benden 15-20 gün önce doğum yaptı arkadaşım sonra bebeklerimizle birlikte bir araya geldik. bana öyle içten dedi ki "ben erkek olsam en ufak bir terslik şüphesi bile varsa karıma kesinlikle o acıyı ve travmayı yaşatmam! "
  bakıyordum suratına öylece (bu arada ben de o lohusa halimle sezaryenle doğum yaptım, sütüm de bu yüzden az geliyor diye ağlak bir moddaydım).
  "valla bak! pırt diye çıkıverdi sanıyor millet ama benim içim yırtılırken her bir sancı beynime çivi çaktı sanki. "
  mutlak ki tabiatı neyse ilk seçenek olması gerekeni yapmak ama durum buna müsait değilse yine de normal doğum diye ciyaklamanın bir manası yok.
  yaradan hepimizin çocuğuna sağlıklı ve güzel ömürler versin.
 • hmm..

  -ne mezunusun
  -üniversite
  -kaç yıllık? 2 mi 4 mü
  aklıma bu soru geldi nedense fark göremedim galibabdhskskw