• açık radyo'daki 1 yıllık yayın ömrünü doldurmuş, final yapmıştır.
    bu maceranın sonu

emeği geçenlere çok teşekkür ederim. eser gibi bir podcast serisi bıraktılar bize
  • http://acikradyo.com.tr/program/normalin-sinirlari

adresinde dinlenebilecek bir program. yukaridaki entryler'de mentionlanmislar ama belirtmek gerekirse alper hasanoglu ile bulent usta'nin beraber hazirlayip sundugu bir program.

soyle bir tanimlari var:

"psikoloji ile felsefe arasındaki ilişkiden yola çıkan 'normalin sınırları', dinleyicilerini, içsel bir yolculuğa davet ediyor. bu içsel yolculuk, dinleyicilerini ve konuklarını, ‘klinik felsefe’nin sunduğu çerçeve içerisinde, gündelik hayat ile varoluşsal ve ruhsal alanın meseleleri üzerinden sohbete ortak ederek gerçekleşiyor."

ıkinci yayin doneminin aciklamasi ise soyle:

“normalin sınırları”nda, insanları hapseden bireysel ve toplumsal sınırların ve kalıpların ötesine geçip, dinleyicilerin kendilerine ve hayatlarına başka bir açıdan bakabilmesinin olanakları araştırılan bir ‘klinik felsefe’ programı.

teoriyle uygulamayı birleştiren yazı ve çalışmalarıyla tanınan psikiyatristlerin, psikoterapistlerin, felsefecilerin ve edebiyatçıların konuk olarak yer aldığı yayın; günümüzde ilaç tekelinin baskısı altında insanın doğasına ait normal ve doğal acının bir hastalık olarak tanımlanması tehlikesi karşısında normali koruma çabası."

tatli ve kaliteli bir sohbet var.

alper hoca'nin bir sohbetine katilmis gibi hissederken bulent usta ses tonu ve konusma sekliyle 80'lerdeki bir radyo programi izliyorum hissi uyandiriyor. her an soyle diyebilir gibi "simdi radyolarimizda zeki muren'e kulak veriyoruz"

ellerine saglik, iyi ki varlar
  • klinik psikoloji alanında profesyonel olarak çalışan terapist alper hasanoğlu ve antropolog bülent usta'nın hazırlayıp sunduğu açık radyo bünyesindeki mükemmel podcast serisi.

intihar bölümüne bayıldığım.
  • ilgimi çeken başlıklarını dinleyip çok sevmiştim. bu aralar alper hasanoğlu'nun flutv yayınlarını izleyince aklıma geldi. tekrar açtım birkaç bölüm dinledim. kesinlikle flutv'deki programdan kat kat kaliteli bir program. zannediyorum bülent usta alper hasanoğlu'nu dengeliyor. veya ikisi de birbirini dengeliyor olabilir. bilgilendirici, ufuk açıcı, sıkmayan, keyifli bir sohbet. ikinci defa dinliyorum. üçüncüye de dinlerim.
  • bülent usta* ve alper hasanoğlu* ikilisinin hazırlayıp sunduğu, açık radyo öncülüğünde hazırlanan podcast serisi.

çok felsefik konuşuyorlar, o açıdan sarmadı beni. siz dinleyin.
  • bülent usta, intihar bölümünde “thanatos” yani ölüm arzusunun insanın içgüdüsü olduğunu iddia ediyor, alper hasanoğlu ise yok hayır diyor; bana göre alper hasanoğlu haklı, bülent usta’nın ise antropoloji kökenine rağmen böyle bir şeyin hem varolduğunu hem de insanın içgüdülerinden biri olduğunu savunmasını aklım almıyor. neden derseniz; hem biyolojik hem de zihinsel evrim tamamen hayatta kalmak üzerine.. tek bir hücre, hücrelerden oluşan organizma, tamamen hayatta kalmak üzerine.. insanın içgüdüsünün kökeninin kendinden önceki atalarından köken aldığını düşünürsek; ölüm arzusu hangi canlıda içgüdüsel olarak zuhur etmiştir/neden zuhur etmiştir, bunun aydınlatılması gerekir önce. intiharsa ancak bir “kaçış” olabilir. alper hasanoğlu kaçış kelimesini baya aradı ama aklına gelmedi sanırım.
  • türkçe bulduğum en iyi podcastlerden biri. o kadar harika bir kanal ki tanıdığım herkese yolluyorum. türkçe bilmeyen arkadaşlarıma yollayamadığım için ise üzülüyorum.
hesabın var mı? giriş yap