şükela:  tümü | bugün
 • o sahiller bugun fransada amerikan topragi olarak geçiyor; olen us askerlere mezarlik yaptilar, bide muze ve 3d sinema vardi. normandiya cikarmasini hatirlamak için 6 haziranda tornen duzenlenir. fransiz plakali bir arabayla gittimde amerikan polisi ceza yazdi, yanlis yere park ettim diye, yani tam amerikan topragi...
 • (bkz: d day)
 • (bkz: normaldiya)
 • cikartmasi meshurdur
 • adını iskandinav kavmi normanlar'dan alan fransa'ya ait bölge.
 • çok ilginç bişi öğrendim bugün vikings'i izlerken. meğer normandiya ismi yani normandie northmen isminden geliyomuş. hani vikings'te hasta olduğumuz rollo var ya, o sonradan işleri büyütmüş, fransa'ya saldırıp paris'i kuşatmaya kalkınca fransa kralı tarafından yenilgiye uğramış, fransa kralı da kendisine jest yapıp ren nehri kıyılarında bir bölgeyi rollo'ya vermiş. aha burası da normandiya bölgesi olmuş böylece. tarih valla çok ilginç. nerden nereye.
 • kuzey fransa'da bulunan bir bölge. ismini iskandinav halkı olan normanlardan alır. bölge kendi içerisinde yukarı normandiya ve aşağı normandiya olmak üzere ikiye ayrılmıştır. vikings dizisinden tanıdığımız rollo bu bölgenin ilk hükümdarıdır. ayrıca normandiya çıkarması ile de ünlüdür. 2. dünya savaşından geriye bir çok tarihi eser kalmıştır.
 • 150 bini aşkın askerin 6 haziran 1944’teki çıkartma yaparak 2. dünya savaşının, dolayısıyla dünyanın kaderini değiştirdikleri yerdir. ingiliccedeki “d day” kelimesi, ilk defa normandiya çıkartmasının yapılacağı gün için kullanılmış askeri bir terimdir.

  çıkartma o kadar zor, o kadar kanlı oldu ki, amerikalılar omaha beach’e “blood beach” yani kanlı plaj adını taktılar; 70 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük amerikan mezarlıklarından birinin burada olması bu nedenledir.

  normandiya denince akla yalnızca askeri çıkartma değil, daha bir çok şey gelir: bunların başında aynı zamanda yüzlerce çeşit peynir, şarap, calvados kanyağı, bir çeşit elma şarabi olan cider, krep, deniz ürünleri, normandiya kaymağı, saymaya başlayıp bir türlü bitiremediğimiz bir listeden oluşan fransız mutfağı gelir.

  yine gerek fransız, gerekse de ingiliz sosyetesinin uğrak yeri olan ve napolyon’un üvey yeğeni tarafından “zerafetin başkenti” olarak yeniden yaratılan bu şehir aynı zamanda yarı-ahşap evleri, casinosu, amerikan film festivalleriyle ve hipodromlarıyla da ünlü deauville gelir akla.

  monet, giverny, le mont saint-michel, honfleur, christian dior, bayeux işlemeleri, viking kökenli fransızlar, ünlü harcourt ailesi de normandiyayı hatırlatan şeyler…
 • (bkz: yılmaz güney)'in mide kanseri günlerinde paris'te ölmeden önce (1984) iki çocuğu ve fatoş güney'le dinlenmek amaçla sahillerinde bulunduğu yer..