şükela:  tümü | bugün
 • d day olarak da anılan 2. dünya savaşının sonunu belirleyen olayların başlangıcı.
 • amerikalilar'in 1944'te dallama fransizlari ustun alman teknolojisinden kurtarmak icin eisenhover'in "tamam lan saldirin" demesi uzerine normandiya'nin omaha beach sahiline yaptigi cikarma.. amerikan ordularinin hayvani kayip vermesine sebep olmu$tur.. yine de almanlar puskurtulmu$tur bir $ekilde..
 • isterim ki hepiniz, isteyerek (bkz: saving private ryan), (bkz: the longest day), (bkz: the band of brothers), (bkz: where eagles dare)

  (bkz: d-day)
 • ingiliz telsiz trafiğiyle ingilterenin dover bölgesinde hayali bir müttefik ordusu yaratılmış ve çıkartmanın calais bölgesine yapılacağı izlenimi verilmiştir. asıl cıkartma cherbourg - caen civarında 5 koldan gelmiştir. bu saldırının bir aldatmaca olduğu düşüncesiyle almanlar rezervlerini kıyıya yollamamış, calais civarından asıl çıkartmayı beklemiştir. ilk günün sonunda hava bombardımanı alman rezervlerini de yerine mıhlamış ve cıkartmanın kıyıda tutunmasına olanak vermiştir.
  omaha beach çıkartmanın 5 kolundan biridir. en siddetli mücadele bu kiyida olmuştur, diğer kollar kendi posizyonlarını sağlama alıp yardıma gitmeden omaha beach çözülmemiştir.
  tarihin en büyük çıkartmasıdır.
 • cikarmanin kod adi operation neptunedir. ayrıca operation overlord tum avrupa stratejisinin adidir. d day ise cok kullanildigi icin normandiya ile ozdeslesmistir.
 • o zamanlar icindeki potansiyeli daha di$ari tam olarak belli etmeyen-uyuyan guc- amerikanin kendindeki lojistik,askeri vb olanaklari butun dunyaya gosterdigi,bugunki pozisyonunu belirlemesinde(bok pusur nedenlerle savas acip insanlari oldurmesi,elinde patlayan teror saldirilarilarini bahane ederek cikari olan devletlerin ic islerine karismasi gibi) buyuk bir etkisi olan buyuk bir cikartma.
 • muttefikleri yanlis yerde bekleyen almanlarin buyuk stratejik hatasidir normandiya. ayrica kayiplar karsilastirildiginda kim kimin ebesini sikmis daha rahat anlasilabilecek cikarma harekatidir. gerci bir savas icin bu tabirler hic hos degil ama, bir taraf amerika olunca hakim olamiyor insan kendine.
 • kabaca olsada cıkarma yapılmadan once ilerleyen destryer ve amiral gemileri omuz omuza ilerleyen cıkarma gemilerine kok sokturen alman topcu bataryalarini susturmustur.sonra tabi ki cıkarma gemileri sahile inmis ve oluk oluk askerler kıyıya akmıstır.cıkarma gemileriyle beraber ilerleyen tanktır kamyondur tasıyan gemilerde binbir gucluklere ragmen sahile ulasabilmis ve once "scarab" tanklari sahile cıkıp sahildeki mayınlari temizlemis daha sonra da suda da gidebilen ve almanalri dumurlardan dumura kosturan "duplex drive" tanklari sahneye cıkmıstır.
  gerisi malum amerika cok buyuk bir lojistik&askeri basarı elde etmistir..
  (bkz: atlantik duvari)
 • dünyada şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük çıkartma.
  amerikanın büyük kayıplar vermesinin önemli bir nedeni ise kuvvetlerinin standard ordu eğitimi almamış, hızlandırılmış eğitimden geçmiş askerlerden oluşmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap