şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere üzerinde en etkili oldukları bölgelerden birisi norwich'tir.
 • 1066 yılında ingiltereyi keşfetmişlerdir. william the conqueror(fatih william), ingiltere'nin ilk norman kralıdır. normanların egemenliği ingiltere tarihini, kültürünü ve dilini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir.
  bu olay iskandinav halkları ile yakın ilişkiler içerisinde olan ingilizlerin avrupa aristokrasisi ile tanışmasına yol açmıştır. bu sayede ingiltere avrupa'nın en güçlü monarşilerinden birine sahip olmuş, geleneksel ingiliz yönetiminde kral ve aristokrasinin lehine köklü değişiklikler meydana gelmiştir. ingiltere'nin normanlar tarafından fethi, aynı zamanda ingiltere'nin son fethidir.
 • cevval insanlardı bu arkadaşlar. iskandinavya'dan yola çıktılar, ingiltere'ye, fransa'ya, rusya'ya, bizans'a ve hatta sicilya'ya kadar avrupa'nın neredeyse bütün her yerine saldırdılar. sanıyorum böyle bir etkiyi bir hunlar, bir de normanlar yapmıştır.
 • ingiltere'yi fetheden son ırktır.
 • orijini kuzeyli halklardan oluşan normanlar diğer viking kabilelerinin saldırılarına karşı fransa' yı korumak amacıyla dönemin fransa kralı ile anlaşarak sonradan normandiya adını alacak bölgeye yerleşmişlerdir. kısa zaman içerisinde savaşçı kimliklerinin yanına yerleştikleri bölgeye ve bu bölgenin alışkanlıklarına çok çabuk adapte olarak yeni özellikler eklemişlerdir. kısa zamanda hakimiyet alanlarını batıya doğru genişleterek yerleşik hayatın gerekliliklerini de eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye başlamışlardır. william the conqueror'un normanların liderliğine soyunması ile gözlerini anglosakson hakimiyetindeki ingiltere' ye çevirmişler ve 1066 yılında ingiltere'nin belirli bölgelerinde hakimiyet sağlamışlardır. (bkz: battle of hastings)anglosakson aristokrasisine son veren normanlar fransız kültüründen izleri adaya taşımışlar iki kültürde karşılıklı etkileşime girmeye başlamıştır. zira norman istilası öncesi william ismi ada da rastlanmazken zaman içerisinde yeni doğan çocuklara sıklıkla bu isim verilmeye başlanmıştır. yine fransızca bazı kelimeler ingilizceye girmiş olup, norman aristokrasisi de bir nesil sonra ingilizce konuşmaya başlamıştır. (misal domuz anlamına gelen ingilizce pig kelimesi fransızca' dan gelen pork kelimesi ile beraber kullanılmaya başlanmıştır)

  neyse efendime söyleyim bu normanlar nefis müteahhit insanlarmış ingiltere' deki en görkemli katedraller bunlar zamanında yapılmıştır. halen birçoğu azametini korumaktadır. (ben gitmedim bbc four' daki profesör amca gitti gördü ben onun yalancısıyım)

  son olarak bu abiler papayla anlaşıp güney italya'da bizanslıları ve sicilya'da da müslümanları alt ederek bir krallık kurmuşlarıdr. işin ilginç tarafı sicilya' da kurulan krallık tam bir hoşgörü ile yönetilirken (3 farklı din ve mezhepten insanlar -katolik, müslüman, ortodoks- inançlarını özgürce yaşayabiliyordu) jerusalem' i ele geçiren haçlı ordusunda müslüman halkı kılıçtan geçirenlerin başında normanların olmasıdır. son olarak ilk haçlı seferinden önce önemli bir lojistik üs ve hem müslümanlar hem hristiyanlar için kutsal kent olan antakya' yı (bkz: antioch) ele geçirip burada bir krallık kurmuşlardır. neyse sonra matbanın geç gelmesi falan...
 • (bkz: norn)
 • ağzımızı burnumuzu kıran adamlardır. levant bölgesindeki pek çok sarışın mavi gözlü insanın da dedesi olur bunlar.
 • malazgirt savaşında çamura gömdüğümüz adamlar. öyle ki bizans, savaşçılıkları ve saray entrikalarına mesafeli duruşları nedeniyle bunlardan epeyce kiralamıştır. ayrıca fatih william ile ingiltereye çıkıp anglo-saxon yerli halkı kontrol altında tutmak için ingilterenin dört köşesine castle diken adamlar da bunlardır. ingiltereye yerleştiklerinde anglo-saxonların elinde ne yönetim kademesinde ne kilise kademesinde bir mevki bırakmamışlardır. fransız imparatorunun kızı giselle ile evlenen komutan rollo bunlardandır.
 • bozuk para delisi (gümüş sikke) olan vikinglerin altın paraya terfi eden koludur.
  bu arada tüm avrupa bir yana araplarla da ticaret yapan vikingler (9-10. yüzyıl) dünyadaki gümüş paranın üçte birine sahiplermiş.
  kaynak (bkz: svein h. gullbekk)
  neyse efendim rollo the giant denilen vikingli yarma, fransızları istila ede ede canından bezdirince çakal fransızlar da "lan bu ayı başımıza kalacak bari toprak verelim kutsayalım kral ilan edelim hem bizi diğer barbarlara karşı korusun hem de kendini bişi zannetsin" düşüncesiyle ona teklif götürüyor... hacı diyorlar bak kral gibi yaşıcan vs vs...
  rollonun kafasına bu güzel teklif yatıyor tabi... akabinde hrıstiyan olunca da halkın din karşısındaki çomar tavırlarını fark ediyor. "lan ben bunların sadece para ve topraklarını değil koynundan karılarını bile alırım" diye kendini gayet ehli hrıstiyan göstermeye başlıyor, veriyor gazı... jesus diyor toprak alıyor christ diyor donu indiriyor...
  ona başta verilen tekirdağ kadar olan bölgeyi 15 yılda tüm trakya kadar büyütüyor ve fransa kuzeyine normandiya dedirtiyor... din işte, rollo bizim tayyip gibi çakala yatıyor. iki üç manastır inşa ettip çomarların kanına dinle, kitapla giriyor.
  şunu açıklığa kavuşturmakta fayda var rollo aslında ölene kadar pagan kalıyor sadece çomar halkın donuna göz diktiği için görünürde hristiyan oluyor, yoksa ne kilisede rahibe, ne de sarayda fransız imparatoruna eğilip el öpmüşlüğü, eğilmişliği görülmüş.
  neyse rollo boş durmuyor götüm kadar şehir krallıklarıyla yönetilen darmadağın yapılanmış ingiliz topraklarına göz dikiyor, hepi topu 60 kilometre olan denizi aşıp ingiltereyi işgal ediyor (1066 battle of hastings). tabi oradaki çomar halkın da dine karşı olan zayıf noktasını bildiği için manastır inşa ettirip fransız medeniyetini bu ilkel ingiliz halkıyla tanıştırıp sofra adabına kadar soylu nasıl olunuru (oynanır) gösteriyor.
  işin ironik tarafı bir zamanlar “norman başı” olan bu adam, ilkel, barbar diye aşağılanan viking idi. ama gel gör ki fransız görgüsünü, vatikan bayrağını alıp adaya medeniyetin ilk dersini verip temelini atıyor.
  sonuç, o temel hala sapa sağlam.
  örneğin: ahırdaki domuza pig diyen ingilizler, kesip rostosunu mükellef bir tabakla sununca fransızca “pork” diyorlar, birine kızınca almanca “swein” diye sinirleniyorlar.
  işte böyle sözlük, halk dediğimiz, dünyadan bir haber götünde bokla dolaşırken sen eline kitabı alıp karşılarına çıkarsan senin yoluna ölmeye, götündeki kıl olmaya dünden hevesli oluyorlar.