şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şuur bozukluklarıyla motor,ekstrapiramidal,serebellar ve duyu sistemleriyle ilgili hastalık ve sendromların ayırıcı tanılar öğretilen ders.
  ayrıca şu anda trakya üniversitesi tıp fakültesinde okuyan 2.sınıf öğrencilerinin canına okuyan iğrenç konudur kendileri.
 • snell noroanotomi 'den calisilmasi, akla girmesini kolaylastirir.
 • sinir sistemi anatomisini inceleyen alt bilim dalı. bu konun dışında bir 2. sınıf tıp öğrencilerini harcamak, paralamak ve süründürmekle de uğraşır.
 • 2. sınıf öğrencilerini ders bittikten sonra direkt psikiyatri kliniğine yollayabilecek kadar illet bir derstir lakin tıbbın en köklü dallarından beyin cerrahi,nöroloji gibi stajlarda gayet işe yaramaktadır.. diğer süründüren dersler patoloji, farmakoloji...
 • (bkz: patoloji) (bkz: farmakoloji)
 • kesinlikle snell nöroanatomi'ye çalışın başka türlü babayı görmekten kendinizi alıkoyamazsınız.
 • nöro sana kafam girsin... (bkz: isyanım kaderime)
 • gencecik yasimda beni kukumav kusu gibi kitap basinda dusundurten, okununca anlanan, ama hipokampusa falan gitmeyip on dakikadan bir haftaya kadar degisen bir sure zarfinda hicbir iz birakmadan unutulan konular silsilesi.
 • masalarda yaşlandıran, sınav stresi olmasa ne zevkli olur snell okumak dedirten, grisiyle beyazıyla bir filmdir nöroanatomi.
 • tıp fakültelerinde genelde 2. sınıfta gösterilen bu ders, belki de tüm senenin ve bazı hocaların dediği üzere tüm fakülte hayatının doruk noktasıdır. vücudun çeşitli görülebilir yapılarının anatomisini incelemeye alışmış öğrenciler, neredeyse soyut bir takım yapıları kafasında canlandırmakta zorlanabilir. yine de insan bedeninin tüm sırrı bu derste bitmektedir. çalışması bu nedenle çok ironiktir. örneğin öğrenmekle ilgili bir bölüm olan hipokampus’u okurken bir yandan hafızanın sırrını aydınlatırsınız, bir yandan da aynı bölümünüzü kullandığınızı hayal edersiniz. ya da duygusal her türlü kaynağın merkezi olan ufacık amigdala çekirdeği'nin üzerinizdeki etkisini okurken ruhun varlığı ilgili karmaşaya düşebilirsiniz; amigdala’sı çıkartılmış bir insanın aslında insan olmaktan uzak, ağaç gibi yaşayan bir organizmaya dönüşünü, korku kin öfke mutluluk gibi duyguların yokolup gitmesi durumunda neler olabileceğini görür, şaşırırsınız. bu nedenle belki de okul hayatının en önemli dersidir. çünkü vücudun ruha en yakın olan bölümünü incelersiniz. genellikle öğrenciler tarafından çok zor bulunur. (aksini iddia edene rastlamadım.) zira 5-8 hafta arasında değişen bir sürede tüm nörolojik yapıları ayrıntıları ile öğrenebilmek imkansızdır. yine de verdiği zevk ve şaşkınlığı ile akılda kalıcı olması bu durumu bir nebze telafi eder. tüm bu kompleks yapının daha çözülmemiş pek çok noktasının olduğunu bilmek, insan türüne hayranlığınızı arttırır.