şükela:  tümü | bugün soru sor
 • harika podcastlere sahip oluşum.

  https://soundcloud.com/noroblog
 • artık açık bilim podcast kanalından da dinlenebilen, sinirbilim üzerine harika program.
  web siteleri de burada
 • şizofreni, bipolar bozukluk, beyin implantları gibi çeşitli mevzularda bilimsel hasbihallere ev sahipliği yapan leziz bir youtube kanalı.

  https://www.youtube.com/…l/uctyxarxsutilse8playmaga
 • 21.yüzyılın tartışma konularında daha derin bilgi sahibi olmak isteyen bilimseverlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm oluşum.

  websiteleri ve youtube kanalları var. youtube kanalında videolar(doğal olarak) ve bir psikiyatrist ile bir nörologun beyin implantları, sinirbilim tarihi, bağımlılık gibi konular üzerine tartıştığı podcast'ler paylaşıyorlar.

  böyle güzel oluşumlara destek olmak gerek. akşam 9 buçukta şizofreni konulu bir canlı yayın yapılacak youtube kanallarında, sinirbilimle ilgileniyorsanız bence onlara bir şans vermelisiniz.
 • onur arpat ve taner yılmaz'ın kurduğu; podcastleri, yazıları ve artık sesli yazıları da içeren site/kanaldır.

  ilginç ve bazen gündemle alakalı konuları sinirbilim çerçevesinde ele alıyorlar. genelde yolda dinlediğim için bazen söyledikleri şeyi bilmediğimde hemen girip bakamıyorum ama açıklıyorlar benim gibiler için de. bilmeyenler için beynin şurasına bu, burasına bu denir ve işlevi şudur gibilerinden. tabii ki tüm podcastler bu şekilde gitmiyor. benim gibi daldan dala atlamayı, okumayı seven biri için biçilmiş kaftan yaptıkları.

  bir de dinlediğim ve bu sayede hakkında fikir edindiğim kişilerin birbirleriyle olan iletişimleri de mutlu ediyor. küçüklük hayalimdi bu gibi şeyler. sevdiğim tüm oyuncuların/müzisyenlerin bir arada olduğu dizi/film veya müzik grubu hayal ederdim. benzerini radyo programlarıyla ve daha sonrasında podcastlerle tanıdığım insanlarda ciddi ciddi yaşayabiliyorum. açık radyo, ömer madra ve güven güzeldere sağolsun. yıllardır çok şey kattılar.
 • web siteleri üzerinden çevirdikleri ya da aktardıkları bilimsel gelişmeler için daha temkinli başlıklar bulmaları gereken oluşum. bizim gibi bilimsel araştırma yöntemlerine dayalı bilgi dağarcığının dar olduğu toplumlarda şu şekilde "bebek beyninin gelişimi için en iyisi anne sütü" gibi başlıklar atmak oldukça riskli. oysa ilgili başlığın içeriğini okuduğunuzda başlıktaki yargının 33 haftalık ya da daha erken doğan bebeklerle ilgili bir çalışmanın bir sonucu olduğunu görüyorsunuz. sitenin geneli bu şekilde derlenmiş/tercüme edilmiş içeriklerle dolu. tek araştırma üzerinden genel yargıya varılan başlıklar ve yazılar, ortalama eğitim düzeyi vasat altı olan bir toplum için çeşitli nöro-mitlerin yaygınlaşmasına neden olabilir.

  onur arpat ve taner yılmaz'ın dahil olmadığı bir editör ekibiyle böyle pürüzleri rahatlıkla halledebilirler.
 • benim gibi nörobilim yüksek lisans öğrencileri için bulunmaz bir nimet olan oluşum. podcastlerde beş bölüm izledim. değindikleri konuları gayet anlaşılır bir şekilde sıkmadan açıklıyorlar. çok sevdim. yüksek lisanstaki tüm arkadaşlara önermeye karar verdim.
 • spotify'dan da dinlenebilen blog.

  spotify
 • açık radyoda yayınlanan ilk bölümlerini podcast’te görmemle sevindirmiştir*